Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Telefonlardaki Sesli Aramanın SEO’ya Etkisi Nedir?

Telefonlardaki Sesli Aramanın SEO’ya Etkisi Nedir?
Telefonlardaki Sesli Aramanın SEO’ya Etkisi Nedir?
05/01/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1089

Sesli arama özelliği, son zamanlarda büyük bir önem kazanan arama alışkanlıklarından birisidir. Özellikle de sanal asistanlar sayesinde hayatımıza giren sesli arama özellğiyle zamandan da tasarruf etmekteyiz. Peki sesli aramanın SEO üzerindeki etkisi nedir? Gelin öncelikle arama alışkanlıklarına bakalım. Daha sonrasında SEO ve sesli arama konusuna göz atalım. Son olarak bu konudaki uzman tavsiyelerine değinelim.

Arama Alışkanlıklarımız ve Sesli Arama

Sesli arama, yazılı arama türüne göre kullanıcıların yazarak değil, konuşarak yaptığı arama türüdür. Son zamanlarda sıkça kullanılan bu arama türü, mikrofona tek bir dokunuş sayesinde gerçekleştirilmektedir. Hatta Google Sanal Asistan, “OK Google” komutuyla dahi bizlere yardımcı olmaktadır. Yani hiçbir tuşa dokunmadan, saniyeler içerisinde dahi arama yapabileceğimiz bir özelliktir. Bu nedenle arama konusunda alışkanlıklarımızı ve aradığımız kelimeleri de büyük ölçüde değiştirmiştir. Sesli arama özelliği, bizlere şu üç temel avantajı sunar:

  • İstediğimiz veriye daha kısa sürede ulaşırız.
  • Telefona dokunamadığımız ya da yazmak için fırsat bulamadığımız durumlarda hayat kurtarır. (Araba kullanırken, ellerimiz yağlıyken vs)
  • Sesli arama sayesinde aradığımızı daha net ifade eder ve daha sağlıklı veriler elde ederiz.

Yukarıdaki avantajlar sayesinde sesli arama, 2020 yılı içerisinde diğer arama türlerine göre daha fazla tercih edilmektedir. Bu nedenle aramaların yaklaşık olarak yarısı, sesli arama özelliği sayesinde gerçekleştirilmektedir. Bunda şüphesiz ki Siri ve Google Asistan gibi araçların etkisi söz konusudur. Bu sanal asistanlar sayesinde artık her şeyi sorabiliyor ve mutlaka bir cevap alabiliyoruz.

Sesli Arama ve SEO

Sesli arama özelliğinin daha sık kullanılması, SEO konusunda da değişik bakış açılarının ortaya çıkmasını sağladı. Eskiden aramak istediğimiz sorguyu cümle olarak yazmazken şu an sesli arama sayesinde cümleler kuruyoruz. Bu cümle ise genelde bir soru cümlesi oluyor. SEO hizmeti konusundan örnek verecek olursak:

  • Yazarak aradığımızda “SEO Hizmeti” ya da “SEO Uzmanı” gibi temel ifadeleri aratmaya meyilli oluruz.
  • Sesli aradığımızda ise “SEO hizmeti almak istiyorum.”, “Nasııl SEO yapılır?” ya da “En ucuz SEO hizmeti veren firmalar” gibi daha uzun aramalar yapıyoruz. Zira konuşarak daha kısa sürede daha fazla kelime aratabiliyoruz.

Bu durumda anahtar kelime seçimlerinde ve SEO stratejilerinde de değişiklik kaçınılmaz oldu. Eskiden tek kelimelik odak anahtar kelimelere önem verilirken artık daha uzun anahtar kelime seçimi yapılması gerekiyor.

Sesli Arama İçin SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Bu başlık, sesli aramaya uygun olarak verilebilecek bir örnektir. Lafı uzatmadan son olarak tavsiyelere geçelim. Bu sayede değişen arama alışkanlıklarına ayak uydurabilirsiniz.

  • İçeriklerinizi soru-cevap türünde başlıklarla oluşturmaya çalışın. Örnek olarak: “Kilo Vermek İçin Tavsiyeler” yerine, “Nasıl Kilo Verebilirim?” tarzında bir başlık kullanabilirsiniz.
  • Anahtar kelimelerinizde özellik içeren ifadeler kullanmaya önem gösterin. Özellikle de Google Haritalar’da yer alan işletmelere has özellikleri anahtar kelime seçimine uyarlayabilirsiniz. Eğer lokantanız için web sitesi açtıysanız; “Alkollü”, “Çocuklar için uygun”, “Paket servis” vb. İfadeleri web sitenizde geçirebilirsiniz. Google, sitenizde geçen bu ifadeleri arama sonuçlarında “Sitede bu ifade geçiyor.” tarzı bir mesajla göstermektedir. Zira kullanıcı o sırada “En ucuz alkollü mekanlar nerede?” tarzında bir arama yapmıştır. Bu örnekler tabii ki çoğaltılabilir.
  • Sitenizi mutlaka Google Analytics ya da Google Search Console gibi araçlara kayıt etmeyi ihmal etmeyin. Bu araçlar sizlere anahtar kelime konusunda fikir verecektir. Zira sitenize gelen aramalara göz atama fırsatı bulmuş olacaksınız.

SEO Konusunda Uzman Yardımı Alın

Penta Yazılım, sesli aramanın SEO açısından önemini bilmektedir. Bu nedenle SEO desteği konusunda çalışmalarda bulunurken sesli arama konusunu da göz önünde bulundurmaktadır. Eğer sizler de geleceğe ayak uydurmak istiyorsanız, değişen arama alışkanlıklarına karşı sitenizi güncelleyebilirsiniz. Her ne kadar günümüzde sesli arama sayısı artsa da, sesli aramaya karşı çalışma yapan site sayısı oldukça azdır.

Sesli arama konusunda bir adım önde olmak, kullanıcıların sesli aradığı kelimelere uygun sonuçlar sağlamak demektir. Yani kullanıcıların söyleyeceği şeyi tahmin etmeniz gerekmektedir. Bu durumda uzman yardımı hayat kurtarır tavsiyelere ev sahipliği yapmaktadır. Penta Yazılım’ın SEO hizmetleri sayesinde sizler de SEO fiyat teklifi alabilir ve sitenizin daha fazla organik trafik almasını sağlayabilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
0 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: