Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Tarayıcıda İstenmeyen Ana Sayfa Nasıl Değiştirilir?

Tarayıcıda İstenmeyen Ana Sayfa Nasıl Değiştirilir?
Tarayıcıda İstenmeyen Ana Sayfa Nasıl Değiştirilir?
20/03/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1374

İster Google Chrome ister diğer tarayıcıları kullanın, en büyük sorunlarınızdan birisi tarayıcıda istenmeyen ana sayfalardır. Tarayıcıda istenmeyen ana sayfa, özellikle de istenmeyen eklentiler ve araç çubukları ile birleşince tam manasıyla sıkıcı olmaktadır. Bu nedenle sizler için bu rehberi hazırladık. Rehberdeki adımları inceleyerek tarayıcıda istenmeyen ana sayfa sorununu kalıcı bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. İlk olarak bu sorunun kaynaklarına göz atalım.

Tarayıcı Ana Sayfası Neden Kendiliğinden Değişir?

Bazı durumlarda, tarayıcı ana sayfası otomatik olarak değişmektedir. Genelde bu durumu yeni bir arama yapacağımız sırada anlarız. Sonrasında nedenlerini araştırmak için tarayıcı ayarlarına göz atarız. Tarayıcı ayarlarına göz attığımızda, genelde istemediğimiz bir arama motorunun varsayılan olarak seçildiğini görürüz. Çoğu durumda, bu ana sayfayı kaldırmak ve istediğimiz arama motorunu ya da web sitesini ana sayfa yapmak mümkündür. Ancak bazı zararlı yazılımlar, kendi belirledikleri ana sayfayı özel bir yöntemle ekler ve değiştirmenize de olanak sağlamaz. İşte bu durumda, güvenlik açıklarından söz edilebilir. Peki bunların kaynağı nedir?

Tarayıcıda istenmeyen ana sayfa sorunu, genel olarak indirdiğimiz bir program sonucu meydana gelir. Aynı zamanda girdiğimiz bir web sitesi de, içerisinde bulundurduğu zararlı yazılımlar (spyware, malware vs.) nedeniyle bu soruna neden olur. Bu durumdan programlı ya da programsız olarak kurtulmak mümkündür. İlk olarak, tarayıcıda istenmeyen ana sayfadan programsız olarak kurtulma yollarına göz atacağız. Sonrasında, program yardımıyla tarayıcıda istenmeyen ana sayfa sorunun ortadan kaldıracağız.

Tarayıcıda İstenmeyen Ana Sayfayı Programsız Kaldırmak

Zararlı olsun ya da olmasın, birçok program kurulum sırasında kendi belirlediği arama motorunu ana sayfa yapmak ister. İngilizce setup menüsünde birçok kullanıcı, bu seçenekleri anlamaz ve bu durumu kabul eder. Sonuç olarak istenmeyen ana sayfa, programın yüklenmesiyle birlikte tarayıcıya yerleşmiş olur. Programsız olarak tarayıcı ana sayfasını değiştirmek ise mümkündür. İlk olarak Google Chrome tarayıcısı için adımlara göz atalım.

  • Tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan üst üste 3 nokta ikonuna tıklayın. Açılan pencerede, “Ayarlar” sekmesine girin. Buradan, “Arama Motorları” sayfasına göz atın. “Adres çubuğunda kullanılan arama motoru” sekmesini bulun ve yanındaki açılır pencereden istediğiniz arama motorunu ekleyin. Daha sonrasında “Arama motorlarını yönet” sekmesine tıklayarak istenmeyen ana sayfayı tarayıcıdan silin.

Eğer Internet Explorer kullanıcısı iseniz, bu durumda otomatik olarak açılan MSN sayfasından şikayetçi olabilirsiniz. Onun için de aşağıdaki yöntemi kullanmanız gerekmektedir:

  • Internet Expoler’i açın. Sağ üstte yer alan ayarlar ikonuna tıklayın. Buradaki “İnternet Seçenekleri” sekmesine tıklayın. Açılan pencerede, “Genel” sekmesi altında karşılama ana sayfası seçenekleri yer almaktadır. Bu seçeneği, eğer Google kullanmak istiyorsanız “https://google.com” olarak değiştirin. Bu sayede Internet Explorer açılış sayfanız Google olacaktır. Dilediğiniz web sitesini yazarak ana sayfa ayarlarını böylece değiştirebilirsiniz.

Eğer Microsoft Edge kullanıcısı iseniz, yine aynı durumda otomatik olarak açılan MSN ana sayfasından şikayetçi olabilirsiniz. Bu durumda ise aşağıdaki adımlara göz atabilirsiniz:

  • Microsoft Edge uygulamasını açın. Sağ üstte yer alan yan yana üç nokta ikonuna tıklayın. Buradan, “Ayarlar” sekmesine tıklayın. Açılan sekmede, sol köşedeki “Başlangıç sırasında” sekmesine tıklayın. Burada size 3 seçenek sunulur. “Belirli bir sayfayı veya sayfaları aç” seçeneğine tıklayarak MSN web sitesini istediğiniz site ile değiştirebilirsiniz. Bu sayede Microsoft Edge uygulamasında ana sayfanızı değiştirmiş olursunuz.

Yukarıda anlattığımız yöntemler, programsız olarak istenmeyen ana sayfaları değiştirmek içindi. Ancak bazı durumlarda, istenmeyen ana sayfalar tarayıcınıza yapışır. Yani bu seçenekler üzerinden değiştirme imkanınız bulunmaz. Bu durumda ya uygulamayı silip tekrar yüklemeniz gerekir ya da program yardımı ile ana sayfanızı otomatik olarak değiştiren zararlı yazılımı bulmanız gerekir.

Tarayıcıda İstenmeyen Ana Sayfayı Programla Değiştirmek

ADWCleaner programı, sitenizde yer alan zararlı yazılımları tespit etmek ve kaldırmak adına harika bir seçenektir. Bu uygulamayı, resmi ana sayfasından indirdikten sonra bilgisayarınıza kurmanız ve çalıştırmanız yeterli olacaktır. Herhangi bir özelleştirme gerektirmeyen uygulama, sadece indirmeniz ve setup kısmını geçmeniz sonrasında çalışmaya başlayacaktır. Bulduğu zararlı yazılımları kaldırmanız için bilgisayarı yeniden başlatmanız ve sonrasında rapor kısmına göz atmanız gereklidir. Sonrasında, bilgisayarınızdaki istenmeyen ana sayfa sorununun ortadan kalktığını fark edeceksiniz.

Eğer bu yöntem dahi işe yaramazsa, lisanslı bir antivirüs uygulamasını indirerek tam kapsamlı tarama yapabilirsiniz. Zira tarayıcıda istenmeyen ana sayfa sorunu bazı durumlarda inatçı zararlı yazılımların eseri olabilir.

Ek olarak internette güvenli bir şekilde gezinmek istiyorsanız, güvenli web siteleri hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz. 

Yazıya Puan Ver
0 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: