Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Yeni Nesil Wifi 6 Nedir? Hangi Cihazlarda Bulunur? Özellikleri Nelerdir?

Yeni Nesil Wifi 6 Nedir? Hangi Cihazlarda Bulunur? Özellikleri Nelerdir?
Yeni Nesil Wifi 6 Nedir? Hangi Cihazlarda Bulunur? Özellikleri Nelerdir?
05/09/2020
0 Yorum
Ö.Faruk
3113

WIFI 6 NEDİR?

Wİfi kelimesini günlük hayatımızdan oldukça alışkınız. Wifi 6 ise şimdiden adından söz ettirmeye başlayarak ilerleyen dönemlerde dilimizden düşüremeyeceğimiz bir kavram olacak gibi gözüküyor.

Günümüzde kullandığımız Wi-Fi teknolojisi hayatımızın bir parçası haline geldi. Her ne kadar GSM operatörlerinden sağladığımız mobil veriye sahip olsak da hem sınırsız olmaması hem de Wİ-Fi teknolojisine göre daha pahalı olmasından dolayı Wi-Fi’nin gerisinde kalıyor. Hal böyle olunca dünya üzerinde yaşayan birçok kişi Wi-Fi teknolojisini günden güne daha çok kullanılır hale geldi. Sistem, yoğunluk arttıkça yavaşlamaya ve kullanıcıların beklediği performansı karşılamamaya başladı. Bazı durumlarda Wi-Fi ile beklenmedik problemlerin yaşanması da söz konusu oldu.

Siz de Wi-Fi ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız Wi-Fi Sorunları ve Çözümleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Bilindiği gibi her icat ihtiyaç üzerine ortaya çıkmıştır. Wi-Fi teknolojisinin yoğunluktan kaynaklı sorunları ise Wi-Fi 6’yı meydana getirmiştir. Birçok kaynakta ise 802.11 ax standardı olarak geçmektedir. Bazı Router’lar, bu tip çipleri bünyesinde barındırdığını söylemektedir. Ancak Wi-Fi 6 teknolojisinin 2019 yılının sonlarında tamamen biteceği belirtilmiştir. Bu teknolojiyi kullanmaya başlamamız tamamen bir dönüşüm gerektirdiğinden dolayı bu iddialar yersiz sayılabilir.

Wi-Fi 6 genel olarak internet kullanıcılarına daha hızlı internet kullanımını yaşatmayı hedeflemektedir. Wi-Fi 6 tam olarak hayatımıza yerleştiğinde veri indirme hızı %37 oranında artacaktır. Diğer bir önemli özelliği ise güç kullanımını ciddi derecede etkileyecek olmasıdır. Wi-Fi 6 kullanıldığında batarya kullanım sürelerinde bir artış meydana gelecektir.

WI-FI 6’DAN BEKLENEN ÖZELLİKLER

 • Ultra HD ve sanal gerçeklik programları için daha fazla bant genişliği sağlayacaktır.
 • Daha fazla veri aktarım imkanı sunarak çoklu bant desteği imkanı vardır.
 • Wi-Fi teknolojisinde bulunan 2.4 – 5 Ghz bant genişliğine karşılık 1 – 6 Ghz bant genişliği sunar.
 • Bahsedilen daha fazla bant genişliği daha çok kanala bölünebilir. Bu nedenle daha fazla iletişim imkanı vardır.
 • Paketler daha fazla veri içerecek. Böylelikle ağlar birçok veriyi tek seferde işleyecektir.
 • Wi-Fi teknolojisinin çekim alanında, Wi-Fi 6 dört kat daha fazla performans sağlayacaktır.
 • Wi-Fi 6 çoklu kullanıma uygundur. Bir alıcıya fazla sayıda kişinin bağlanması performansı düşürmez. Kalabalık ortamlarda oldukça iyi çekim gücü sağlar.
 • Sunumun zayıf olduğu ağlarda trafiği optimize ederek düzenler.
 • Açık hava ve dış ortamlarda daha iyi çekim gücü sağlar.
 • OFDMA desteği ile gecikme sorunlarını ortadan kaldıracak.
 • Target Wake Time özelliği ile batarya ömürlerini uzatacak.

Wi-Fi 6 resmi olarak 2013 yılında dünyaya tanıtıldı. Wi-Fi 5 olarak bilinen şu an sıklıkla kullandığımız ağlar, ev tipi kullanımlar için oldukça uygundur ama çoklu kullanıcı teknolojilerini bünyesinde barındırmaz. Bütün bu değişiklilere rağmen Wi-Fi 6, önceki sürümleri ile uyumludur.

Kalabalık Ortamlarda Wi-Fi 6

Wi-Fi 6, özellikle kalabalık ortamlarda oldukça iyi performans sergilemesiyle ön plana çıkmaktadır. Stadyum, konser alanları, üniversiteler, belediyeler gibi insan yoğunluğunun artış gösterdiği mekanlarda performansı Wi-Fi 5’e göre önemli ölçüde arttıracaktır.

Wi-Fi 6, gecikme oranlarını %60 oranında düşürecektir. Özellikle ağ kararlılığının yüksek olması beklenilen ortamlar için bu durum azami önem taşımaktadır. Bahsedilen şekilde oluşturulan mekanlarda kullanım kapasitesini arttırarak verimliliğe etki edecektir. Kısacası, Wi-Fi 6 ve intel iş birliği sayesinde çok sayıda bağlı cihaza sahip kalabalık alanlarda her kullanıcının ortalama hızını en az dört kat arttıracaktır.

Wi-Fi 6’ya Geçiş İçin Yeni Router Gerekli mi?

Wi-Fi 6’ya geçiş için, 802.11 ax teknolojisini destekleyen yeni bir modem veya Router’a ihtiyaç vardır. Ancak her yeni teknolojik cihazın piyasaya ilk sunulduğunda olduğu gibi Wi-Fi 6 uyumlu modem veya Router’lar da bir miktar pahalıdır. Şu dönemde fiyatları yaklaşık 400 dolardır. Yaygın kullanıma başlanmasıyla birlikte fiyatları da önemli oranda azalacaktır.

Hangi Cihazlarda Wi-Fi 6 Bulunacak?

Şu anda Samsungun Exynos 9820 yongasının bulunduğu cihazlar yani Galaxy S 10 ve Note 10 serisinde bulunmaktadır. Ayrıca Snapdragon 855 yongasının bulunduğu cihazlarda da Wi-Fi 6 desteği vardır.

2019 model iPhone, Huawei P30, OnePlus 7, Sony Xperia 1 marka telefonlar da Wi-Fi 6 standartlarına uygun üretilmiştir. Bundan sonra piyasaya sürülecek birçok marka telefon Wi-Fi 6 standartlarına uygun olacaktır.

Türkiye’de Wi-Fi 6

Türkiye’de ilk kez bir özel hastanede denenerek Wi-Fi teknolojisine göre 2,5 kat daha yüksek hız elde edilmiştir. GSM şirketlerinden Türk Telekom bu teknolojiye kolay uyum sağlayarak yeni modemler üreteceğinin açıklamasında bulundu.

 

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: