Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Güçlü Şifre Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güçlü Şifre Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Güçlü Şifre Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler
09/05/2021
0 Yorum
Ö.Faruk
1031

Dijital dünya, tehlikeleri ile birlikte ele alınması gereken bir alandır. Bu alanda güçlü şifre oluşturmak, tehlikelerden kurtulmak için başlı başına yeterli olmasa da çok önemlidir. Bu nedenle bu kapsamlı rehberimizde, güçlü şifre oluşturma ya da şifre oluşturucu ile şifre oluşturma sırasında nelere dikkat etmemiz gerektiğine göz atacağız. Öncelikle güçlü bir şifre oluşturmak neden önemlidir ve güçlü şifre nasıl oluşturulur bunlara bakalım. Sonrasında, güçlü şifre oluşturucu platformları hakkında tavsiyelerde bulunalım.

Güçlü Şifre Oluşturmak Neden Önemlidir?

Güçlü şifre oluşturmak, bilgisayar korsanlarının saldırılarından bir nebze de olsa uzakta kalmanızı sağlar. Özellikle de brute force (kaba kuvvet) saldırılarında, zayıf şifreler hemen kendini ele verir ve hesaplarınız tehlikeye düşer. Bu nedenle basit kombinasyonlardan oluşan şifreleri tercih etmek yerine, daha komplex şifreleri tercih etmeniz gerekmektedir. 123456, abcdefg, qwerty, asdfgh ya da password gibi en basit şifreler, hala milyonlarca hesaba tanımlanmış şifreler arasındadır. İşte bu gibi şifreler, birkaç saniyede kırılabilir ve sisteminiz tehlikelere açık olur.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Güçlü şifre oluşturmak demek, saldırılara daha dirençli şifreler üretmek demektir. Qa14X!’+49af& gibi bir şifre, brute force saldırıları ile yıllarca kırılamayacak kadar dayanıklıdır. Ancak burada ciddi bir sorun ortaya çıkmaktadır. Bu karmaşık semboller, harfler ve rakamlar, akılda kalıcı değildir. Bu nedenle şifre sahipleri, şifrelerini kısa bir süre içerisinde unutabilmektedir. Daha geniş anlatımla, güçlü şifreler aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

 • Şifreleriniz, en az 8 karakter olmalıdır.
 • Şifrenizde en az bir büyük harf olmalıdır.
 • Şifrenizde, ardışık olmayacak şekilde rakamlar bulunmalıdır.
 • Şifrenizde; isim-soyisim, doğum tarihi ya da T.C. kimlik numarası gibi özel bilgiler yer almamalıdır.
 • Her platform için aynı şifre kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer şifre ele geçilirse, tüm hesaplarınız tehlikeye düşer.
 • Şifrenizde sembollere yer vermelisiniz. “&, /, (, %, ^, ‘ gibi sembollerden faydalanmak iyi bir tercihtir.
 • Şifreniz, basit sıfat ya da isimler içermemelidir. (ünlü isimler, aile bireylerinin isimleri, takım adları vs.)

Yukarıdaki özelliklere sahip örnek şifreler, aşağıdaki gibidir:

 • R5u+6f^gh&/KH
 • FH%&2’^%(Nx3N
 • Jap5’&(M3+8dS3h

Karmaşık Şifreleri Nasıl Akılda Tutarız?

Diyelim ki toplamda 10 adet hesabınız ve 10 farklı şifreniz olsun. Doğal olarak yukarıdaki gibi şifreleri akılda tutmak, gereksiz bir çaba olacaktır. Bu nedenler aşağıdaki yöntemleri kullanarak şifrelerinizi kaydedebilirsiniz.

Şifre Yöneticisi/Kasası Kullanmak

Google şifre yöneticisi başta olmak üzere, birçok antivirüs programı şifre yöneticisi ya da şifre kasası gibi isimlerle şifrelerinizi özel bir şekilde kaydeder. Bu sayede şifrelerinizi unutmaz ve tek bir çatı altında tüm şifreleri kontrol edebilirsiniz.

Şifreleri Kağıda Aktarmak

Eski ve zahmetli bir yöntem olan şifreleri kağıda aktarma yöntemi, tüm şifrelerinizi bir deftere yazarak kaydetmenize olanak sağlar. Ancak kağıdın kaybolması, zarar görmesi ya da başka bir durumda kağıda erişemezseniz, hesaplarınıza erişimi kaydedebilirsiniz.

Güçlü Şifre Oluşturucu ile Şifre Oluşturmak

Güçlü şifre oluşturucu ile oluşturacağınız şifreleri, yukarıda anlattığımız şifre kasalarına aktararak tüm hesaplarınızı güvenli bir hale getirebilirsiniz. McAfee, Avast ve benzeri sitelerden güçlü şifreler oluşturabilir ya da kendiniz de yukarıdaki gibi kombinasyonlardan faydalanarak şifreler elde edebilirsiniz.

Güçlü Şifre Tek Başına Güvenliği Sağlamaya Yeter mi?

Elbette güçlü şifreler tek başına güvenliğinizi sağlamaz. Zira bilgisayarınıza ulaşan bir virüs, kaydedilen şifreleri çerezler yoluyla elde edebilir ve sisteminiz tehlikeye düşer. Aynı zamanda tanımadığınız bağlantılardan gelen zararlı yazılımlar, bastığınız her tuşu kaydeder ve şifreniz ne kadar güçlü olursa olsun ele geçirilir. Bu nedenle, aşağıdaki yöntemlere başvurarak güvenliğinizi pekiştirebilirsiniz:

 • Lisanslı antivirüs yazılımı kullanmak
 • Düzenli tarama yapmak
 • Tanımadığınız ve güvenlik sertifikası olmayan sitelerden dosya indirmemek
 • Güvenmediğiniz bağlantılara tıklamamak
 • Şifrelerinizi belirli zaman aralıklarında güncellemek
 • Eski şifrelerinizi kullanmamak
 • Güvenmediğiniz cihazlarda şifrelerinizi girmek (casus yazılım tehlikesine karşı)
 • İki adımlı doğrulama yöntemleri kullanmak (SMS, mail vb.)
 • Şifrelerinizi kimseyle paylaşmamak (banka personeli, kurum çalışanı, aile bireyleri, yakın arkadaşlarınız vs.)

Yukarıdaki önemler sayesinde, güçlü şifre oluşturduktan sonra bu şifreleri güvence altında tutabilirsiniz. Unutmamanız gereken tek şey, şifrelerinizin dijital dünyada kimliğinizi gizleyen numaralar olduğudur. Bu nedenle şifre oluştururken en sık kullanılan şifreleri tercih etmemelisiniz. WordPress hesaplarınızda, FTP hesaplarınızda ya da sosyal medya hesaplarınızda farklı şifreler kullanmak ve bu şifreleri güvenle kaydetmek, sizleri en temel saldırılardan rahatlıkla koruyacaktır.

Yazıya Puan Ver
1 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: