Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir? Neden Önemlidir?

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir? Neden Önemlidir?
İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir? Neden Önemlidir?
07/06/2021
0 Yorum
Sevilay Ş.S.
1113

İçinde bulunduğumuz dijital dünyada mevcut web sitenizi yönetmek ve düzenli olarak güncellemek oldukça önem arz etmektedir. Bu noktada içerik yönetim sistemi (CMS) karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda içerik yönetim sisteminin ne olduğundan, faydalarından ve öneminden bahsedilecektir. İçerik yönetim sistemi hakkında merak ettikleriniz için yazımıza göz atabilirsiniz!

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) nedir?

İçerik yönetim sistemi (Content Management System) web sitenizin içeriğinin kontrolüne sahip olmanızı ifade eden terimdir. Genellikle CMS olarak bilinen içerik yönetim sistemi kişi ve işletmelerin özel teknik bilgilere ihtiyaç duymadan mevcut web site sayfalarını tek bir arayüzde düzenleme, güncelleme ve yönetmelerine olanak tanır. İçerik yönetimi sisteminde, içerik tipik olarak bir veri tabanında depolanır ve bir panel aracılığıyla sunum katmanında görüntülenir. Bir içerik yönetim sisteminin temel özellikleri şunlardır:

  • İçerik oluşturma
  • İçerik depolama
  • İş akış yönetimi
  • Yayınlama

İçerik yönetim siteminin avantajlarından bahsetmek gerekirse ilk değinilecek konu yapılandırılmış ve planlanmış bir içeriğe sahip olmayı sağlamasıdır. Web siteniz oluşturulduktan sonra yönetimini sağlamak ve takip etmek oldukça önem arz etmektedir. İçerik yönetim sistemi bunu sistemli olarak yapabilmenizi sağlar. Aynı zamanda teknik bilgi sahibi olmanız gerekmez ve bir web sitesi için birkaç içerik yöneticisi var olabilir. Diğer yandan web sitesinin bakımının da kolayca gerçekleştirilmesine olanak veren içerik yönetim sistemi içeriğiniz üzerinde tam kontrol sahibi olmanız için en iyi yoldur.

İçerik Yönetim Sistemi Neden Önemlidir?

İçerik yönetim sistemi bir web sitesi için önemlidir çünkü web sitenizde bulunan bilgilerin güncelliğini yitirmesini önler. Böylece ziyaretçilerinizin web sitenizi ziyaret etmesini sürekli hale getirir.  Web sitenizi güncel tutmanız, web sitenize zaman ayırmanız ve içerikleri sürekli olarak gözden geçirmeniz, ziyaretçi ve müşterileriniz üzerinde ilgili ve işinin uzmanı olan bir görünüm sağlamanıza yardımcı olacaktır. İçerik yönetim sistemi yardımıyla müşteri hizmetlerini iyileştirmeniz de mümkün olacaktır. SSS ve yardım bölümleri ile destek formları ziyaretçi ve potansiyel müşterilerinizi memnun edecektir. İçerik yönetim sistemi bu destek kanallarının korunmasını sağlar.

İçerik yönetim siteminin SEO için mükemmel olduğunu da belirtmek gerekir. Web sitenize trafik çeken ve ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştüren bir SEO geliştirmeniz, içerik yönetim sistemi ile kolaylaşacaktır. İçerik yönetim sistemi web sitenize ekstra eklenti veya araçlar yüklemenize gerek kalmadan başlıklarınızı, anahtar kelimelerinizi, ürün ve hizmet açıklamalarınızı optimize etmenize olanak tanır.

İçerik yönetim sisteminde düzenleme ve revizyonlar tasarım ve kodlama bilgisi gerektirmez. Bu sebeple içerikleriniz kolay ve en verimli şekilde yayınlanabilir. Böylece hızlı ver verimli şekilde web sitenizi güncel tutmakla kalmaz, aynı zamanda maliyeti azaltabilir ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Öte yandan gelişmiş içerik yönetim uygulamaları ile kullanıcı davranış ve tercihlerini öğrenerek müşterilerinize ulaşma çabanızı çok daha uygun maliyetli hale getirebilirsiniz. Gelişmiş içerik yönetim sistemleri ile mobil optimizasyonu da kolayca sağlayabilirsiniz. Gelişmiş içerik yönetim sistemleri farklı cihazlar için tasarım ve içeriği otomatik uyarlayarak mobil optimizasyon sağlar.

İçerik yönetim sistemi kullanmayı önemli kılan bir diğer unsur ise zahmetsiz özelleştirme olanağı tanımasıdır. İçerik yönetim sistemi ile işlevsellik, içerik ve web tasarımı ayrı ayrı ele alınabileceğinden web sitenize yeni özellikler eklemeniz ya da değişiklik yapmanız gerektiğinde web sitenizin tamamen revizyona girmesi gerekmemektedir.

Güvenlik açısından bakıldığında ise günümüzde oldukça yaygın olan e-ticaret sitesi sahipleri başta olmak üzere kimse web sitesinin saldırıya uğramasını istemeyecektir. İçerik yönetim sistemleri kullanıcıları her türlü olası güvenlik tehdidine karşı korumak amacıyla sürekli olarak test edilmektedir. Bunun yanında web sitenizin güvenliğini arttırmak için ayrı ayrı tasarlanmış sayısız eklenti ve araç da bu konuda yardımcı olacaktır.

İçerik yönetim sitemi yapısı organize edilen bir sistemdir. İyi bir içerik yönetim sistemi ile bilgisayar karşısında daha az vakit geçirerek daha fazla iş halledebilirsiniz. İçerik yönetim sistemleri için tercih edebileceğiniz pek çok seçenek bulunmaktadır. İçerik yönetim sisteminin avantajları ve öneminden bahsettiğimiz yazımızın sonuna geldiğimizde size en uygun yapıyı seçmek için web tasarım yaptıracağınız firmadan danışmanlık almak iyi bir seçenek olacağını belirtmek isteriz.

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi