Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Sitesine AdSense Reklamları Ekleme

Web Sitesine AdSense Reklamları Ekleme
Web Sitesine AdSense Reklamları Ekleme
23/03/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
2837

Web sitesi açarak para kazanmak, günümüzde popüler para kazanma yollarından birisi haline gelmiştir. Ek olarak işlerin online sistemler üzerinden ilerlemesi, web sitelerinin önemini bir kez daha göstermiştir. Bu doğrultuda web sitesi açarak para kazanmak isteyenler, reklam platformları hakkında araştırmalar yapmaktadır. Google AdSense de, bu platformların başında gelmektedir. Bu nedenle bu rehberimizde; Google AdSense nedir? sorusuna cevap vereceğiz. Aynı zamanda web sitesine Google AdSense reklamları ekleme yollarını aktaracağız.

Google AdSense Nedir?

Google AdSense, içerik yayıncılarına reklam yayınlama karşılığında ücret ödeyen bir reklam platformudur. 18 Haziran 2003 tarihinde kurulan platform, günümüzde milyonlarca web sitesi ve YouTube kanalı ile işbirliği yapmaktadır. Bu nedenle Google AdSense, günümüzde en popüler dijital reklam platformu olarak bilinmektedir.

Google AdSense ile işbirliği yapmak isteyenler, bir web sitesine ya da YouTube kanalına ihtiyaç duymaktadır. Bu yazımızda, web sitelerine nasıl Google AdSense reklamı nasıl yerleştirilir? sorusuna göz atacağız.

Google AdSense Nasıl Çalışır?

Google AdSense ürününden sitesine reklam almak isteyenler, Google AdSense politikalarına uyumlu bir web sitesine sahip olmalıdır. Bu site, içerikleriyle web ağına faydalı olmalı ve bir şeyler sunabilmelidir. Bu nedenle özgün içeriklere sahip olmalı, zararlı yazılımlar bulundurmamalı ve spam özellikler taşımamalıdır. Reklam yayınlama politikaları hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler, Google AdSense Program politikaları sayfasını inceleyebilirler.

Google AdSense, Google Ads üzerinden alınan reklamları yayınlar. Yani Google Ads reklam verme platformu iken Google AdSense, reklam alma platformudur. Google Ads üzerinden reklam verenlerin reklamları, Google AdSense ile işbirliği yapan yayıncıların sitelerinde yayınlanır. Böylece hem reklam verenler hem de reklam yayınlayanlar, gelirlerini artırma yoluna gitmiş olur.

Google AdSense üzerinden para kazanmak isteyenler, ilk olarak AdSense başvurusunda bulunmak zorundadır. Bu sayede Google, web sitenizin içeriklerini inceler ve web siteniz reklam yayınlamaya müsaitse, reklamları göstermeye başlar. Siz de bu sayede reklamları görüntüleyenler ya da tıklayanlar üzerinden para kazanırsınız.

Google AdSense Reklam Yayınlama Kriterleri Nelerdir?

Diyelim ki bir web sitesi kurdunuz. Bu site aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır;

 • Yapım aşamasında olmamalıdır.

 • Kopya içerikler barındırmamalıdır.

 • Spam ya da zararlı içerikler barındırmamalıdır.

 • Ads.txt dosyasını sunucusunda barındırmalıdır.

 • Trafik kaynağı belirli bir web sitesi olmamalıdır.

 • Kullanıcıları aldatabilecek reklam butonları bulundurmamalıdır.

 • Var olmayan içeriklere bağlantı oluşturmamalıdır.

 • İçerik akışı olduğuna dair yanlış algı yaratmamalıdır.

 • Web sitesindeki içerikler, reklam tarafından kapatılmamalıdır.

Web sitenizde yukarıdaki reklam yayınlamaya engel durumlar yoksa, reklam başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için öncelikle Google AdSense hesabı açmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak geçerli bir mail adresi ile AdSense hesabı oluşturabilirsiniz.

Google AdSense Reklam Başvurusu Nasıl Yapılır?

AdSense hesabı oluşturmak, oldukça kolay bir işlemdir. Yaklaşık olarak 2 dakika gibi bir sürede, hesabınızı oluşturabilir ve sitenizi AdSense incelemesine aldırabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Kayıt sayfasında, geçerli bir gmail adresi ile giriş yapın.

 • Giriş yaptıktan sonra; web sitenizin adını ve e-posta adresinizi yazın. Altta yer alan seçenekte, Google AdSense ürününden kampanya ve bilgilendirme mailleri alıp almayacağınızı seçin.

 • Sonraki aşamada, ödeme bilgilerinizi eklemeniz gerekmektedir. Burada açık adresinizi ekleyin. Ardından sitenize AdSense kodlarını ekleyin. Bu kodu, sitenizin “head” etiketi arasına ekleyebilirsiniz.

 • Son aşamada, kodu sitenize eklediğinizi onaylayın ve web sitenizi, incelenmesi için işleme alın.

Yukarıdaki adımlardan sonra, birkaç günden 2 haftaya kadar uzayan bir süreç sizi bekler. Bu süreçte web siteniz incelenir ve AdSense reklamlarını yayınlamaya müsaitse, reklamlar görünmeye başlar.

Google AdSense Reklam Gelirleri Nasıl Artırılır?

Eğer yukarıdaki işlemleri yaptıysanız, inceleme sonucunu bekleyin. Bu sonuç bazen 2 hafta sonra bile çıkabilir. Bu nedenle sabırlı olun ve sonuç açıklanmadan tekrar istekte göndermeye çalışmayın. Eğer olumlu bir sonuç alırsanız, bu aşamadan sonra reklamlarınızı kişiselleştirebilir ve sitenizdeki belirli bölgelere ekleyebilirsiniz. Tüm bu aşamalar sonlandığında, tıklama ve görüntüleme başına para kazanırsınız. Eğer AdSense üzerinden para kazanma konusunda yeniyseniz, aşağıdaki püf noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Sitenizde sadece özgün içerik yükleyin. Telif hakkı bulunan görselleri ya da içerikleri eklemeyin.

 • Sitenizde yer alan içerikleri belirli aralıklarla güncelleyin.

 • Sitenize belirli aralıklarla (örneğin 2 günde bir defa) içerik yükleyin.

 • Sitenizi Google Analytics ve Google Search Console gibi araçlara kaydedin. Bu sayede trafik kaynaklarınızı analiz edebilir ve sitenizdeki kapsam sorunlarını gözlemleyebilirsiniz.

 • E-posta yolu ile abone kazanmaya çalışın. Böylece daha fazla trafik çekebilirsiniz.

 • Sosyal medya hesaplarınızı aktif olarak kullanın. Böylece yazılarınızı daha fazla insan inceleyebilir.

 • Google AdSense en çok kazandıran kelimeler hakkında bilgi edinin. Bu sayede hangi kelimeler üzerinden daha fazla para kazanabileceğinizi öğrenirsiniz.

 • 5 adımda site trafiği artırma yöntemleri üzerine yazdığımız yazıdaki yöntemleri uygulayın.

Yukarıdaki basit ama pratik bilgiler sayesinde, ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz. Bu rehberimizde, Google AdSense reklam başvurusu ve Google AdSense reklam ekleme konusunda bilgiler verdik. Eğer daha fazla bilgi almak isterseniz, Google AdSense resmi web sayfasına göz atabilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
4 Kişi Puan Verdi