Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Siteniz İçin Evergreen İçerikler Üretme Yolları Nelerdir?

Web Siteniz İçin Evergreen İçerikler Üretme Yolları Nelerdir?
Web Siteniz İçin Evergreen İçerikler Üretme Yolları Nelerdir?
15/02/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1266

Web sitenizde içerik yayınlamayı seven biriyseniz bu yazımız tam da size göre... Çünkü bu yazımızda, zamana direnen ve SEO uyumlu içerikleri nasıl üretebilirsiniz bundan bahsedeceğiz. Bu sayede ziyaretçi sayısında artış elde edebilir ve daha kalıcı içerikler üretebilirsiniz. İlk olarak evergreen içerik tanımıyla başlayalım, akabinde bu içerikleri nasıl üretebilirsiniz buna göz atalım.

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen içerik, zamana direnen içerikler için kullanılan bir terimdir. Bu içeriklerin en temel özelliği, zamana karşı direnme özelliğine sahip olmasıdır. “Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle açıklayalım:

Bir içerik ürettiniz. Bu içerik bir süre sonra okunmamaya başladı. Çünkü güncelliğini kaybetti ve artık sitenizde bir “yük” oluşturuyor. İşte bu içerik, zamana direnemeyen içeriktir. Evergreen içerik ise her zaman okunan içeriktir. Yani zamanla eskimez ve genel geçer bilgiler barındırır. Bu nedenle evergreen içerik yazmak her yiğidin harcı değildir.

Evergreen İçeriklerin Avantajları Nelerdir?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere evergreen içerikler, daima taze kalan içeriklerdir. Bu nedenle yıllar sonra dahi okunabilir. Güncelliğini diğer yazılara göre daha geç kaybeden bu tür yazılar, siteniz için altın değerindedir. Bir defa yazılması ve zamanla güncellenmesi, yazının ömrünü çok daha uzatacaktır. Örneğin tarihi bir konu hakkında yazılacak bilgiler, araştırmalar sonucunda zamanla değişebilir. Bu nedenle evergreen içerikler de zamanla güncellemeye ihtiyaç duyar. Ancak normal yazılar kadar sık güncellenmeleri gerekmez.

Evergreen içerikler, şarap misalidir. Yıllandıkça değerlenirler. Eğer bir de SEO kriterlerine uygun evergreen içerikler yazarsanız tadından yenmez. Bu tür içerikler, normal içeriklere göre üst sıralarda daha fazla yer alır ve sitenizde çok daha fazla ziyaretçi çekerler.

Evergreen içeriklerin bir diğer özelliği de sitenizi kendi başına güncel tutmalarıdır. Eğer sürekli gündem içerikler oluşturursanız, bir süre sonra yazılarınızın çok büyük bir kısmı değersiz hale gelecektir. Fakat bu tür yazılar daima aranacaktır. Bu nedenle magazin ve haber gibi içeriklerin yanı sıra genel geçer içerikler paylaşmak da çok önemlidir.

Evergreen İçerik Konu Seçimi

Evergreen içerik yazma konusunda ilk aşama, konu seçimidir. Öyle bir konu seçmemiz gerekiyor ki güncelliğini kaybetmesin. Örnek konuları şöyle sıralayabiliriz:

  • Know-how tarzı “nasıl yapılır” türündeki içerikler
  • Ürün tanıtım içerikleri
  • Sağlık alanındaki içerikler
  • Nedir? Başlıklı bilgi içerikleri

Yukarıdaki örnek içerik stilleri, evergreen içerik oluşturmak için akıllıca seçimler arasındadır. Bu seçenekler tabii ki artırılabilir. Temel amaç, bilgi verici ve gündem maddesi olmayan içerik türlerinden faydalanmaktır.

Evergreen İçin Başlık Seçimi

Konu seçiminden sonraki aşama, başlık seçimidir. Seçilecek başlık mutlaka genel geçer bir başlık olmalıdır. Örneğin “2019’un en çok izlenen filmleri” başlığı, evergreen içerik yazmak için pek de uygun değildir. Eğer 2021’de yaşıyorsanız, 2019’un en fazla izlenen filmlerini merak etmeniz pek olası değildir. Evergreen için uygun başlık “Son Zamanların En Çok İzlenen Filmleri” olabilir. Zira belirsiz bir zaman kullanırsanız, içeriğin hangi tarihte yazıldığı da belli olmamış olur. Bu tabii ki “okuyucuyu kandırmak” değildir. Sadece başlıkları daha uzun ömürlü kılma işlemidir. Ayrıca başlığı değiştirmeden sadece içeriği değiştirme imkanı da tanır. Bu sayede ilerleyen yıllarda yazıyı, “başlığı değiştirmeden” de değiştirebilirsiniz.

Evergreen İçerik Yazma Yolları

Şimdi gelelim evergreen içeriğin nasıl yazılacağına. Konumuzu ve başlığımızı seçtik. Daha sonrasında içerik oluşturma kısmına geçtik. Bu kısımda dikkat etmemiz gereken temel hususlar şunlardır:

  • İçerikte gündem maddelerinden örnek vermeyin. O dönem popüler olan bir konu, zamanla ilgisini yitirebilir.
  • İçerikte “her zaman geçerli” bilgiler kullanmaya çalışın. Örneğin “Su 100 santigrat derecede kaynar.” cümlesi, her zaman geçerli olacak bir cümledir. Zamana ya da döneme göre doğru olan bilgileri pek fazla kullanmamaya çalışın.
  • İçeriğe yorum katmayın. Bu durum içeriklerin ömrünün kısalmasına neden olur. Samsung Galaxy S3 telefonu bir dönem hızlıydı evet. Ancak günümüzde orta seviye oyunları dahi kaldırmaz. Bu nedenle “... Telefonun Özellikleri” başlıklı bir içerik yayınlarken telefon hakkındaki kişisel görüşlerinizi bir kenara bırakın. Net ve kesin bilgilerle yazınızı güçlendirin.

Yukarıdaki tavsiyelerde kullanılan örneklerin meta olduğunu hatırlamamız gerekir. Yani bire bir örneklerden faydalanmaya gerek yoktur. Örnekleri kendinize de çoğaltabilirsiniz. Ek olarak buraya tıklayarak Adsense en çok kazandıran kelimelere de göz atabilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
0 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: