Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Nedir?

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Nedir?
Kullanıcı Dostu Web Tasarım Nedir?
28/07/2021
0 Yorum
Musa C.
1092

Kullanıcı dostu tasarım, web sitelerinin kullanıcıların mükemmel bir deneyim elde edebilmesi üzerine tasarlanmasını ifade etmektedir. Kullanıcı dostu tasarımın sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Söz konusu özellikleri detaylı bir şekilde inceleyebiliriz.

  1. Mobil Uyumluluk

Günümüzde pek çok kişi yoğun bir şekilde mobil cihazları kullanmaktadır. Bu da web sitelerinin mobil araçlardan yoğun olarak ziyaret edilmesini sağlamaktadır.  İlk adım, mevcut web sitenizin mobilde nasıl göründüğünü kontrol etmektir. Bunu öğrenmek için Google mobil site test aracını kullanabilirsiniz. Web sitenize şu anda mobil olarak erişilemiyorsa, web tabanlı mobil web sitesi oluşturucuların yardımıyla web sitenizin mobil sürümünü ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz.

  1. Tüm Kullanıcılar Tarafından Erişilebilir

Kullanıcı dostu bir web sitesi de görme engelli, engelli veya yaşlı dahil herkes tarafından erişilebilir olmalıdır. Bu kullanıcılar, internete erişmek için genellikle ekran okuyucuları kullanır. 508 web sitesi erişilebilirlik yönergeleri, web sitenizin ekran okuyucularına kolayca erişilebilmesini sağlamak için uygulanabilecek basit web tasarım tekniklerini vurgulayarak web sitenizi daha geniş bir kitleye sunar.

  1. İyi Planlanmış Bilgi Mimarisi

Bilgilerin web sitenizde nasıl düzenlendiği ve sunulduğu, iyi bir kullanılabilirlik için hayati önem taşır. Ancak çoğu zaman ihmal edilir. Web siteleri, hedef pazarlarını çekmek için çok çeşitli bilgi ve kaynaklar sunduğundan günümüzde daha da önemli hale geldi. Web sitenizin bölümlerini ve kategorilerini dikkatlice planlayın. Bunun yanı sıra bilgileri kullanıcıların kolayca bulabileceği şekilde sunun. Daima kullanıcılarınızın bakış açısından düşünün. Bu, özellikle şirketinizin web sitesinde çok fazla içerik sunuyorsanız önemlidir.

  1. Profesyonel İçerikler

Ortalama bir internet kullanıcısı, her kelimeyi yukarıdan aşağıya okumak yerine bir web sayfasındaki içeriğe göz gezdirir. Kullanıcılar, gereksinimleriyle ilgili olup olmadığını belirlemek için sayfanın önemli bölümlerini hızlı bir şekilde tarama eğilimindedir.

İçeriğinizi bunu göz önünde bulundurarak biçimlendirmeniz önemlidir. Başlıkların, alt başlıkların, paragrafların, madde imlerinin veya listelerin doğru kullanımı, metni ayırmaya yardımcı olarak okuyucuların taramasını kolaylaştırır.

  1. Site Hızı

Web sitesi ziyaretçileri için yüklenmesi uzun süren bir web sitesi kadar can sıkıcı bir şey yoktur. Aslında, yavaş hız, ziyaretçilerin bir web sitesini terk etmelerinin ana nedenlerinden biridir. Web sitenizin 4 ile 6 saniye içerisinde yüklenmelidir. Bu süre içerisinde yüklendiğinden emin olmak, iyi bir kullanılabilirlik için önemlidir. Ayrıca arama motoru sıralamanızı da etkiler.

  1. Tarayıcı Tutarlılığı

Tarayıcı uyumluluğu kolayca gözden kaçabilir. En saygın şirketlerin bazılarının web siteleri bile ihmal nedeniyle bu sorundan mustarip. Bu, marka bilinci oluşturma için kötüdür ve web sitesi kullanılabilirliği üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Modern tarayıcılar evrim geçirip daha verimli hale gelse de bir web sitesinin farklı tarayıcılar tarafından nasıl yorumlandığı konusunda hala bazı tutarsızlıklar var. Web sitenizin Chrome, Internet Explorer, Firefox, Safari ve Opera gibi tüm büyük tarayıcılarda tutarlı bir şekilde görünmesini ve çalışmasını sağlamak önemlidir. Bunun gibi basit şeyler, profesyonelce tasarlanmış bir web sitesini diğerlerinden ayırır.

  1. Etkili Navigasyon

İyi gezinme, web sitesi kullanılabilirliğinin en önemli yönlerinden biridir. Basit HTML veya JavaScript menüleri en iyi şekilde çalışır ve tüm tarayıcılarda ve platformlarda tutarlı görünür. Navigasyonun dağınık olmaması da aynı derecede önemlidir. Menü öğelerinin sayısını mümkün olduğunca sınırlamaya çalışın. Bir açılır menü veya alt gezinme, birçok bölüm ve sayfa içeren büyük sitelerde daha iyi çalışabilir.

 

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: