Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Sitesinin Müşteriler Üzerindeki Etkisi

Web Sitesinin Müşteriler Üzerindeki Etkisi
Web Sitesinin Müşteriler Üzerindeki Etkisi
06/10/2021
0 Yorum
Banu Horoz
797

Günümüzde internet, herkesin kullandığı popüler bir güç olmasıyla birlikte web sitesinin müşteriler üzerindeki etkisi gün geçtikçe artmaktadır. Pazarlama yapanlar ve firmalar kendilerini tanıtmak için internet ortamını kullanmaktadır. Firmalar, web sitelerine potansiyel müşteriyi çekebilmek için akılda kalıcı web tasarımları yaptırmaya çalışmaktadırlar.

 

Web Sitesi Ne İşe Yarar?

Günümüzde en etkili iletişim araçlarından biri de web sitesidir. Yaygın olarak bilinen adı internet sitesidir.

 • İnsanlar fikirlerini anlatmak ve ticaretlerini yapabilmek için web sitesi sahibi olmanın gerekliliğini gün geçtikçe daha iyi anlıyorlar. Bu yüzden daha fazla firma ve kişiler web sitesi açmaktadırlar.
 • Web sitesi nedir? sorusuna verilecek en güzel cevap: İnsanların veya şirketlerin internet ortamındaki vitrinleridir, diyebiliriz.
 • Web sitesi bir şirketin ticari kazançlarını artıracak bir etkiye sahiptir. Ayrıca küresel ticarette, şirketler, global marka olmanın yolunda internetin gücünü kullanmaktadır.
 • Yaşadığımız bu dijital zamanda en önemli pazarlama yerlerinden biri web siteleridir.
 • Televizyon, radyo, gazete ve dergi gibi iletişim faktörlerine karşı daha güncel ve popüler alternatiftir.
 • Web siteleri sadece kendi ülkenizi değil, tüm dünyayı takip etmenizi sağlar.
 • Web sitesinin müşteriler üzerindeki etkisi arasında, insanların her konuda, her yerde, her saatte web sitelerine girebilmeleri ön planda yer alır.
 • İnterneti iletişim aracı olarak kullanmak maliyet açısından diğer alternatiflerden daha uygundur.
 • Kendi çapında üretim yapan kişilerin ürünlerini tanıtacakları en güzel sanal ortamlardır.

 

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Yazılım alanındaki programları kullanarak, web sitesi kurmak artık çok kolay hale gelmiştir. İsteyen herkes internetten yapacağı araştırmalarla web sitesini kurabilir. Web siteleri kullanım amaçlarına göre farklılık göstermektedir. Web sitesinin müşteriler üzerindeki etkisi incelenirken, kişisel kurulacak bir web sitesi ile ticari anlamda kurulacak bir web sitesi arasında farklılıklar olacağı bilinmelidir. Bu farklılıklar içerik ve gereksinimler açısından gözler önüne serilmektedir.

Web sitesi kurmak için yapılması gerekenler:

 • Alan adı (domain seçimi) seçilmelidir.
 • Web sayfası yüklemek için gerekli alan (Hosting çalışması)çalışması yapılmalıdır.
 • Sitenin tasarımı yapılmalıdır.
 • Görsel içeriklerin oluşturulması gerekir.
 • Yönetim paneli oluşturulmalıdır.
 • Web sitesi yayına hazır getirilmelidir.

Web sitesinin müşteriler üzerindeki etkisi arasında sitenin amacına uygun olarak yapılması çok önemli bir noktadır. Bu yüzden kişiler özellikle önceliklerini belirleyerek, gerekli özelliklerin yüklenebilmesi için özen göstermelidirler. Bir web sitesinin farkındalığının artırılması için profesyonel şekilde hazırlanması gerekiyor. Web sitesinde yer alacak içeriklerin özgün olması çok önemlidir. Aynı şekilde siteye yüklenecek görsellerin kalitesinin iyi olmasına azami dikkat edilmelidir.

 

Dikkat Çeken Bir Web Sitesi Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde neredeyse herkes akıllı telefonlar sayesinde internet kullanmaktadır. Böylece, insanlar ilgilendikleri konularla alakalı web sitelerini birbirlerine tavsiye edebiliyorlar. Tavsiye edilen siteler, çoğunlukla başarılı bir şekilde hazırlanmış siteler olmaktadır. Bildiğiniz gibi internette bir site hazırlamak son derece kolaydır. Fakat dikkat çekici ve kaliteli bir web sitesi hazırlamak titiz bir çalışma istemektedir. Özellikle kurumsal web sitesinin önemi, kurumsal kimliklerini korumaya çalışan ve kendilerini geliştirmek isteyenler için çok büyük fırsattır.

Dikkat çekici bir web sitesinin en temel özelliklerinden biri, amaca uygun şekilde tasarlanmış olmasıdır. Bunun için aşağıda sıralayacağımız gibi geniş bir taslağın önceden hazırlanması gerekiyor.

 • Web sitesinin arka plan renkleri belirlenmelidir.
 • Sitede kullanılacak fotoğraflar net ve ilgi çekici seçilmelidir.
 • Videolar, kaliteli şekilde hazırlanmalıdır.
 • Sitede açıklama yazılarının hangi alanlara yerleştirileceğine karar verilmelidir.

Web sitesinin müşteriler üzerindeki etkisi arasında önemli olan bir faktör de kurulacak sitenin cep telefonlarında sorunsuz açılmasını sağlayacak donanıma sahip olması gerekir.

 

Web Sitesi Çeşitleri

Birçok alanla alakalı web sitesi çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle insanlar oyun ve alışveriş web sitelerini çok fazla kullanmaktadır. Alışverişin internet dünyasına kaymasıyla, online satış siteleri her geçen gün popülaritesini artırmaktadır. Kullanıcıların internetteki alışveriş sitelerine rağbetleri, ticaret dünyasının kurallarının yeniden oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca internet, her insanın ürettiği malı ve hizmeti çok geniş bir kitleye sunmasına olarak sağlamaktadır.

Firma sahipleri veya kendi çapında üretim yapan kişiler için web sahibi olmak, dünyanın herhangi bir yerindeki potansiyel müşteriye ulaşmak anlamına gelmektedir. Ayrıca internetin zaman ve sınır tanımayan özelliği sayesinde,  sanal âlemdeki vitrininiz, 7/24 ziyaret edilebilir.

Web sitesinin müşteriler üzerindeki etkisi hakkında şunu söyleyebiliriz: Küresel çapta müşterilere ulaşmak isteyenler, doğru ve başarılı bir web sitesi ile sanal dünyada bir sanal dükkâna sahip olmaktadırlar. Bu sanal dükkânlar sayesinde kişiler, kira ve çalışan giderleri gibi maliyetlerini düşürmektedirler. Tüketiciler içinde, sadece akıllı cep telefonu ve internet bağlantısıyla, dünyanın her köşesindeki ürünlere ulaşmaları kolaylıkla olmaktadır.

Web sitesi çeşitleri:

 • Oyun web siteleri,
 • Online satış web siteleri,
 • Haber web siteleri,
 • Kurumsal web siteleri,
 • Kişisel web siteleri,
 • Blog siteleri,
 • Forum web siteleri,
 • Paylaşım siteleri,
 • Tanıtım siteleri olarak sıralanabilir.

Web Sitesi Neden Önemli?

Gündelik hayatımız içinde internet, vazgeçilmez bir teknoloji olmuştur. 1900’lü yıllarda, sanayi devriminin toplumu değiştirmesi gibi günümüzde internet devrimi ile toplum yeniden şekillenmiştir. İnternet teknolojisi, kullanıcıları arasında her türlü sınırı kaldırmıştır.

Web sitesi neden önemli? sorusuna cevap verirken, dijital dünyanın kullanıcıları açısından inceleyelim.

 • Dijital dünyada yer alarak tanıtım ve fikirlerini herkese duyurmaya çalışan şahıslar veya kurumsal yapıdaki işletmeler, ticari kazançlarına ve bilinirliklerine avantajlar katmaktadırlar.
 • Web siteleri her coğrafyadan ve ülkeden insanlar tarafından zaman ve mekân mefhumu olmadan ziyaret edilmektedir.
 • Web sitesinin profesyonel bir ekip tarafından hazırlanması çok önemlidir. Çünkü doğru ve titizlikle hazırlanmış web sitesi arama motorlarında üst sıralarda çıkacaktır. Böyle bir fırsat son derece etkili bir reklam anlamına da gelecektir.
 • Web sitesinin müşteriler üzerindeki etkisi kapsamında, e-ticaret sitelerinin girişimcilere sağladığı fırsatlar sayılmalıdır. E-ticaret siteleri sayesinde öğrenciler, kendi çaplarında üretim yapan ev hanımları, etkili bir pazar aracı kullanabilmektedirler. Bu kullanıcılar ciddi kazançta sağlayabilmektedirler.
 • Dijital dünyada kurumsal bir kimlik kazanmak isteyen üreticiler, web siteleri sayesinde önemli fırsatlar yakalayabilmektedirler.

Potansiyel Müşteri Web Sitesi Ziyaretleri Nasıl Artırılır?

Firmalar veya şahıslar web sitelerini açtıktan sonra, sitelerine ziyaretçi çekmek için çalışmalıdır. Web sitelerine ziyaretçi kazandırmak için profesyonel bir ekiple çalışmak çok önemlidir. Uzman bir grafiker, sosyal medya uzmanı ve içerik yazarı gibi profesyonel meslek erbabı ile çalışmak doğru atılan ilk adımlardan olacaktır.

Web sitesinin müşteriler üzerindeki etkisi kapsamında yer alan konulardan biri de içeriklerin özgün ve düzgün bir Türkçe ile yazılmasına dikkat edilmesidir. Alıntı veya kopya içeriklerin olması doğru olmayacaktır. Potansiyel müşteriyi web sitesinde tutmak için içeriklerin bilgilendirici bir özellik taşıması önemlidir. Her web sitesinin konusu farklı olmaktadır. Her site kendi konusuyla alakalı fotoğraflar kullanmalıdır. Sitenin faaliyet alanı ile alakalı olmayan fotoğraflar doğru bir izlenim yaratmaz. Ayrıca kullanılacak fotoğraflar uygun metinlerin yanına yerleştirilmelidir.

Web sitesini ziyaret edenler okuyacakları metinleri sıkılmadan okumalıdır. Bunun için içerikler uzun cümlelerden oluşmamalıdır. Metinler sade ve anlaşılır olmalıdır. Böylece ziyaretçiler sitede daha fazla vakit geçirebilirler. Web sitesinin müşteriler üzerindeki etkisi kapsamında, sitede video gibi görseller kullanılacaksa, çözünürlüğünün yüksek olması gerekir.

Filmin kalitesinin iyi olması videonun izlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca sitenin arka planı renk seçiminin titizlikle yapılması gerekir. Kullanılacak grafiklerin renk seçiminin profesyonel yapılması,  müşterilerin web sitesini ziyaretlerini olumlu etkiler.

 

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: