Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Tasarım ve Kodlama Üniversite Bölümleri

Web Tasarım ve Kodlama Üniversite Bölümleri

Ülkemizde birçok üniversitede web tasarım ve kodlama üniversite bölümleri veya bu konuda uzmanlaşmanızı destekleyecek bölümler bulunmaktadır. Burada doğru bölümü seçmek ve kendini yetiştirmek çok önem arz eder. Bu yüzden yalnızca gerekli bölümü kazanmak yeterli olmaz. Ülkemizde ve dünyada web tasarım ve kodlamada uzmanlaşmanızı destekleyecek bölümler şu şekilde belirtilebilir.

 • Yazılım Mühendisliği,
 • Bilgisayar Mühendisliği,
 • Elektrik Elektronik Mühendisliği, bölümleri bu süreçte sizin uzmanlaşmanızı en iyi şekilde destekleyebilecek bölümlerdir.

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı grafik tasarım ve yazılım konusunda uzmanlaşmış kişilerin yönelebileceği ve Google’da ön plana çıkacak şekilde site tasarımı üzerine çalışan bir alandır. Özellikle Covid-19 ile birlikte dijitalleşmenin hızlanması web tasarım ve kodlama üniversite bölümleri ve web tasarımının çok fazla tercih edilen bir hale gelmesine sebep olmuştur. Web tasarımı küçük bir ekip ile birlikte yapılabileceği gibi profesyonel anlamda büyük ekipler tarafından da yapılmaktadır. Özellikle e-ticaret siteleri arasındaki rekabet web tasarım sektöründeki rekabeti de günden güne arttırmaktadır.

Son zamanlarda web tasarımın bu şekilde hızlı gelişimi web tasarımın tamamıyla bir meslek olarak kabul edilmesinde de önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple web tasarım sektöründeki kalite ve ciddiyette giderek artan bir ivme yakalamış durumdadır. Bu sebeple son dönemlerde kaliteli ve kendini yetiştirmiş grafik tasarımcılar ve yazılım mühendisleri web tasarım firmaları tarafından sürekli şekilde aranmaktadır.

Yazılım ve Kodlama Mühendisliği Bulunduran Üniversiteler

Yazılım ve kodlama mühendisliğinin aynı zamanda geleceğin mesleği olması sebebiyle ülkemizde birçok üniversitede bu bölümler bulunmaktadır. Bu bölümlerin bulunduğu üniversiteler şu şekilde sıralanabilir:

Vakıf Üniversiteleri

 • Ankara Atılım Üniversitesi tam burslu ve yüzdelik burslu seçenekleriyle içeriğinde yazılım mühendisliği bölümü bulunduran bir vakıf üniversitesidir.
 • İstanbul Maltepe Üniversitesi tam burslu ve diğer seçenekleri ile alım yapan bir üniversitedir. İçeriğinde yazılım mühendisliği de vardır.
 • İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi farklı burs seçenekleri ile ve ön plana çıkan yazılım mühendisliği ile İstanbul’daki yetkin vakıf üniversitelerden biridir.
 • İzmir Ekonomi Üniversitesi İzmir’deki kaliteli vakıf üniversitelerinden biridir. İçeriğinde farklı burs seçenekleri ile alım yapan yazılım mühendisliği bölümü de vardır.
 • Ankara TED Üniversitesi’de Ankara’daki kaliteli vakıf üniversitelerinden biridir. İçeriğinde burs seçenekleri bulunduran bir yazılım mühendisliği de bulundurmaktadır.

Devlet Üniversiteleri

 • Sakarya Üniversitesi birçok sanayi şehrinin etrafında bulunan bir şehir olan Sakarya’da bulunması sebebiyle mühendislikleri sık tercih edilen bir üniversite olarak karşımıza çıkıyor. Yakın zamanda açılan yazılım mühendisliği bölümü ile birlikte yazılıma ilgisi olanlar için de kapılarını araladı. İçeriğindeki kaliteli akademik kadro ve akrediteli diploma sağlaması ile ön plana çıkıyor.
 • Karadeniz Teknik Üniversitesi ülkemizdeki en eski teknik üniversitelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. İçeriğindeki yazılım mühendisliği bölümü de akrediteli olması ve akademik kadrosuyla dikkat çekiyor.

Bu şekilde birçok web tasarım ve kodlama üniversite bölümleri sıralanabilir.

Web Tasarımın Yazılım İle İlişkisi

Özellikle profesyonel anlamda web tasarımı için grafik tasarımcılar ve yazılım mühendisleri olmazsa olmazlardandır. Özellikle yazılım mühendislerinin birçok görevi vardır. Bu görevler ve ilişki şu şekilde belirtilebilir:

 • Yazılım mühendisleri web tasarım sürecinde site içindeki temelleri atan kişilerdir. Sitenin müşterinin isteğine göre genel yapısını ve ara yüzünü yazılım mühendisleri oluşturur.
 • Bu süreçte sitenin fonksiyonelliğini ve ara yüzün kullanıcı dostu oluşu, yönetici panelinin basit kullanımlı olması tamamen yazılım mühendisinin ayarladığı ve yaptığı işlemlerdir.
 • Özellikle müşterinin siteyi sonrasında kolay şekilde yönetebilmesi için kullanıcı dostu bir yönetim paneli çok önemlidir. Web tasarımının yazılımsal sürecinde doğru bir yönetim paneli oluşturmakta girer. Burada yazılımcıya önemli bir iş düşer.
 • Bu yüzden web tasarım süreci için web tasarım ve kodlama üniversite bölümleri mezunu kendini yetiştirmiş kişiler çok sık aranmaktadır.

Yazılım ve Kodlama Dillerinde Nasıl Uzmanlaşabilirsiniz?

Yazılım ve kodlama dillerinde uzmanlaşarak web tasarımı, oyun yapımı, uygulama yapımı gibi birçok yerde kullanabileceğiniz bir bilezik elde edebilirsiniz. Aynı zamanda yazılımın geleceğin mesleği olacağı da çok açıktır. Bu yüzden yazılım ve kodlamada uzmanlaşmakta şu anki ve gelecekteki dünya için çok büyük bir avantajdır. Yazılım dillerinde ve kodlamada uzmanlaşmanın birçok yolu vardır.

 • Öncelikle web tasarım ve kodlama üniversite bölümleri tercih edilerek ilk adımı atabilirsiniz. Sonraki süreçte ise size verilen bilgileri ve akademisyenleri değerlendirmeli ve bölümünüzden destek alarak kendinizi yetiştirmelisiniz.
 • Bunun yanında birden çok yazılım dili öğrenebilmek için ise BTK akademi ve Udemy gibi online ders uygulamalarını ve sitelerini kullanabilirsiniz. Giderek sanallaşan bu dünyada kaliteli kurslar bulabilir. Bu kurslarda yazılımda gelişirken CV’nize ekleyebileceğiniz sertifikalarda elde edebilirsiniz.
 • Bunun haricinde YouTube’da bu konuda size yol gösterecek kişiler bulabilir, onların önerilerini dinleyerek kendi yazılım öğrenme çizginizi oluşturabilirsiniz.
 • Bu süreçte aslında ilk yapmanız gereken şeyin uzmanlaşmak istediğiniz yazılım dilini belirlemektir. Belirlediğiniz dilin başlangıç için uyumuna en önemlisi de size uyumuna dikkat ederek seçmelisiniz. Başlangıçta javascript, C gibi yazılım dilleriyle başlayabilirsiniz.
 • Bunun haricinde birinin yöntemlerini kopyalamak yerine kendi zevklerinize göre kendi yollarınızı oluşturmanız çok daha iyi olur. Bu şekilde öğrenme süreciniz daha eğlenceli geçebilir. Eğer birinin yöntemlerini kendinize yol olarak alacaksanız bunlardan size en uygununu tercih etmeye de çok dikkat etmelisiniz.
 • Bu etkenlere dikkat ederek ve özverili şekilde çalışarak yazılım konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Web Tasarımında Nasıl Uzmanlaşabilirsiniz?

Web tasarımda uzmanlaşmak için ise web tasarımda sıklıkla kullanılan yazılım programlarına yönelmeniz çok önemlidir. Tabi ki bundan önce en azından bir tane programlama dilinde uzman bir seviyeye gelmeli ve algoritma mantığını öğrenmiş olmalısınız. Bu sayede web tasarımında kullanılan bir dili algoritmik zekanızda iyice oturduğundan ve bir programlama dilinin nasıl öğrenileceğini genel hatlarıyla çözmüş olduğunuzdan dolayı çok daha rahat öğrenebilirsiniz. Bu süreçte eğer web tasarım ve kodlama üniversite bölümleri tercih ettiyseniz ve mezun olduysanız size yine avantajlar sağlayacaktır.

Öncelikle bir programlama dilinde uzman bir seviyeye gelmeli ve web tasarımında sıklıkla kullanılan bir programlama dilinde uzmanlaşmayı ikinci sıraya atmalısınız. Bu şekilde çok daha sağlıklı bir süreç geçirebilirsiniz. Tabi ki bu süreç burada anlattığımız kadar ve sizin okuduğunuz kadar kısa sürmeyecektir. Fakat yeterince emek ve özveri ile sizlerde kodlama ve web tasarım alanlarında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Web Tasarım ve Kodlamada Uzmanlaşmak İçin Yazılım Bölümleri Okumak Zorunlu Mudur?

Bu süreç içerisinde web tasarım ve kodlama üniversite bölümleri mezunu olmak sizi 1-0 önde başlatabilir. Fakat bu süreçte bir üniversitenin bu bölümünde olmanız uzmanlaşmanız için bir zorunluluk değildir. Dijitalleşen ve sanallaşan bu dünyada artık kurslar satın alabilir özellikle Udemy gibi siteleri değerlendirerek de uzmanlaşabilirsiniz.

Dünyadaki bu dijitalleşme sayesinde hangi bölümde olduğunuz ya da nerden mezun olduğunuza bağlı kalmadan yazılımda, web tasarımında ve bunlar dışındaki birçok konuda belli bir seviyeye gelebilir hatta uzmanlığa kadar yükselebilirsiniz. Yine bu süreçte kişinin özverisi, çalışkanlığı, verimli çalışabilmesi ve bu süreçteki yol çizgisini iyi bir şekilde belirleyebilmesi çok önem arz eder.

 

Yazıya Puan Ver
1 Kişi Puan Verdi
460