Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Reklamcılıkta Kurumsallık; Kurumsal Reklam Nedir?

Reklamcılıkta Kurumsallık; Kurumsal Reklam Nedir?
Reklamcılıkta Kurumsallık; Kurumsal Reklam Nedir?
02/12/2020
0 Yorum
Hilal D.
3325

Bir işletmenin kurumsal olmasının ne kadar önemli olduğundan Kurumsal Şirketlerin Özellikleri yazımızda bahsetmiştik. İşletmeler büyüdükçe yaptırdıkları web siteleri, tanıtım filmleri ve reklamlar da farklı bir boyut kazanır. Bu yazımızda da kurumsal reklamları ele alarak firmanıza kusursuz reklamlar oluşturabilmeniz için dikkat etmeniz gerekenleri anlatacağız.

Kurumsal reklam, hizmet veya ürün üreten işletmelerin kendilerini tanıtmak için yaptığı reklamlardır. Bu reklamlarda kurumsal firmaların amaçları, imkanları, gelecekteki planları, fonksiyonları ve politikaları anlatılır. Anlatım biçimleri, izleyenleri etkilemek üzerine oluşturulur. Kurumsal reklamların amacı satışları arttırmak, diğer firmalara karşın rekabet ortamı oluşturmak ve markalaşmaktır. Bu nedenle izleyen kişilerin duygusal olarak da etkilenmeleri sağlanmalıdır.

Bir reklamın kurumsal olma niteliği taşıması için genel bir konu bulunmaz. Kurumsal firma; isim, logo, imza değişikliği yaptıysa ve bunu duyurmak istiyorsa bu bir kurumsal reklamdır. Yine aynı şekilde, çalışanları motive etmek, yeni iş ilanlarına kapı açmak gibi amaçlarla oluşturulan reklamlar da kurumsal reklam olarak adlandırılır. Firma uluslararası bir boyut kazandığında, azımsanamayacak kadar bir büyüme gösterdiğinde veya firmanın sağlam bir altyapıya sahip olduğunu anlatmada da kurumsal reklamlar baş gösterir. Bu reklamlar sonucunda kişiler veya işletmeler tarafından, kurumsal firmanın güvenilir olduğu anlaşılmalıdır. Kendilerine uygun bir çalışma ortağı veya iş birlikçi olduğu sonucu ortaya çıkartılmalıdır. Böylelikle potansiyel müşterilere ulaşılır ve yeni iş kapıları ortaya çıkabilir.

Firmanın imajını tazelemek için de kurumsal reklamlara başvurulur. Genellikle televizyonlarda sık sık yıldönümü reklamları, kutlama reklamları ve benzeri reklam biçimleri görürüz. Bu tip reklamlar genellikle imaj tazelemek ve markayı hatırlatmak amacıyla oluşturulur. Kurumun kimliği ve kültürü tekrarlanır. Buradan anlaşılacağı gibi kurumsal reklamların amacı yalnızca satışları arttırmak değildir. Bu nedenle şirket içerisinde kurumsal reklamların oluşturulmasında yalnızca reklam departmanı görev almaz. Kurumsal reklamlar, tek bir departman tarafından değil tüm kurum tarafından yönetilmelidir.

Kurumsal Reklamların Amacı

1. Kurumun farkındalığını öne çıkarmak

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi kurumsal reklamlar bazı duygulara dokunur. Çevresine bilinçli, toplumsal olaylara karşı sessiz kalmayan veya bazı hastalıklara karşı savaş açan kurumlar toplumun vicdanına dokunur. Bu durumda daha iyi bir marka imajı oluşturulmaktadır.

2. Kurumun finansal gücünü göstermek

Bir kurumun finansal gücü iş yaptığı kişiler için büyük önem taşır. Çünkü, ortak olarak yapılacak olan işin yarım kalması gibi durumlar finansal eksikliklerden kaynaklanır. Özellikle kurumsallaşmış firmalar bu tip durumlardan kaçınır ve finansal olarak yarı yolda kalmayacakları iş birlikçileri tercih ederler. Bu nedenle kurumsal reklamların en önemli amaçlarından biri de finansal gücün ön plana çıkarılmasıdır.

3. Tercih edilebilirlik oluşturmak

Kurumsal reklamlar “Neden sizi tercih edelim?” soruna cevap verebilecek tarzda oluşturulabilir. Amaç, rakip firmalardan daha önde olmaktır. Tercih edilme sebebi olarak şirketin kullandığı ekipmanlar, donanım, köklülük, yaptıkları işler, memnuniyet ve daha birçok özellik kullanılabilir.

4. Kurumla ilgili gelişmeleri bildirmek

Kurumsal bir firma, uluslararası bir alanda bir başarı sağladıysa bu tüm ülke için sevindirici ve gururlandırıcı bir haberdir. Bir yıldaki büyüme oranı önemli bir seviyeye ulaştıysa güven duygusu verir. Bu gibi durumları kamuoyuna sunmak, kurumsal reklamların amaçları arasında yer alır.

5. Sosyal sorumluluk anlayışını göstermek

Sosyal sorumluluk kavramı oldukça geniştir. Bu nedenle kurumsal şirketler sayısız alanda kendilerini gösterip kurumsal reklamlarla duyurabilir. Kurumsal reklamların sosyal sorumluluk amacına uygun olabilecek ve Penta Yazılım ailesi olarak bizlerin de her zaman karşısında durduğu bir örnekle bu tip reklamları açıklayalım. Ülkemizde ve tüm dünyada ne yazık ki kadına şiddet ve kadın cinayetleri günden güne artmakta. Özellikle kurumsal firmalar bu duruma dikkat çekip farkındalık oluşturduklarında çok geniş kitlelerin ilgisini çekebileceklerdir. Kurumun reklamını yaparken kadına şiddetin de bir nebze olsun önüne geçme şansları bulunmaktadır.

Kurumsal reklamlar, yukarıda belirttiğimiz amaçlara göre isim alırlar. Her bir reklam, kurumsal firmaya artı katmaktadır. Ancak, yapılan işlerde profesyonel, tutarlı ve özgün olunmalıdır. Yaratıcı reklamlar hangi amaç üzerine oluşturulursa oluşturulsun daha çok ses getirecektir. Kullanılacak bazı teknikler reklamları ön plana çıkartıp akılda kalıcılık sağlamaktadır.

Kurumsal reklamların olmazsa olmazlarından biri de hedef kitlenin belirlenmesidir. Reklamlar oluşturulurken hedef kitlenin ilgisini çekebilecek tarzda ve anlaşılabilir şekilde oluşturulmalıdır. Yazımız boyunca belirttiğimiz özelliklere dikkat edildiğinde kurumsal reklamların başarısı kaçınılmaz olur.

Kurumsal reklamlar, genellikle televizyonlar aracılığıyla ilgi çekmenizi sağlar. Dijital dünyada ilgi çekmek için de web sitelerine ihtiyaç duyarsınız. Kurumsal kimliğinize yakışacak bir web sitesi yaptırmak istiyorsanız Penta Yazılım ile iletişime geçebilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
1 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: