Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Swift Nedir? Swift Yazılım Dilinin Özellikleri Nelerdir?

Swift Nedir? Swift Yazılım Dilinin Özellikleri Nelerdir?
Swift Nedir? Swift Yazılım Dilinin Özellikleri Nelerdir?
05/01/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1146

Apple, gün geçtikçe büyüyen ve farklı alanlara da el atan bir şirket olarak adından söz ettirmektedir. Hal böyle olunca, yazılım konusunda da kendine has bir dili olması gerektiği fikri hiç de akıl dışı değil. İşte tam bu nedenden dolayı bu yazımızın konusu Swift yazılım dili. Bu yazımızda, Swift nedir? Sorusu ile Swift yazılım dili özellikleri nedir? Sorularına göz atacağız.

Swift Nedir?

İngilizcede pek çok anlama gelen swift kelimesi, “hızlı”, “çabuk” ve “süratli” gibi anlamlara gelmektedir. Ancak bir diğer anlamı, Swift yazılım diline ilham olmuştur. O anlam ise “kara sağan kuşu”dur. Zira Swift yazılım dilinin logosuna göz attığımızda da bir kuşla karşılaşmaktayız. Bu yazılım dili, yalnızca Apple cihazlarında çalışan bir dildir. Temel amacı, Apple’ın kendi işletim sisteminde çalışan programlar geliştirmektir. Bu nedenle iOS başta olmak üzere diğer Apple işletim sistemlerinde de bu yazılım dili kullanılmaktadır ve kullanılması da Apple tarafından teşvik edilmektedir.

Swift Yazılım Dili Tarihçesi

Tarihi çok da eski olmayan Swift, 2010 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. O zamana dek Objective-C dili kullanılırken, yerine bir rakip olarak gelmiştir. 1980’lerden beri kullanılan Objective-C’ye göre çok yeni olan Swift, ilk olarak 2014 yılında düzenlenen Apple Worldwide Developers Conference toplantısında duyurulmuştur. Çıktığı ilk günlerde eleştirilerin hedefinde olan Swift, Apple tarafından kullanılması teşvik edilse de pek fazla kullanıcıya sahip olamamıştır. Daha sonrasında açık kaynak kodlu hale getirilen Swift, bu tarihten sonra büyük yayılım göstermiştir.

İlk ayında yaklaşık olarak 11 milyon kişi tarafından indirilen Swift, bu sayede en hızlı büyüyen yazılım dilleri arasındadır. Ancak Swift yazılım dilinin de belirli avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Swift Yazılım Dilinin Özellikleri

Kullanımı oldukça kolay olan Swift yazılım dili sayesinde, Objective-C diline göre daha az kod yazarak daha işlevsel sonuçlar elde edebilirsiniz. Yazımı ve okunması kolay olan Swift, bu özelliğinin yanı sıra hızlı bir şekilde uygulama geliştirme özelliği sunmaktadır. Ek olarak Apple ürünlerinde daha kararlı bir şekilde çalıştığı için güvenilir bir dildir. Olası hataları ve çökmeleri çok daha basit bir şekilde tespit edebilir ve yazılım dilinde kısa bir süre içerisinde uzmanlaşabilirsiniz.

Swift yazılım dili aynı zamanda otomatik bellek sayma özelliğine (ARC) sahiptir. Bu özellik sayesinde hangi örneklerin kullanılmadığının tespiti otomatik olarak olarak yapılmaktadır. Otomatik olarak tespit edilen bu örnekler, otomatik olarak silinmekte ve bu sayede cihazın daha az yorulmasını sağlamaktadır.

Artılarının yanı sıra eksilerine de yer verelim. Swift dili, 2010 yılında temelleri atılan bir dildir. Bu nedenle henüz bebeklik çağında dememiz mümkündür. 1980’lerden bu yana kullanılan Objective-C’ye göre çok yeni olan bu dille yapabilecekleriniz de bu nedenle sınırlıdır. Ek olarak destek almak istediğinizde yeteri kadar kaynak bulma konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Zira aktif olarak kullanılan bil dil olmaması, Swift yazılım dilinin en büyük eksilerinden birisidir.

En popüler ve en çok kazandıran yazılım dillerini öğrenmek için "En Popüler Yazılım Dilleri" konusunu okumanızı tavsiye ederiz.

Swift Hangi Sürümlerde Desteklenir?

Switf yazılım dilinin henüz yeni bir dil olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle bazı sürümlerde kararlılığa sahip değildir. Özellikle de yalnızca Ios 7 ve üzeri sürümlerde çalışıyor olması, bu dilin en büyük eksilerinden birisidir. Iphone kullanıcıların büyük bir kısmı, Ios 6 ve daha alt sürümlerini kullanmaktadır. Bu nedenle yenilikçi bir dil olsa da, eski sürümleri desteklememesi büyük bir kayıp olarak nitelendirilmektedir.

macOS, tvOS, iPadOS, watchOS ve iOS işletim sistemi yüklü tüm cihazlarda Swift yazılım dili kullanılabilmektedir. Bu işletim sistemine sahip cihazlarda uygulama geliştirmek isteyenler, bu dilin avantajlarından rahatlıkla faydalanabilir. Ancak her bir işletim sisteminin belirli sürümlerinde çalışmaması da göz önünde bulundurulmalı ve iyice araştırılmalıdır.

Switf Yazılım Dili Nasıl Öğrenilir?

Apple, Swift yazılım dilinin daha fazla kişi tarafından öğrenilmesi için bu dili teşvik etmektedir. Bu nedenle Swift Playgrounds uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, Ipad yüklü bir cihazla birlikte çalıştırılmaktadır. Bu uygulamanın içerisinde temelden Swift dili öğrenmeniz adına oyunlar ve görevler yer almaktadır. Ancak Swift dilinde kod yazabilmek adına MacOS tabanlı bir işletim sistemi kullanmak zorunda olduğunuzu da hatırlatmak isteriz. Apple, kendi sistemine ait bir dil geliştirirken bu dili de sadece kendi işletim sistemlerinde yazabilme kısıtlaması getirmiştir. Bu nedenle Swift, yalnızca Apple ürünlerine has bir dil diyebiliriz.

Yazıya Puan Ver
0 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: