Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Tasarımın Merkezi Türkiye mi Oluyor?

Web Tasarımın Merkezi Türkiye mi Oluyor?
Web Tasarımın Merkezi Türkiye mi Oluyor?
12/04/2021
0 Yorum
995

Tüm dünyayı tehdit eden COVID-19 virüsü etkinliğini online sitelerde de gösteriyor. Birçok firma evden çalışmaya başladığı için kendilerine yeni bir web sitesi açmaya ya da olanı geliştirmeye karar vermiş durumdadır. Hali hazırda bulunan web siteleri yeni geniş iletişim ağları ekleyerek müşterileriyle irtibatta olabilmeyi amaçlamaktadır. Telefon numaralarının yanı sıra çeşitli e-posta adresleri de ekleyerek 7-24 iletişim şansı sunmaktadır. Dünya da birçok firma özellikle tasarım, hizmet ve satış siteleriyle pik yapan web site çeşitleri farklı tasarımlarıyla ön plana çıkmaktadır.

 Tüm dünya da olduğu gibi Türkiye’de bu konuda web tasarımcısı yetiştirmeye ve geliştirmeye yönelik çalışmalara yapmaya başlamıştır. Geniş bir web tasarımı kitlesine ulaşan Türkiye birçok Asya ve Avrupa ülkesinde limited ve büyük şirketlere tasarım danışmanlığı yapmaktadır. Tasarım danışmanlığını içeriğinde dikkat çekici, özgün ve SEO uyumlu içerikler ile arama motorlarında ön plana çıkmayı hedef göstermektedir. Örnek verilmek istenirse bir Türk tasarımcı ile anlaşan firma hangi konularda iyi olduğunu açıkça ortaya koyup bunu ön plana çıkartacak şekilde çalışma desteği sağlamaktadır. Kurulan firmalar arasında rekabet şartları da göz önüne alındığında iyi bir web tasarımına sahip olmak artık bir olanak değil gerekliliktir. Şirket sahipleri bu konuda gerekli ve yeterli öz veriyi mutlaka göstermelidir.

Türkiye’de Web Tasarım Eğitimi

Web sitesi tasarımının merkezi haline gelmeye başlayan Türkiye, çeşitli kurslar ve online eğitim seçenekleri ile hem ülkedeki web sitesine yazılım ve tasarımı yapmaya ilgisi olan birçok bireye iş imkânı sunmaktadır hem de ismini bu alanda da duyurup ülke ekonomisine katkı desteği de sağlamaktadır. Bu kurslar ve online eğitimlerin birçoğu ücretsiz ve sertifikalıdır. Belirli bir saat eğitim gören tasarımcılar hemen iş yapabilme imkânı vardır. Konu böyle olunca tasarımcı olmak ya da kendini bu konuda geliştirmek isteyen vatandaşların belirli yetenekleri de olması gerekmektedir. Örneğin; üniversite eğitimini grafik tasarımı üzerine yapmış olması veya bir bilişim ya da yazılım diline hâkim olması bireyleri ön plana tutmaktadır. İyi bir web tasarımcısı mutlaka sosyal medyayı iyi kullanabilmeli ve hayat kurtaran noktaları ise iyi bilmelidir. Dijital reklam uzmanlığında yapabilen tasarımcılar bu konuda artık üstün özellikleri olan biri denebilir.

Kariyer.net den alınan verilere göre web sitesi tasarımı ile ilgilenen bireylerin çoğunluğu Anadolu üniversitesi, Marmara üniversitesi ve İstanbul üniversitesinde eğitimlerini tamamlamıştır. Bu üniversitelerin çoğunlukla bilgisayar teknolojisi ve programlama, bilgisayar programcılığı ve grafik tasarımı bölümlerinden mezunlardır.

Artık yurtdışında lise düzeyinde web sitesi tasarımı eğitimleri başlanmış durumda Türkiye de ise grafik tasarımı, sosyal medya uzmanlığı gibi üniversite bölümlerinde bu gibi dersler seçmeli ve zorunlu olarak verilmektedir. Lise düzeyinde bu eğitimlere henüz başlanmamıştır. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte bir iş kolu haline gelen web sitesi tasarımcılığı artık erken yaşta eğitim verileceğini ummaktayız.

Profesyonel Bir Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Uzman bir web sitesi tasarımı içeriğinde mutlağa ilgi çekici ve bilgi verici içerikler olmalıdır. Farklı dil seçeneklerinin eklenmesi siteyi daha evrensel bir konuma da taşımaktadır bu yüzden mutlaka en az 2 dil seçeneği eklenmelidir. Görsellik, normal uzun bir yazıdan daha kalıcı ve etkileyicidir. Bu denli uzun uzun bilgi yazıları koymak yerine verilmek isteneni çeşitli videolar ve görsellerle anlatmak bilinç altını uyardığı için daha kalıcı ve kullanışlıdır. Seçilen bir kataloğun renginden geçiş şekline kadar her detay oldukça önemlidir. Sadece iş tasarım bilgisiyle kat edilecek bir yol değildir tasarımcı son ve en önemli aşama olan yazılım bilgisine de sahip olmalıdır. Bu sayede internet sitesinin kitle ağı genişletilebilir, Google üzerinden reklam verebilir ve sosyal medyaları ile bütünleşmiş bir şekilde çalışma desteği sunabilmektedir. Profesyonel web tasarıma ışık tutacak "Profesyonel Web Tasarım Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz" konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Web Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle belirlenmesi gerek konu hedef kitledir. Hedef kitle internet site tasarımının renginden içeriğine kadar etkilemektedir. Kullanıcılar için arama motorlarında ön plana çıkmalı ve istenilen bilgi desteğini akıcı ve doğru bir şekilde verebilmelidir. Müşterilerin isteklerine yanıt verebilen yönetilebilir, SEO bakımdan uyumlu şirketin profesyonel boyutunu iyi hissettirebilen ve yansıtan tasarımlar olmalıdır. Potansiyel müşterileri için hitap etme şekli bile önemlidir. Mutlaka kullanılan dil samimi, herhangi bir ırkçılık siyasi görüş ve rakip eleştirisi olmamalıdır. Bu gibi içerikler kurumun profesyonel kimliğine zarar verebilir. Ayrıca  Web Tasarım Ajansını Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz isimli yazımızı okumanızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

Yazıya Puan Ver
3 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: