Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Retweet Nedir?

Retweet Nedir?
Retweet Nedir?
27/05/2020
0 Yorum
Hilal D.
2297
Retweet denince akıllara ilk olarak Twitter gelir. Tüm dünyada milyonlarca kullanıcısıyla hepimizin aşina olduğu Twitter ile retweet kelimesi hayatımıza yerleşmiş olsa da diğer sosyal mecralarda da farklı isimlerle karşımıza çıkmaktadır. Retweet kelimesi daha anlaşılır bir ifade ile "yeniden tweetleme" olarak tanımlanabilir. Bir Twitter kullanıcısının paylaştığı gönderiyi, kendi Twitter hesabımızda da paylaşmaya retweet denir. Gönderi retweet yapıldığında, gönderiyi paylaşan ilk hesabın ismi çıkar. Takipçilerinize, “xxx kullanıcısı yyy gönderisini retweetledi.” diye bildirim gönderilebilir veya takipçilerinizin ana sayfalarında gözükür. Twitter kullanıcıları, sadece başka hesapların tweetlerini değil kendi tweetlerini de retweet yapabilirler. Böylelikle eski paylaşımlar yorum eklenerek veya eklemeden retweetlenerek tekrar gün yüzüne çıkabilir.

Retweet sayesinde sadece gönderiyi paylaşan hesabın takipçileri değil retweet yapan tüm kullanıcıların takipçileri gönderiyi görebilir. Bu sebeple retweet özelliği bazen memnuniyet, mutluluk paylaşmak için kullanılsa da yergi veya memnuniyetsizlik göstergesi olarak da karşımıza çıkabilir. Bir gönderinin sınırsız sayıda retweetlenme hakkı vardır. Ancak Twitter sadece retweet yapan son 100 kullanıcının tweetlerini gösterir. Bu da birçok farklı sesin yorumu olarak karşımıza çıkar. Bir kesimin hoşuna giden bir tweet diğer bir kesim için hoş karşılanmayabilir. Bu sebeple her kullanıcının tweetlerinin retweetlenmesi istememesi doğal karşılanmalıdır. Twitter, kullanıcıların bu tip istekleri için "gizli hesap" seçeneğini öne sürmüştür. Gizli hesap seçeneği aktifleştirildiğinde retweet butonu ortadan kalkar. Tweetler yalnızca takipçiler tarafından görülür ve retweet ile yayılmasına izinverilmez.

Retweet, Twitter hesaplarını diğer kullanıcılara tanıtmak isteyenler için oldukça kullanışlı bir özelliktir. Örneğin, çekiliş yapan bazı sayfaların “Bu tweeti retweetleyen ve hesabımızı takip eden üç kişiye...” diye paylaşım yaptıklarına birçoğumuz şahit olmuşuzdur. Retweet sayesinde bu tür hesaplar daha çok kullanıcıya ulaşır ve takipçi sayılarını arttırabilirler. Çekiliş veya tanınmak istenen hesaplar için retweet özelliği reklam niteliği taşımaktadır. Retweet özelliği milyonlarca kullanıcıya ulaşılmasının önünü açar. Bu özellik, takipçi arttırmak

için kullanılacağı gibi sosyal sorumlulukların yayılması, bir olaya dikkat çekme gibi amaçlar için de kullanılır. Örneğin, yardıma muhtaç kimselerin sesi olmak amacıyla retweet yapılarak milyonlarca kişiye ulaşılabilir.

Uzun bir süre boyunca Twitter’da sadece var olan gönderi referans alınarak retweetleme özelliği kullanılabiliyordu. Paylaşılan tweete, retweet yapan kullanıcı herhangi bir yorum ekleyemiyordu. Daha sonra geliştirilen uygulama sayesinde yorum ile birlikte retweetle özelliği de geldi. Bu özellik ile yine var olan tweet referans alınır. İlave olarak retweetlenen tweet bozulmadan üzerine yorum eklenebilir. Yani son zamanda Twitter'da iki çeşit retweet vardır.

 

RETWEET NASIL YAPILIR?

İki çeşit retweetleme vardır: yorum ekleyerek retweetleme ve paylaşımı var olduğu şekilde retweetleme. Şimdi her ikisinin de nasıl yapıldığına bir göz atalım.

RETWEETLEME

 1. Paylaşım yapılacak tweetin üzerine gelin.

 2. Retweetleme butonuna basın.

 3. Size sunulan iki seçenekten “Retweetle” olan seçeneği seçin.

Artık retweetiniz takipçileriniz tarafından görüntülenebilecek.

YORUM EKLEYEREK RETWEETLEME

 1. Paylaşım yapacağınız tweetin üzerine gelin.

 2. Retweet sembolüne basın.

 3. Size sunulan iki seçenekten “Yorumla birlikte Retweetle” seçeneğini seçin.

 4. Yorumunuzu yazın.

 5. Yorumunuz hazır olduğunda ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Retweetle” yazısına basın.

Retweetiniz yorumunuz ile birlikte takipçileriniz tarafından görülebilir şekilde paylaşılacaktır.

RETWEET NASIL GERİ ALINIR?

Bazı durumlarda yanlış tweeti retweetleyebiliriz. Yorumumuzu yanlış yazmışızdır veya paylaştığımız tweet hakkındaki düşüncelerimiz değişmiş olabilir. Böyle zamanlarda retweeti geri al özelliğini kullanabiliriz.

Retweeti geri almak için,

 1. Retweetlediğiniz tweetin üzerine gelin.

 2. Retweet sembolüne basın.

Bu işlemleri yaptığınızda retweetiniz geri alınır ve bu tweet takipçilerinizin zaman akışlarında sizin retweetiniz olarak görünmez.

Yorum eklediğiniz retweeti kaldırmak için,

 1. Profilinizden yorum ekleyerek retweetlediğiniz tweeti bulun.

 2. Aşağı yönlü ok işaretine tıklayın.

 3. “Bu tweeti sil.” seçeneğine basın.

 4. Doğrulamak için tekrar “Sil” öğesine tıklayın.

Son maddeyi tamamladığınızda yorumla birlikte retweetlediğiniz tweet takipçilerinizin zaman akışlarından kaldırılmış olacaktır.

Yazıya Puan Ver
7 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: