Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Niş Pazar Nedir? 2021 Yılında Niş Pazarlama Yapın!

Niş Pazar Nedir?  2021 Yılında Niş Pazarlama Yapın!
Niş Pazar Nedir? 2021 Yılında Niş Pazarlama Yapın!
01/01/2021
0 Yorum
Kader P.
1556

Niş Pazar Nedir?

Birden fazla pazarlama yöntemi ve kavramı vardır. Niş Pazar da kullanılan bu yöntem ve kavramlardan biridir. Bu sebeple insanların aklında sürekli olarak “Niş Pazar Nedir?” “ Niş Pazar Ne İşe Yarar? “ gibi soruların yer aldığını söylemek mümkündür. Bu soruların cevapları ve sahip oldukları detaylar ise aşağıda verildiği gibidir.

Niş Pazar Ne İşe Yarar?

Niş Pazar, en temel tanımı ile belirli bir kitleye hitap edildiği bilinen Pazar türüdür. Bu Pazar türünün en belirgin özelliği ise, genele değil yalnızca belirli bir kitleye ulaşmayı amaç edinmesidir. Bu yönünden dolayı, ürünün çeşitliliğinin az olduğu kısıtlı Pazar türü olarak adlandırıldığını söylemek de mümkündür.

Kısıtlı Pazar yeri olarak adlandırılması, çoğu kişinin aklında söz konusu Pazar yerinin düşük getiri oranına sahip olduğunu ve karlı olmadığını düşündürse de, durum sanıldığı gibi değildir. Öyle ki, niş Pazar yeri bulmak oldukça zordur. Buna, stres çarkı örneğinin verilmesi mümkündür. Bilindiği üzere stres çarkı adı verilen ürünler, kimsenin en genel tabir ile ihtiyaç duydukları ürünler değillerdir. Ancak, satışı gerçekleştiren firma, söz konusu ürünün pazarlama stratejilerini öyle profesyonelce gerçekleştirmiştir ki, söz konusu ürün piyasa sürülür sürülmez adeta satış patlaması yaşanmıştır.

Niş Pazar Özellikleri Nelerdir?

  • Niş pazarlama yöntemini kullandığı bilinen firmalar, satışını gerçekleştirdikleri ürün ya da hizmete katmış oldukları katma değer sayesinde maliyetin oldukça üstünde, önemli bir kar payı elde etme imkanı bulurlar.
  • Niş pazarda hizmet sunan firmalar, doğrudan müşterilerin istedikleri mal ve hizmetlerin üretimini gerçekleştirirler. Yani söz konusu pazarlama yönteminde, müşteriler zaten söz konusu ürün ve hizmete istenilen fiyatı vermeye hazırdır.
  • Niş Pazar yerinde tanıtımı ve satışı gerçekleştirilen ürün ya da hizmet, özgün olmalıdır. Hemen her piyasada ve hemen her firmada görülmesi muhtemel olan bir ürün ya da hizmetin niş Pazar yerinde tanıtımının gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Buna ek, söz konusu markanın bahsi geçen sektörde uzmanlaşmış olması da gereklidir.
  • Niş pazarlamada, tüketicinin güvenini ve memnuniyetini kazanmak oldukça kolaydır. Bu yönü ile niş Pazar yeri sanılandan daha önemlidir. Firmanın genel itibari ile tanınırlık elde etmesi ve bu bağlamda sabit bir müşteri kitlesine sahip olabilmesi için söz konusu Pazar yerinin bu yönünü olumlu anlamda değerlendirebilmesi gereklidir.
  • Niş pazarlama, düşük bir hedef kitleye hitap etmesi ve bu bağlamda küçük bir grubu temsil etmesi sebebi ile, üretim miktarı ve satış oranı düşük, buna karşılık kar oranı yüksek olan bir pazardır. Yine söz konusu Pazar yerinin küçük bir gruba ya da kitleye hitap etmesi, pazarlama iletişim çalışmaları için ayrılan bütçenin de azalması sonucunu ortaya çıkartmaktadır.

Nil Pazarlama Nasıl Yapılır?

Niş pazarlama üzerinde arayışta olan kişilerin akıllarında yer edinen bir diğer soru şudur; “Niş pazarlama nasıl yapılır?” bu sorunun cevabı ise şu şekildedir;

  • Niş Pazar ile pazarlama yapabilmek için atılması gereken ilk adım, ver olan ya da yeniş oluştuğu bilinen pazarlar hakkında araştırma yapmak ve bu pazarlarda var olan pazarlama trendleri hakkında bilgi sahibi olmaktır.
  • Tüketici segmentasyonu sağlamak için atılması gereken bir diğer adım, hedef kitlenin kategorilere ayrılması ve bu bağlamda söz konusu hedef kitlenin kategorilere ayrılması sonucunda ilgi alanları doğrultusunda bir bölümleştirme gerçekleştirmektir.
  • Yönelim gerçekleştirilen sektör ve bu bağlamda belirlenen ürün ve hizmet sonrasında atılması gereken bir diğer adım, hedef kitleye bahsi geçen ürün ve hizmetin pazarlamasının nasıl yapılacağının araştırılmasıdır.
  • Sektör, pazarlama yöntemi ve ürün / hizmet araştırması yapan firmaların, niş pazarlama yöntemi ile satış işlemi gerçekleştirmeye hazır olduklarını söylemek mümkündür.
Yazıya Puan Ver
0 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: