Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

E-Ticarete Nasıl Başlanır?

E-Ticarete Nasıl Başlanır?
E-Ticarete Nasıl Başlanır?
08/06/2021
0 Yorum
Sevilay Ş.S.
1223

E-ticaret ile çevrimiçi pazarlara ilginin son dönemde oldukça büyük olduğu görülüyor. Bu yazımızda e-ticarete nasıl başlanacağını adım adım araştırdık. E-ticaret ile ilgili iseniz okumanızı tavsiye ederiz!

Herhangi bir işe başlarken olduğu gibi e-ticarete atılırken de nasıl başlanacağını öğrenmek gerekir. Girişimcilerin veya her türden yaratıcı kişilerin ürün ve hizmetlerini satabileceği siteler kurma, başlatma ve sürdürmeleri artık her zamankinden daha erişilebilirdir. E-ticaret bir mekana ihtiyaç olmadan birçok girişimci için daha fazla esneklik, satın alınabilirlik ve fırsat sunar. Peki bir e-ticaret işine basıl başlanılır?

E-ticaret aracılığıyla işe başlamanın, fiziksel olarak bir işletme açmaya kıyasla dikkate değer farklılıkları vardır. Ancak belli benzerlikleri olduğunu da belirtmek gerekir. Planlama ve yasal adımlar aşağı yukarı fiziksel bir işletmeyle benzer ilerleyecektir. Ancak e-ticaret işletmenizi kurduğunuzda aradaki farkı göreceksiniz.

Adım 1: Alanınızı araştırın ve nişinizi bulun!

E-ticaretten para kazanmaya başlamak için öncelikli adım iş alanınızı belirlemektir. Hangi alanda faaliyet göstermek istiyorsanız, o alanla ilgili kapsamlı bir araştırma sizin için oldukça faydalı olacaktır. İş alanınızı belirlerken bazı kararlar vermeniz gerekecektir. Ürün veya hizmet mi satacaksınız? Eğer ürün satışı yapacaksanız bu ürünler fiziksel ürünler mi dijital ürünler mi olacak? Perakende veya toptan satışa mı yöneleceksiniz? Diğer yandan internet üzerinden ürün veya hizmet satışı yapılan web sitelerin ölçekleri değişiklik göstermektedir. Hangi ölçekte bir iş yapmak istediğinizi de düşünmeniz gerekecektir. Bu kararlarla beraber iş planınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu süreç size hedefleriniz ve onlara nasıl ulaşacağınız hakkında bilgi vermeye yardımcı olacaktır. E-ticarette iş yapmaya başlama adımının en önemli kısmı nişinizi bulabilmektir. Giderek büyüyen e-ticaret endüstrisinde rekabetin fazla olduğunu unutmamak gerekir. Bu sebeple rakip araştırması yaparak, başarıyı yakalayabileceğiniz alanı bulmanız en iyisi olacaktır.

Adım 2: Hedef kitlenizi belirleyin!

E-ticaret yapmaya başlamadan önce içinde bulunacağınız alanda nasıl bir müşteri profiline hizmet edeceğinizi belirlemeniz önemlidir. Hedef kitleniz satacağınız ürün ve hizmetten, web sitenizin tasarımına ve hatta pazarlama stratejilerinize kadar tüm aşamaları belirleyici bir faktördür.

Adım 3: E-ticaret platformunuzu belirleyin!

E-ticaret yapacağınız platformu belirlemek, işletmenizin geleceği için önem arz etmektedir. E-ticaret yapacağınız platformda aramanız gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Platformun size sağladığı ticaret araçları, tasarım ve mobil görünümü, fiyatlandırma seçenekleri gibi özellikleri seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerdir.

Adım 4: Marka isminizi bulun!

E-ticarette veya değil bir işletme için marka adı en önemli unsurların başında gelir. İsminizi seçerken işinizin ne olduğunu anlatan ancak yaratıcı bir isim seçmeniz bir marka haline gelmenize yardımcı olacaktır. Eğer bir e-ticaret platformunda hizmet vermeyip kendi web sitenizden satış gerçekleştirecekseniz marka adınızı seçtikten sonra alan adınızı da almanız gerektiğini gözden kaçırmamanız gerekmektedir.

Adım 5: Ödemeler için bir hizmet sağlayıcı ile anlaşın!

E-ticarette iş yaparken kendi web sitenizi kurmanız halinde bir ödeme hizmeti sağlayıcı ile anlaşmanız gerekmektedir. Müşterilerinizin en fazla kullanacağını ön gördüğünüz ödeme yöntemlerine karar vererek birden çok ödeme yöntemi sunabilirsiniz.

Adım 6: Dropshipping ile çalışın!

Dropshipping sattığınız ürünleri stoklamanızı gerektirmeyen bir iş modelini ifade eder. Bu iş modelinde müşteriniz sizden bir ürün satın aldığında siparişi sizin için tedarik eden tedarikçi ile iş yaparsınız. Başlangıç maliyetini düşük tutmaya yarayan bu iş modeli e-ticarete başlamak için oldukça popüler bir seçenektir.

Adım 7: Pazarlama Stratejinizi Geliştirin!

E-ticarette pazarlama stratejiniz oldukça önemlidir. Sosyal medya platformlarınız bir pazarlama aracı olarak kullanmanız en iyi tercihlerden biridir. Web sitesi bağlantınız, iletişim bilgileriniz ve konumunuzun ulaşılabilir olması pazarlama stratejiniz açısında önemli bir yerde durmaktadır. Ayrıca aramam motorlarında üst sıralarda olmanız da potansiyel müşterilerinizi arttırmaya yönelik bir yoldur. Ücretli ve ücretsiz pazarlama stratejileri e-ticarette başarılı olabilmenin anahtarlarındandır. Rakiplerinizi araştırarak güçlü ve zayıf yönlerini bulmanız ve alandaki boşlukları doldurabilmeniz, e-ticarette başarıyı yakalayabilmenize yardımcı olacaktır.

E-ticarette bir iş kurmanın ilk adımlarını incelediğimiz yazımızın sonuna geldik. Tüm bu adımlardan sonra e-ticarette bir işe atılabilirsiniz. Elbette tüm bu adımlar için detaylı bir araştırmaya ihtiyacınız olacağını unutmamalısınız.

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi