Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Tumblr Nedir?

Tumblr Nedir?
Tumblr Nedir?
26/06/2020
0 Yorum
Hilal D.
1819

TUMBLR NEDİR?

Tumblr, 2007 yılında David Karp tarafından kurulan bir sosyal mecra ve microblog sitesidir. Kökeni ABD’ye dayanmaktadır. Kurulmasının üstünden yalnızca iki hafta geçmesine rağmen 75.000 kişi Tumblr kullanmaya başlamıştır. 2013 yılında Tumblr, Yahoo! tarafından satın alındı. O dönemde satın alma bedeli 1.1 milyar dolardır. Fakat bu durum Tumblr kullanıcıları tarafından pek de hoş karşılanmadı. Tumblr’ın eski sahiplerine geri dönmesi için bir imza kampanyası başlatıldı ve 170.000 imza ile kurucusu David Karp CEO olarak kaldı.

Tumblr sosyal medya camiiasına katılmak için buraya tıklayın.

2015 yılında yapılan sosyal medya istatistiklerinde Tumblr, en çok büyüyen sosyal medya ağı olmuştur. Aktif kullanıcı sayısı 0 artarak, kullanıcı sayısı olarak popüler sosyal mecralardan olan Facebook ve Instagram’ın önüne geçmeyi başarmıştır. 2018 yılında yapılan araştırmalara göre ise en çok kullanılan sekizinci sosyal medya ağı olmuştur. Bu başarısı ile Twitter’ın önüne geçmiştir.

Tumblr’ı diğer sosyal medya ağlarından ayıran en önemli özellik, diğer popüler sosyal medya ağları ile senkronize olarak tam uyumlu şekilde çalışmaktadır. Kullanıcılarına bakacak olursak çoğunlukla 18- 24 yaş arasındaki kişiler bu platformdadır. Bu nedenle genç bir kitlesi olduğunu söyleyebiliriz.

Kurulduktan itibaren beş yıl sonrasına kadar hiç reklam almadan ilerlemiştir. Sosyal medya ağlarının gelirlerinin büyük çoğunluğunu reklamlar oluşturduğundan dolayı bir yerden gelir elde etmesi gerekiyordu. Tumblr, gelir elde etme kısmını kullanıcılarına ve özel temaların satışından alınan paylara bıraktı. Gönderilerini öne çıkartmak isteyen Tumblr kullanıcıları 1 dolar ödüyorlardı. 2012 yılının Haziran ayında Tumblr ilk büyük reklamını aldı. Bu reklam anlaşması dünya çapında bilinen bir spor markası olan Adidas ile imzalandı.

TUMBLR NE İŞE YARAR?

Twitter, Instagram, Facebook gibi sosyal medya ağlarına hepimiz aşinayız. Peki Tumblr’ı ne kadar biliyoruz? Tumblr ne işe yarar?

Tumblr, blogger olunabilecek ve konuları tamamen kullanıcıya bırakılan şekilde paylaşımlar yapılabilecek bir sosyal medya ağıdır. Diğer bir tanım ile dijital günlük diyebiliriz. Kullanıcılarına işlevi sayesinde birçok avantaj sunuyor.Bu avantajları birkaç madde ile sıralayabiliriz.

  • Tumblr, kullanıcıların kendi blogları olmasına olanak tanır.
  • Tumblr’a üye olmak ücretsizdir. Üye olma işlemleri ise meşakkatli bir iş değildir.
  • Kullanıcılar, nick name oluşturma işleminden temaya kadar her şeyi kendi isteklerine göre özelleştirebilirler. Herkes kendisini yansıtan bir tema ile yola çıkar.
  • Tumblr kullanıcıları, istedikleri resim, müzik, video ve ses kaydını kişisel bloglarına bilgisayar aracılığı ile yükleyebilirler.
  • Facebook’da yapılmış paylaşımlar ve Twitter’da atılmış tweetler, Tumblr’da paylaşılabilmektedir. Tumblr, diğer sosyal ağlar ile uyumlu olarak çalışmaktadır. 7
  • Tumblr bir örümcek ağı gibidir. Diğer popüler sosyal mecralardaki arkadaşları bir araya toplar ve kullanıcılar arasında geniş bir iletişim ağı oluşturur.
  • Tumblr kurulduğunda yalnızca İngilizce olarak hizmet vermekteydi. Ancak zamanla küresel anlamda genişleyerek 47 dilde hizmet vermeye başladı.
  • Tumblr’ın mobil sürümü de bulunmaktadır.

TUMBLR NASIL KULLANILIR?

Diğer tüm sosyal medya ağlarında olduğu gibi Tumblr kullanmaya başlamak için de üyelik oluşturmak gerekmektedir. Bu oldukça kolay bir işlemdir. Tumblr’ın istediği birkaç bilgi girildikten sonra e-posta hesabınıza gelen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmektedir. Bu bilgileri daha sonra yenileyebilirsiniz. Hesabın gerçekliği onaylandıktan sonra istediğiniz şekilde paylaşım yapmaya başlayabilirsiniz. Yalnızca paylaşım yapmakla kalmaz, dilediğiniz kişileri takip edebilirsiniz.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Tumblr üzerinde kendi tasarımlarınızı yaratabilirsiniz. Tumblr, kullanıcılarına ücretsiz ve hazır tema şekilleri sunmaktadır. Kendine özel başka blog tasarımları isteyen kişiler bunun için bir miktar ödeme yapmak zorundadır.

Yazıya Puan Ver
4 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: