Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

KİOSK Nedir? Amacı ve Kullanım Alanları

KİOSK Nedir? Amacı ve Kullanım Alanları
KİOSK Nedir? Amacı ve Kullanım Alanları
01/01/2021
0 Yorum
Kader P.
2433

Yeni kimlik işlemlerinde kullanılan ve kelime anlamı “ köşk “ ya da “ kulübe “ olduğu bilinen KİOSK, kimlik işlemlerinde kullanılmak amacı ile özel olarak tasarlanmış olan ve kabinlerin arasına / içerisine endüstriyel bilgisayarların konulması aracılığı ile oluşturulan cihazların genel adıdır. Özel klavyeli ya da dokunmatik ekranlı olarak tasarlanabildiği bilinen KİOSK, tamamen insanların hayatlarını kolaylaştırmak amacı güdülerek tasarlanmıştır.

Hayatımızda yeni girdiği düşünülen ancak uzun yıllardır hayatımızda yer aldığı görülen KİOSK’lara verilmesi muhtemel olan en yaygın ve anlaşılır örnek, bankalarda yer alan sıramatiklerdir. Yani kişilerin bankada herhangi bir karışıklık ya da soruna mahal vermeden sıra alıp işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlayan cihazların KİOSK’lara örnek olarak gösterilmesi mümkündür. Buna ek, bankamatikler de örnek verilmesi muhtemel olan KİOKS cihazlarıdır.

KİOKS Kullanım Amacı Nedir? KİOKS Neden Kullanılır?

KİOKS cihaz kullanımı açısından verilebilecek en büyük avantaj şudur; söz konusu cihaz, kullanıldığı kurumda çalışan kişilerin iş yükünü hafifletmekte ve bu bağlamda zamandan tasarruf sağlanmaktadır. Cihazın en temel kullanım amacı da, bahsi geçen avantajdır. 

Herkese açık bir alanda yer alan, gerçekleştirilmek istenen işlem ile ilgili bilgi verme amacı bulunan bu cihaz, işlemleri hızlandırmakta, herhangi bir çalışan müdahalesine gerek kalmadan ziyaretçilerin işlemlerini gerçekleştirmesini mümkün kılmaktadır.

KİOKS Yapısal Özellikleri Nelerdir?

KİOKS’lar, bilgisayar sistemleri, monitör, kabin ve ek donanımların bir araya gelmesi sonucunda oluşturulmuştur. Bu bileşenlerin her birinin kendisine ait özellikleri mevcuttur. Bu özellikler ise aşağıda verildiği gibidir.

Monitör: KİOSK’lar için olmazsa olmaz sayılabilecek temel bileşen monitördür. İşlev açısından söylenen bu durumun temel nedeni, cihaz içerisinde yer alan bilgilerin ve yönlendirilmelerin monitör aracılığı ile kişilere iletilmesidir. LCD ekran ve dokunmatik teknolojinin kullanıldığı montörlerde yer alan dokunmatik teknolojiler ise şu şekildedir; surface wave, infrared, resisitive ve capacitive.

Bilgisayar Sistemi: Bilgisayar sistemi, KİOSK cihazlarının çalışmalarını sağlayan bileşendir. Bahsi geçen cihazların içerilerinde mini bilgisayar sistemlerinin bulunduğunu ve bu bilgisayar sistemleri içerisinde bazı belli başlı yazılımların yer aldığını söylemek mümkündür.

Kabin: kabin, iç ya da dış mekan kullanımına bağlı olarak farklı özelliklere sahip olan cihazlardır. Bu özelliğin hem dayanıklılık bazlı hem de kalıp bazlı olması mümkündür. Kullanacak olan işletmeye bağlı olarak değişme imkanı ile, hem standart kalıp kabin kullanılması, hem de özel kalıpların tasarlanıp tercih edilmesi mümkündür.

KİOSK Yazılım: yine kullanım amacına ve yerine bağlı olarak proje bazlı yazılım tercihinde bulunulması mümkündür. Bu sayede cihaz istenilen yapıya dönüştürülecek ve bu bağlamda ihtiyaçlara karşılık verecektir. Buna ek KİOKS yazılımlarının, dokunmatik ekrana uygun olarak tasarlanması gereklidir.

KİOSK Maliyeti Ne Kadardır?

“KİOSK Nedir?” diye soran ve merak eden kişilerin olmasının yanı sıra, bir de “KİOSK Maliyeti Ne Kadardır?” diye soran ve merak eden kişiler de mevcuttur. Kurulumları oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen ve istenilen yere kurulması mümkün olan söz konusu cihazların maliyeti ise, sanıldığından daha düşüktür. Özellikle personel masrafları açısından avantaj sağlayacağı da bilinen ve ön görülen KİOSK’ların bu açısından da değerlendirilmesinde fayda vardır.

KİOSK İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere yakın dönemde kimlik değişimi yapılmış, yeni çipli kimlik sistemine geçilmişti. Kimliğini değiştiren kişiler ise, zarf içerisinde bir pin şifresi almıştı. Alınan pin şifrelerinin temel amacı, kimlik kartı ele alındığında ve cihaza pin şifresi girildiğinde dilenen işlemin yapılması idi. Ancak bu hususta KİOSK ile işlem yapabilmek için ilk olarak kimlik kartı ile birlikte verilen pin şifresinin değiştirilmesi gerektiği göz ardı edilmemelidir.

Yazıya Puan Ver
1 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: