Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Modern Web Sitesi Nasıl Tasarlanmalıdır?

Modern Web Sitesi Nasıl Tasarlanmalıdır?
Modern Web Sitesi Nasıl Tasarlanmalıdır?
18/02/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1438

21 yüzyıl, bilişim çağı olarak tanımlanmaktadır. Özellikle de bilgiye bu kadar kolay eriştiğimiz bu dünyada, her şeyin bir alternatifi yer almaktadır. Bu durum dünyanın en büyük şirketleri için de geçerlidir. Bu nedenle alternatif olmamak adına her zaman modern kalmak gereklidir. Yeniliğe açık olmak, başarının temel basamaklarından birisidir. Bu doğrultuda, modern web tasarım hakkında faydalanabileceğiniz pratik bilgiler derledik. Bu sayede modern bir tasarıma sahip web sitesi nasıl olur ve hangi açılardan avantajlıdır gibi soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Modern Web Sitesi Nasıl Olur? Tavsiyeler Nelerdir?

Bundan 20 sene önce genel olarak site tasarımı çok basitti. Temel HTML kodları ile yazılmış basit bir arayüz ve düşük işlevsel özellikler... Günümüzde bunlara yer yok! Çünkü zamanla yarıştığımız ve her şeye kolaylıkla eriştiğimiz bir dönemdeyiz. Bundan dolayı sitelerimiz her zaman yeniliğe ayak uydurabilmeli ve gerektiğinde zamanın da ötesinde olmalıdır. Ek olarak kurumsal web sitesi nasıl olmalıdır? Başlıklı yazımıza göz atarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. Okumak için tıklayın.

Modern bir web sitesi, hangi alanda olursa olsun kendini iyi tanıtma özelliğine sahip olmalıdır. Yani ziyaretçiler ana sayfaya göz atarak, sitenizin neleri vaat ettiğini basit bir şekilde öğrenebilmelidir. Bunu da ancak hikaye anlatımı ile gerçekleştirebilirsiniz. Yani markanızın hikayesini anlatan basit ancak etkili bir ana sayfa, modern web sitesi tasarımında en önemli unsurlardan birisidir.

Şirketinizin Hikayesini Anlatın!

Şirketinizin hikayesini nasıl anlatabilirsiniz biraz da bundan bahsedelim. İşletmenizin hikayesi, 4 materyal kullanılarak anlatılabilir. Bunlar;

  • Görsel tasarım alanı
  • İçerik alanı
  • Video alanı ve
  • Metin alanıdır.

Modern web sitelerinin ana sayfası, hikayeyi bir çırpıda açıklar. Bunun için görseller, videolar, metinler ve animasyon gibi tasarımlar kullanırlar. Büyük ve derinlemesine seçilmiş arkaplan görselleri, etkileyici videolar ve dikkat çekici animasyonlar, müşterilerin sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlar. Aynı zamanda sitenizdeki etkileşim oranı da artmış olur. Böylece duyguya hitap edebilir ve ziyaretçileri site içerisindeki diğer sayfalara yönlendirebilirsiniz.

Yazılımın Gücüne İnanın!

Özellikle de kurumsal şirketler, web sitelerine gerekli yatırımı yapma konusunda cimri davranmamalıdır. 10 yıl öncesinin kod bilgisiyle günümüzde modern web sitesi hayalleri kurmak, ne yazık ki komik olacaktır. Bu nedenle sitenizin yeniliklere açık olması gerekmektedir. Hamburger menüler, responsive uyumluğu, hızlı site içi geçişler, preloading özellikli sayfalar ve en önemlisi de SEO uyumlu bir tasarım, her siteye farklılık katan unsurlar arasındadır.

Modern web sitesini şu üç sıfatla tanımlamak yerinde olacaktır: Sade, etkili ve kullanışlı. Yani siteniz az içerikle çok şey ifade edebilmeli ve aynı zamanda ziyaretçilerin etkileşimine açık olmalıdır. Bu nedenle birçok kritere karşı uyum sağlamak gerekir. Bu kriterler de sürekli olarak değişmektedir. Sözün özü, değişikliklere ve yeni trendlere açık olmak, bir web sitesini modern yapan temel özellikler arasındadır.

Pastel Renklerden Faydalanın!

Özellikle de son dönemin en büyük trendleri arasında yer alan pastel renkler, modern bir web sitesi için harika bir görünüm sunar. HTML renkleri yerine pastel renklerden faydalanmak, sitenizi daha canlı bir görünüme kavuşturacaktır.

Bunun yanı sıra, gradident dediğimiz “geçişli renk özelliği”ni de kullanmayı ihmal etmeyin. Tek bir renge bağlı kalmak yerine birbirine geçmiş farklı tonlar kullanmak, daha zengin bir görünüm sağlayacaktır. Ek olarak grafik tasarım hakkındaki yazımızı da, buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dinamik Görünüme Önem Verin!

Site içerisindeki arayüz ne kadar dinamik olursa, siteniz de o kadar modern olacaktır. Örneğin, ziyaretçilerinize tanıtacağınız hizmeti tek bir tuşla sunabilirsiniz. Bunun için sitedeki sayfalar arasında geçiş yapmak yerine aynı sayfada kaydırmak daha hızlı çözüm sunar. Ek olarak daha havalı bir görünüm katar. Aynı şekilde referans sayfalarını da bu şekilde sunabilirsiniz. Ziyaretçi, referansları incelemek için butona tıkladığında direkt olarak sayfanın en altına yönlendirilebilir. Sonuç olarak ziyaretçi hem sayfa açılış hızıyla vakit kaybetmemiş olur hem de etkilenir.

Dinamik görünüm yalnızca bu geçiş özelliğiyle olmaz. Ek olarak sitenizde “gece modu”, “hızlı açılır pencereler” ve diğer modüller de yer almalıdır. Gece modu, ziyaretçilere daha rahat gezinme olanağı sunarken hızlı açılır pencereler, ziyaretçinin daha hızlı işlemler yapmasını sağlar. Mesela S.S.S sayfanızı bu biçimde oluşturabilirsiniz. Ek olarak diğer sayfalarda da bu gibi modüllerden faydalanabilirsiniz.

Tipografi Seçiminde Geri Kalmayın!

Bazı markalar vardır, sadece tipografi seçimi ile benzersiz bir özelliğe kavuşur. Bu durumun önemi günümüzde daha çok fark edildi. Bu nedenle şirketler yazı tipi seçerken daha dikkatli davranıyor ve yazı tipinin ziyaretçide oluşturduğu etkiyi biliyor.

Oldukça kalın ve keskin bir yazı tipi, sert ve otoriter bir görünüm sunar. El yazısına benzer yazı tipleri ise daha samimi bir hava katar. İnternet üzerinden bulabileceğiniz sayısız yazı tipi yer almaktadır. Siz de bu yazı tiplerine göz atarak şirketiniz için en uygun fontu bulabilir ve markanızı daha da içselleştirebilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
1 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: