Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Dünyanın İlk Web sitesi Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Dünyanın İlk Web sitesi Hakkında Neler Biliyorsunuz?
Dünyanın İlk Web sitesi Hakkında Neler Biliyorsunuz?
17/04/2021
0 Yorum
Esat B.
1237

Dünyanın İlk Web sitesi nasıl kuruldu, bu meraklarınız bu yazımızda gidereceğiz bunun yanında dünyanın ilk web sitesinin tarihçesi'nden sizlere bahsedeceğiz, yine yeni bir devir açan bu kişi kimdir daha yalın bir ifade ile dünyanın ilk web sitesini kim kurdu, dünyanın ilk web sitesi ne için kuruldu, ilk web sitesinin kurulma amacı nedir ve dünyanın ilk web sitesi hakkında bilinmesi gerekenleri makalemizde sizlere en ayrıntılı şekilde anlatmaya çalıştık.

Dünyanın ilk web sitesi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Dünyanın ilk web sitesi bundan tam 25 yıl önce Tim Berners-Lee tarafından kurulmuştur. CERN laboratuvarında yıllarca bilgisayar mühendisi olarak çalışan Lee, HTML adıyla bilinen Türkçesi hiber metin işaret dilini geliştirerek dünya çapında ağ paylaşımı yapılan bir sistem kurmuştur. Başarılı çalışmalar yapan Lee dünyanın ilk web adresini de böylelikle kurmuştur. O dönemde ilk internet sitesinin kurulmasının amacı dünyada farklı bilim insanları ve enstitüler ile bağlantı kurmaktı. Bu sayede bilgi paylaşım ağı daha kolay ve hızlı bir şekilde yapıldı. Şu an 60 yaşında olan Lee, halen web sitesi gelişimleri ile ilgileniyor ayrıca MIT’de danışmanlık yapmaktadır.

1980lerin sonunda Apple markasın Macintosh adıyla tüm dünyaya tanıttığı ilk kişisel bilgisayarın icadından günümüze kadar gelen birçok teknolojik gelişimler devam etmiştir. Akıllı telefonlar son yüzyılın en iyi icatlarından biri olarak gösterilmektedir. Nerdeyse gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan her bireyin kolaylıkla elde edebileceği bir teknoloji alet olan telefonlar gün geçtikçe markaların rekabetiyle farklı özellikler sunmaktadır. Tabi durum böyle olunca kurumlar ve şirketler artık etkinliğini internet üzerinde göstermeye başlamıştır. Buradaki temel amaç ticaret yapmak ya da ismin geniş kitlelere duyurarak hizmet sektörüne katkı sağlamak olabilir. Ancak tüm dünyada etkinliğini sürdüren pandemi sebebiyle artık insanlar online sitelerden yani e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya başlamıştır. Bu hem gündelik hayatın yoğunluğu içinde alışverişe ayrılan süreyi kısaltmakta hem de farklı mağazalarda benzer ürün kıyaslamasını sadece dakikalar içinde yapabilmektedir. Şu an dünyada en çok ziyaret edilen e-ticaret sitelerinden olan Amazon gün geçtikçe kitle ağını genişletmekte ve neredeyse dünyanın bütün Avrupa ülkelerine hizmet vermektedir. Elektronik eşyadan bakım ürünlerine kadar birçok markaya ev sahipliği yapan ve çok gelişmiş alışveriş web sitesidir.

Web Sitesinden Beklenen Özelikler

Web sitesi tasarımında en önemli özellik hedef kitleyle doğru orantılı olarak tasarlanmasıdır. Amacı doğrultusu tasarlanan siteler farklı kategorilerle birlikte renk tonları uyumuna kadar ilgilenmeli ve müşterilerle iletişimde kalmalıdır. İyi bir web sitesi tasarımcısı mutlaka yazılım ve SEO uyumlu içerik ve görsel hazırlamayı bilmelidir. Bu gibi artı özellikler Google ve Yandex gibi arama motorlarında reklam bakımından ön plana çıkartır. Bilgi vermeyi amaçlayan kütüphane gibi olan siteler mutlaka görsel ve video seçenekleri ile kullanıcıların bilinç altılarına hitap etmelidir. Çok fazla yazı içeriği olan siteler kullanıcılar için sıkıcı ve yorucudur.

En Popüler Web Siteleri

Dünyanın en popüler web sitesinde ilk sıraya konumlanan Google denilse yanlış olmaz. Google.com da aranan en çok kelime Google Translate, Google Maps gibi sayfalar başta yer alıyor. Dünya sıralamalarına bakıldığında Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Hindistan ve Japonya gibi devletler ilk sıralarda yer almaktadır.

Youtube denilince bilmeyen kişi sayısı oldukça sınırlıdır. Tüm dünyanın en çok kullandığı müzik ve video içeriği yayınlayıcısı olan Youtube, kendisine yıllar içerisinde  birçok rakip siteler kurulsa da yıllardır ilk sıradaki yerini koruyor. Verilere göre her ay 1,9 milyar insanın tıkladığı Youtube, artık bir meslek dalına da ev sahipliği yapıyor. Youtuber mesleği yapan kullanıcılar kendilerine bir kanal açarak istedikleri çeşitli içerik videoları çekebiliyorlar.

Diğer bir açıdan bugün en çok kullanıcı olan sosyal paylaşım sitesi Facebook halen aktif kullanıcı sayısı bakımında rakibi bulunmamaktadır. Türkiye’ye bakıldığında 51 milyon facebook kullanıcısı olduğu sayısal verileri açıklanmıştır. Cinsiyet bakımında neredeyse kadın ve erkek kullanıcıları eşit olan facebook alanındaki kararlılığını yılardır sürdürmektedir. Dijital sürümleri de olan facebook aynı zamanda telefon ve tabletlere kolaylıkla indirilebilecek bir uygulama özelliği de vardır.

Netflix denilince dizi ve filmlerin izlenebildiği en iyi platform olarak ilk sitede yerini almaktadır. Pandemi döneminde evinde daha fazla zaman geçirmek zorunda kalan insanlar boş zamanlarında en çok ziyaret ettiği web siteler arasında Türkiye’de 18. ve dünya sıralamasında ise 21. sırada yer almaktadır. 

Sahibinden.com sitesi de kendi alanında Türkiye de en ön sıralarda yer alıyor. Her türlü konut, taşıt ve arsa için istenilen bölgede rahatlıkla iletişim kurulabilecek bir sitedir. Satış işlemleri için en uygun site olan Sahibinden.com, satışa çıkan her türlü taşıt ve evlerin fotoğraf, fiyat bilgisi ve özelliklerini sunmaktadır.

Wikipedia.com tüm dünyanın en çok kullandığı kütüphanedir. Birçok yerden alınan kaynağı birleştiren Wikipedia.com da her türlü bilgiyi güvenilir olarak kullanıcılara destek sunmaktadır. dünyanın ilk web sitesi hakkkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık yine dünyanın en popüler web sitelerinden bahsettik.

Yazıya Puan Ver
1 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: