Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Google Kendimi Şanslı Hissediyorum Butonu Nedir?

Google Kendimi Şanslı Hissediyorum Butonu Nedir?
Google Kendimi Şanslı Hissediyorum Butonu Nedir?
31/03/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
2223

Arama motorları arasında en bilineni olan Google, oldukça basit bir ana sayfaya sahiptir. Hatta birçoğumuz, bu ana sayfayı kullanmadan tarayıcı URL çubuğu üzerinden aramalarımızı yaparız. Ancak Google ana sayfasına göz attığımızda, Google’da Ara butonunun yanında “Kendimi Şanslı Hissediyorum” butonunu görürüz. Peki Google Kendimi Şanslı Hissediyorum butonu ne işe yarar? Gelin bu butonun tarihçesini ve Google açısından değerini inceleyelim.

Kendimi Şanslı Hissediyorum Butonu

I’m Feeling Lucky olarak da bilinen kendimi şanlı hissediyorum butonu, aslında Google’ın ilk araçlarından birisidir. Bu butonun temel amacı, kullanıcılara daha hızlı bir arama deneyimi sunmaktır. Bu nedenle kullanıcı herhangi bir kelime yazıp bu butona tıkladığında, arama sonuçlarını görmeden direkt olarak en baştaki web sitesine girer. Bu sayede kullanıcı fazladan bir butona daha basmadan bir web sayfasına ulaşmıştır.

Ülkemizde ve dünya genelinde pek fazla kullanılmayan bu buton, aslında eski araçlar arasında yer alsa da hala modern dünyayı selamlamaktadır. Google, artık bir parçası haline gelmiş olan bu butonu kaldırmak yerine, ona farklı özellikler sunmaktadır. Örneğin bu butona herhangi bir kelime yazmadan tıklarsanız, Google’ın Doodles sayfasına yönlendirilirsiniz. Burada, özel günler için hazırlanan doodle çalışmalarına göz atabilirsiniz.

Kendimi Şanslı Hissediyorum Butonunun Faydası Nedir?

Her şey buraya kadar gayet basit görünüyor. Google, kullanıcılarına daha hızlı bir deneyim sunmak adına onlara bir seçenek sunuyor. Fakat ortada milyonlarca dolarlık zarardan bahsettiğimizde, bu durum o kadar da basit görünmeyecek!

Ne demek milyonlarca dolar? Dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, Google bu buton yüzünden her yıl 100 milyon doların üzerinde zarara uğramaktadır. Çünkü bu buton, arama seçeneklerini göstermeden direkt olarak kullanıcıları bir siteye yönlendirir. Bu durumda, arama sonuçları sayfasındaki reklamları görmeden bir web sitesine girmiş olursunuz.

İşte bu nedenden dolayı Google, her yıl milyonlarca dolar kaybetmektedir. Fakat imajına zarar vermemek için bu butonu da kaldırmamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda bu buton sadece görsellik olarak orada dururken, 2020 itibariyle tekrardan aktif hale gelmiştir.

Her ne kadar dünya üzerinde her 100 kullanıcıdan sadece iki tanesi bu butonu kullansa da, Google için bu oran bile büyüktür. Arama sonuçlarında yer alan reklamlardan her yıl milyarlarca dolar kazanan Google, pastanın bu ufak payını ise “imajına zarar vermemek için” göz ardı etmektedir. Her yıl 100 milyon doları başka hangi şirket göz ardı edebilir ki? Üstelik sadece bir buton için.

Kendimi Şanslı Hissediyorum Butonu Ne İşe Yarar?

Yukarıda, butonun ne amaca hizmet ettiğinden bahsettik. Ancak ne işe yaradığından tam olarak bahsetmedik. Google kendimi şanslı hissediyorum butonu, otomatik arama sonuçlarının atası olarak kabul edilebilir. Zira herhangi bir arama sonucuna ulaşmadan otomatik olarak web sitesine yönlendirilirsiniz. Google’ın burada sunduğu hizmet, daha hızlı bir web deneyimidir. Fakat günümüzde böyle bir hizmete gerek yoktur. Zira Google zaten arama sonuçlarını 1 saniyenin çok altında bir sürede getirmektedir. Yani göz açıp kapayıncaya dek, sonuçlar tarafımıza ulaşmaktadır. Eskiden faydalı olsa da, günümüzde pek bir işe yaradığını söyleyemeyiz. Zaten hangimiz bu butonu kullanıyor ki? Eğer bu yazıyı okuyorsanız ve bu butonu aktif olarak kullanıyorsanız, neden kullandığınızı ve size ne gibi kolaylıklar sağladığını yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Ek olarak, aşağıda yer alan aramaları yaparak Kendimi Şanslı Hissediyorum butonuna tıklarsanız, Google ürünlerine direkt olarak erişebilir, yerçekimi olmadan Google’da arama yapabilir ve Atari oynayabilirsiniz. Elbette bu seçenekler ilk sayfada ve ilk sırada yer alan arama sonuçlarıdır. Bu nedenle Google Kendimi Şanslı Hissediyorum butonunun marifetleri arasında sayılamaz. Fakat direkt olarak butona tıklayınca açılan sayfa nedeniyle sanki bu butonun marifetiymiş gibi algılanmaktadır. Eğer aşağıdaki aramalara göz atarsanız, deneyimlerinizi yine yorumlar üzerindenn bizimle paylaşabilirsiniz.

  • Google Doodles

  • Google Photos

  • Google Gravity

  • Atari Breakout

  • mentalplex

Kendimi Şanslı Hissediyorum Butonu Hakkında

Google araçları arasında yer alan bu buton, zaman zaman değişikliklere uğrayabilir. En iyisi siz de sitenizi zaman zaman değiştirerek çağa ayak uydurun. İsterseniz, web sitenizi güncelleme rehberimize göz atabilir ve güncelleme aşamalarına aşina olabilirsiniz. Böylece sitenizi dinamik tutabilir ve daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi