Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Sanal Mağaza Nedir? Maliyeti Ne Kadar?

Sanal Mağaza Nedir? Maliyeti Ne Kadar?
Sanal Mağaza Nedir? Maliyeti Ne Kadar?
17/10/2020
0 Yorum
Hakan G.
1921

Fiziksel olmayan ve internet üzerinden açılarak satış yapma ve kazanç sağlama imkanı sağlayan mağazalar, sanal mağaza olarak tanımlanmaktadır. E-ticaret olarak da tanımlanan bu mağazalar için belirli kriterlerin yerine getirilmesi gerekir. Böylece işletmenin online dünyada yer alması, ürünlerini ya da hizmetlerini daha fazla kişiye ulaştırması mümkün olmaktadır.

Sanal mağaza açmak için neler gerekli?

Sanal mağaza iki şekilde açılabilmektedir.

 1. N11, Gittigidiyor gibi web sitelerinin mağaza sistemlerine kayıt olarak bu siteler üzerinden satış yapmak
 2. Özel bir site açarak bu site üzerinden satış yapmak.

İlk seçenekte yüksek komisyon oranları gibi durumlar söz konusu olurken, ikinci seçenekte tamamen size özel bir satış kanalı yaratılmaktadır. Bu iki sistem arasında ise kişi ya da firmaların iş modeline göre bir karar vermesi gerekir. Kendine özel bir şekilde sanal mağaza açmak isteyenlerin öncelikle gerekli evrakları temin etmesi gerekir. Ardından sanal mağaza açılarak işlemler yapılabilir. Gerekli evraklar ise şöyledir;

 • Vergi Levhası
 • Banka Hesabı
 • Sanalpos
 • Web sitesi

e-Ticaret için Şahıs Şirketi Açmanız gerekmektedir. Peki Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? konumuzu okuyup detaylı bilgi almak istemez misiniz?

Sanal mağaza açmanın maliyeti nedir?

Online satış siteleri altında sanal mağaza açmak isteyenler için maliyet farklıdır. Her bir sistem, kendine özel şartlara sahip olduğundan dolayı dahil olmak istediğiniz pazar yerinin mağaza seçeneklerine göz atmanız gerekir. Ancak genelde giriş ücreti gibi bir ücretin olmadığı bu sistemlerde istenen evrakların temin edilmesi ile birlikte satışa başlanabilir. Bu sistemler genelde komisyon usulü çalıştığından dolayı maliyet kısmında bu komisyon oranları üzerinden hesaplama yapılması gerekir.

Açılacak yeni bir web sitesi üzerinden satış yapılması gerekiyorsa, işin resmi kısmı dışında domain adı ve sitenin barınacağı sunucular için tercih edilen yer sağlayıcı firma fiyatlarına göre bir maliyet çıkmaktadır. Bu nedenle standart, sabit bir fiyattan söz edilemez. Ancak kişi ve firmalara özgü belirli paketler altında hizmet sunan sistemlerin tercih edilmesi halinde, paket fiyatları doğrultusunda herhangi bir ek işlem yapmadan web site sahibi olunması ve satışlara başlanması da söz konusudur. Sanal mağaza açmak için görüldüğü üzere seçenekler oldukça fazla ve esnektir.

Sanal mağaza açtıktan sonra ne yapılmalı?

E-ticarette rekabet çok fazla olduğu gibi gerek pazar yerlerinde gerekse de kendi sitenizde mutlaka tanıtım yapmanız gerekecektir. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız ve satış yapmaya başlamanız mümkün olacaktır. Satışta ise hedef kitlenin bulunduğu sosyal ağ ve mecralara yönelmeniz gerekir. Zaman içerisinde marka bilinirliği arttırmak, müşteri kitlesinin oluşmasını sağlayacaktır. Kuşkusuz tanıtım tek başına yeterli değildir. Güvenli, kurumsal, müşteri desteği sağlayacak bir yapı oluşturulmalıdır. Ürün görselleri, açıklamaları ve fiyatları da yine müşteriler tarafından yeterli bulunmalıdır. Böylece siteye giren kişilere satış yapma oranı da artacaktır. İnternetten Satış Nasıl Yapılır konusunda satış yapmaya dair, ipuçları elde edebilirsiniz.

Sanal mağaza açmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Sanal mağaza açmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bu nedenle sanal mağaza açmak ve maliyetlerini karşılamak isteyenlerin iş modeline göre doğru bir değerlendirme yapması gerekecektir

Sanal mağaza açmanın avantajlar şöyle;

 1. Sanal bir mağaza, fiziki bir mağazaya göre daha ekonomik bir çözümdür. Kira, işletme çalışanı, SGK ya da yemek (Elektrik, mutfak vb. arttırılabilir) gibi masrafların karşılanması gerekmez.
 2. Daha fazla satış fırsatı oluştuğu gibi fiziki olarak sınırlar ortadan tamamen kaldırılmaktadır. Tatil günü ya da gece saatlerinde dahi satış yapmak mümkün duruma geldiği gibi sistemin iyi bir şekilde yönetilmesi yeterlidir.
 3. Müşteriler açısından online olarak alışveriş yapmak çok daha caziptir. Fiyat karşılaştırması, ilgili kategorideki tüm ürünleri ve modelleri inceleyebilme imkanı online satış için büyük fırsattır. Bu nedenle de cazip bir platform oluşturulması halinde daha fazla satış yapılabilir.
 4. Raf düzenleme, depo ve dükkan arasındaki sevkiyat gibi tüm işlemler sanal mağazada bulunmaz. Ürünleri deponuzda tutarak satış yaptıkça kargolamanız yeterlidir. Üstelik ne kadar ürününüz varsa hepsini sanal mağazada satışa çıkarabilirsiniz.

Sanal mağaza açmanın dezavantajlar ise şöyledir;

 1. Sanal mağaza açan kişi, yüzlerce satış yapacağını düşünerek büyük umutlarla sektöre girer. Ancak maliyet açısından belirtilen avantajları sunsa da satış yapmak adına yoğun rekabette ön plana çıkmak, fark yaratmak gerekir.
 2. Pazarlama yeteneği sanal mağazada sınırlıdır. Mağazaya gelen bir müşteri pazarlama yeteneği ile satışa yönlendirilebilir. Ancak sanal mağazada metinler, görseller ve diğer kullanıcıların değerlendirmeleri pazarlamada etkilidir.
 3. Ürünlerin fiziki olarak incelenmesi mümkün değildir. Fiziki bir mağazada ise boyutundan dokusuna kadar ürün ile ilgili tüm detayları incelemek mümkündür. Satış sonrasında bu durumlardan memnun kalınmaması iadeleri arttırmakta ya da ürün satışlarında olumsuz bir etki yapmaktadır.

  

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: e-ticareti-sitesi