Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Snaptube Nedir?

Snaptube Nedir?
Snaptube Nedir?
10/04/2021
0 Yorum
Ö. Faruk
1679

Z kuşağı getirilerinin en başında teknolojik gelişimler yer almaktadır. Tüm dünyada robotlaşma yani insan gücünün teknolojik aletlere bırakılmaya başlanmış bir çağa gelmiş bulunmaktayız. Durum böyle olunca bilim insanları gün ve gün yeni buluşlar yapmakta ve olan buluşları geliştirmektedir. 1900 yılların başın ilk kişisel bilgisayar olan Apple markasına ait “Macintosh” sayesinde bireyler ihtiyaç duydukları bilgileri bir tık tuşu ile öğrenmeye başladırlar. Günümüz kuşağına gelindiğinde bilgisayarlara, tabletlere ve akıllı telefonlara artık her bireyin erişimi kolaylaşmıştır. Sosyal yaşamdan uzak kalan bireyler artık teknolojik araçlarla zaman geçirmektedir. Konsere gitmek yerine sanal olarak müzik dinlenmeye başlanması, sinema yerine bu araçlardan yoluyla film izlenmeye başlanması ve hatta oyun oynarken bile sanal bir ortamdan kurgusal gerçekçi nitelikte oyunlar oynamaktadır. İşte durum tam bu vaziyete geldiğinde kullanıcılar artık yeni video görseli olan araçlar kullanmaktadır. Snaptube ise müşterilerin bu seviyede ihtiyaç duyduğu bütün etkileşimleri sağlayabilmektedir. Uygulama telefon, tablet ve bilgisayarlara kolayca indirilmektedir.

Android işletim sistemine sahip olan tablet ve telefonlarda kullanılan bu uygulama bireylere rahatlıkla video ve ses indirimi sağlamaktadır. Basit düzeyde bir kuruluma sahip olan Snaptube, müşterilerine güzel vakit geçirmelerine yardım etmeyi amaçlamaktadır. Kullanılan diğer büyük genel video ve ses uygulamaları telefon ve tablete indirebilmek istendiği taktirde gerekli bir dönüşüm sitemi istemektedir ancak Snaptube böyle bir uzantıya ihtiyaç duymamaktadır. Snaptube MB olarak çok fazla yer alanı kaplamadığında dolayı müşteriler gönül rahatlığıyla indirebilir ve istediği her zaman video izleyebilir ve müzik dinleyebilir. Çevrimiçi de çalışma özelliği sayesinde araçların internet bağlantısına gerek yoktur.

Snaptube uygulaması tehlike barındırıyor mu?

Asıl olarak Andoid işletim sistemine sahip tablet ve telefonlara indirilebilen Snaptube, Google Play ve Playstore gibi mağazalarda bulunmaktadır. Müşteriler istedikleri taktirde farklı site ve uzantılar yoluyla cihazlarda bulundurabilmektedir. Durum böyle olsa da şu an 1 milyon dan fazla müşteri cihazlarına bu yollarla indirmeye ve kullanmayı başarmıştır.

İşletim sistemi Android olan birçok aracın gelişen teknolojiyle beraber çok farklı müzik ve video indirebilmek için uygulama barındırıyor fakat Snaptube bugün 40 milyondan fazla aktif kullanıcı sayesinde bu alanda ön plana çıkıyor ve halen yerini koruyor. Ücretsiz olarak indirilen uygulama bu kadar kullanıcı olmasına rağmen güvenlik zafiyetlerinin de olduğu açıkça ortadadır. Çin menşei bir uygulama olan Snaptube, müşterilerine Google Play üzerinden indirim imkânı ne yazık ki sağlayamıyor bunun sebebi Google bu tarz uygulamaların kullanımına izin vermemesidir. Bir APK dosyası sayesinde farklı farklı yollardan indirim sağlanabilmektedir.

 Asıl olarak dünya basınına sürülen bilgiler ise Snaptube uygulaması kullanım sırasında çıkan reklamlarda büyük bir reklam dolandırıcılığı olduğu kanaatinde bulunulmuştur. Durum böyle olunca bilinçsiz olarak reklamlara tıklayan bireylerin kişisel bilgileri tehdit altına girmektedir. Görünmeyen reklamlardan dolayı ciddi bir güvenlik zafiyeti teşkil eden Snaptube uygulaması sadece bu konuda değil müşterilerin cihazların pil ömürlerini de tehdit ettiği belirtiliyor. Arka planda çalışan bu reklamlar internet tüketiminin de arttırdığında öne sürülmektedir.

 Dünyanın en büyük siber güvenlik firmalarından olan Upstream bu uygulamanın zararlarının kesin olduğunu belirtebilmek için mutlaka mobil veri kullanım denetimi yapılması, uygulama indikten sonra telefon veya tablette herhangi bir ısınma problemi olup olmadığına bakılması ve uygulama kullanım sırasında pil yüzdesinin ne kadar tüketildiğine bakılması ve raporlanması gerektiğini belirtmiştir.

Snaptube içinde gizli bir kod “Mango”

Kullanılan uygulamanın arka planda dönen reklam dolandırıcılığına sebep olan asıl içerisinde bulundurduğu gizli bir koddur. Bu kodun adı ise Mango olarak isimlendirilmiştir. Kodun asıl amacı 3.tarafta olan yazılım geliştirme aracı olmasıdır. 3. taraf demek ise elde edilen cihazın işletim sisteminin içerisinde yer almayan istenildiği taktirde çeşitle APK dosya uzantıları ile elde edilen uygulamalardır. Bu uygulamalar istenildiğinde yüklenebilir ve silinebilir. Mango isimli kodun görevi ise reklamlar için özel bir sunucundan ek bileşenler indirmektedir. Bu sunucuya indirme ve iletişim sağladığını gizleyebilmek ve saklayabilmek içinde farklı kodlar ve yazılımlar kullanmaktadır. Gizli kod ve Snaptube birbirine çok uyumlu çalıştığı için bu kodların tespit edilmesi oldukça zor olduğu bilinmektedir.

Son olarak 2019 yılında birçok kullanıcının şikâyeti üzerine gizli kodu olan Mango’nun kötüye kullanıldığını Snaptube şirket sahipleri tespit etmiştir. Bunun üzerine yapılan açıklamaya göre bundan sonraki süreçte Mango yazlımı ile çalışmayacaklarını ve hukuki sürecin başlatıldığını duyurmuştur.

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: