Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Bağlantınız Güvenli Değil Hatası Çözümü Nedir?

Bağlantınız Güvenli Değil Hatası Çözümü Nedir?
Bağlantınız Güvenli Değil Hatası Çözümü Nedir?
13/03/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
12420

Google Chrome tarayıcısı kullananlar, bazı web sitelerinde “Bağlantınız Güvenli Değil” hatası almaktadır. Bu hata, bir web sitesinde SSL sertifikasının olmadığına işarettir. Yani sorun kullanıcıdan değil, site sahibinin gereçli bir SSL kullanmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bu yazımızda, Bağlantınız Güvenli Değil hatası ve bu hatanın çözümü hakkında bilgiler vereceğiz.

Bağlantınız Güvenli Değil Hatası Nedir?

Her bir web sitesi, sunucular ile ziyaretçiler arasında köprü görevi görmektedir. Sunucuda yer alan bilgileri ziyaretçilere sunan web siteleri, bu bilgileri nasıl sunuyorsa o derecede güvenlidir. Bazı siteler, 256 Bit SSL gibi yöntemler kullanarak, websitesi ile ziyaretçi arasındaki bilgileri gizli tutar. Bu sayede sitede paylaştığınız tüm bilgiler, özel bir yöntemle şifrelenir. Yani üçüncü taraflara sızdırılmamış olur. Ancak geçerli bir SSL kullanmayan web siteleri, bu bilgileri dışarı sızdırma ihtimali taşırlar. Bu nedenle hiçbir gizli bilgiyi, bu sitelerle paylaşmamanız gerekmektedir. Aksi taktirde bilgisayar korsanları, bu bilgilere rahatlıkla erişebilirler.

Bağlantınız güvenli değil hatası nedir?

Bağlantınız Güvenli Değil Hatası Çözümü

Bu hatanın çözümü, geçerli bir SSL kullanmaktır. SSL paketleri; hosting ve yazılım firmaları tarafından sunulan hizmetler arasında yer almaktadır. Ortalama bir SSL paketinin fiyatı, 6 ile 12 dolar arasında değişebilir. En bilindik SSL hizmeti sunan firmalar ise şunlardır;

  • Comodo

  • GeoTrust

  • Rapid

  • Verisign

Bu firmalardan herhangi birinden SSL paketi alabilir ve bu paketi sitenize kurabilirsiniz. Sonrasında tarayıcı çubuğunda yer alan “Bağlantınız Güvenli Değil” hatası ortadan kalkacaktır. Ancak bazı durumlarda, “Bağlantınız Tam Olarak Güvenli Değil” hatası ortaya çıkar. Bu durumu da detaylı olarak açıklayalım.

Bağlantınız Tam Olarak Güvenli Değil Hatası Nedir?

Eğer web sitenizde üçüncü taraf (başka bir web sitesi) kaynağı varsa ve bu kaynak güvenilir değilse, siteniz de tehlike altındadır. Bu durumda, “Bağlantınız Tam Olarak Güvenli Değil” hatası meydana gelmektedir. Genel olarak farklı bir siteden alınan görseller ya da diğer medyalar, bu hataya neden olmaktadır. Bunun çözümü ise biraz da zaman alan bir işlemdir. Bu durumda, şöyle bir uyarı mesaj gösterilmektedir: “Saldırganlar bu sitede baktığınız resimleri görebilir ve bu resimler üzerinde değişiklik yaparak sizi kandırabilirler.”

Hatanın en büyük nedeni, https protokolü ile getirilmeyen görsellerdir. Bu görseller, farklı bir sunucu kaynağından geliyorsa, bu tarz bir sorunla karşılaşmanız mümkündür. İşin daha kötü tarafı ise, bu görselleri manuel olarak tespit edip değiştirmenin zor olacağıdır.

Bağlantınız Tam Olarak Güvenli Değil Hatası Çözümü

Bu hatanın çözümü, farklı yollarla gerçekleştirilebilir. İlk olarak, ctrl+u kombinasyonunu kullanarak sayfanızı inceleyin. Burada, crtl+f yaparak “http:” araması yapın. Bu sayede sayfanızdaki http protokolü ile gelen linkleri kontrol edebilirsiniz. Bu linkleri tek tek kontrol ederek hangi görselin http ile getirildiğini öğrenebilir ve daha sonrasında o görseli değiştirebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise, WordPress kullanıcıları içindir. Bu yöntemde, admin paneline girmeniz gerekir. Buradan “Genel” ve sonrasında “Ayarlar” sekmesine girin. Sitenizin URL’sini “http” değil de “https” olarak güncellerseniz, bu sorun ortadan kalkabilir. Eğer sorun hala devam ediyorsa, tüm sitede https yönlendirmesi yapmanız gerekebilir. Bunu da, .htaccess dosyasını değiştirerek yapabilirsiniz.

Cpanel ya da FTP üzerinden, sitenizin sunucu dosyalarına girin. Ana sayfada, .htaccess dosyasını göreceksiniz. Bu dosyayı yerel sunucunuza (bilgisayara) indirin. İndirdikten sonra, Notepad++ gibi (not defteri değil) programlardan biriyle açın. Sonrasında, aşağıdaki kodu, dosyanın herhangi bir yerine ekleyin.

 

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTPS} off

RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

 

Sonrasında, bu .htaccess dosyasını kaydedin ve tekrar sunucuya yükleyin. Yükledikten sonra, üzerine yazılması için onay verin ve sunucudan çıkın. Ardından siteye girerek önbelleği temizleyin ve sorunu tekrar kontrol edin.

Ek olarak, buradaki yazımızı okuyarak web sitenizi daha güvenilir bir hale getirebilirsiniz. 

Hiçbir İşlem Fayda Sağlamazsa Ne Yapmalı?

Eğer tüm bu işlemler fayda sağlamıyorsanız, Really Simple SSL eklentisini indirin. İndirdikten sonra, gerekli işlemleri yaparak sitenizi https olarak değiştirebilirsiniz. Eğer bu yöntemde de fayda göremezseniz, hosting sağlayınız ya da SSL sertifikasını aldığınız firma ile iletişime geçin. Belki de SSL geçerli değildir ve bu nedenle tüm sorun buradan kaynaklanıyordur. Ek olarak, hosting firmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.. 

Bu yazımızda, bağlantınız güvenli değil hatası nedir? Bağlantınız güvenli değil hatası çözümü nedir? Ve Bağlantınız tam olarak güvenli değil hatası çözümü ile ilgili bilgiler sunduk. Umarız bu yöntemler işe yarar ve siteniz daha güvenilir bir hal alır.

Yazıya Puan Ver
19 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: