Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

İmza Sirküsü Nedir? Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler

İmza Sirküsü Nedir? Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler
İmza Sirküsü Nedir? Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler
31/10/2020
0 Yorum
Ö.Faruk
6063

İmza sirkülerine ihtiyaç git gide artmakta, hızla bilgilerin yayıldığı dünyamızda önemi de anlaşılmaktadır.  Bu makalemizde, imza sirkülerinin ne işe yaradığını, hangi sebeplerle kullanıldığını ve hangi resmi yollardan alındığını ayrıntıları ile açıkladık. Tüm detayları aşağıdaki yazımızdan takip edebilirsiniz.

Gelir ve giderlerinizi kolayca takip edebilmek, bütçelerini takip edebilmek, genel muhasebe konularını basitçe yönetmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İmza Sirküsü Nedir?

Resmi iş ve işlemlerde Noter onaylı olmak şartıyla yetkili kişilerin imza örneklerini içeren resmi belgeye imza sirküsü denilmektedir.

İmza sirküsünü yetkili kimseler hangi amaçlarla kullanır diye soracak olursanız, tabi ki hiç şüphesiz cevabınız resmi işlemler olmalıdır. Mesela X  firmasının tüm resmi işlemlerine tek bir kişinin yetişmesi mümkün değildir. Bu yüzden X  Firmasınca 3-5 yetkili kimseler için Noter onaylı imza sirküsü çıkartılır. İmza sirküsü olan kişiler  X Firması adına örnek olarak Adliye’ye giderek şikayette bulunabilir, ifadeye katılabilir, İdari para cezalarına itiraz edebilir. Bunların hepsi resmi işlemlerdir. X Firmasının sahibi tüm resmi işlemlere tek başına gidemeyeceğinden zorlanacağından ve diğer işler sürüncemede kalacağından firma adına Noter ile  yetkilendirdiği imza sirküsü bulunan kişilerce bu işler takip edilir.  Adliye konusu imza sirküsü açısından küçük bir örnekti, bu resmi belge daha çok maddi ve ticari konularla alakalı işlemler için gereklidir.

İmza Sirküsü Neden Gereklidir? Hangi Amaçlarla Kullanılır?

 İmza sirküsü ne işe yarar hangi amaçlarla kullanılır? Bize faydaları nelerdir diye soracak olursanız, size imza sirküsünün ne işe yaradığını madde madde açıklayabiliriz.

  • Belge içerisindeki mevcut imzaların YASAL BİR ZEMİN hazırlması ve böylelikle yetkili kimseleri ve onların kurumlarını güvence altına alması,
  • Tüm sahte evrak, imza taklitleri gibi dolandırıcılık suçunu oluşturan unsurların önüne geçilebilmesi ve bu tür olayların azaltılması,
  • İmza sirküsü çıkartmak adınıza kayıtlı şirket üzerinden veya kendiniz adına bir ticari işlem gerçekleşmesinin önüne geçilmesine katkı sağlar, böyle bir işlem olsa dahi bu belge sayesinde işlemin bilginiz dahilinde olmadığını kanıtlamanıza olanak sağlar
  • Sizin veya sahibi olduğunuz şirketi etkileyecek kötü niyetli kişilerin sahte imza atmasının önüne geçer.
  • Şirketinizde yetki sahibi şaıhsların belli olmasını sağlar ve bu kişilerin yetki sınırlarının nelerden ibaret olduğunu bildirir

İmza Sirküsü Almak İçin Nereye Başvurulmalıdır?

İmza sirküsü nereden nasıl alınır diye soracak olursanız, bunun cevabı yukarıda da belirttiğimiz gibi hiç şüphesiz NOTERLER'dir. Noterlere başvurarak imza sirküsü çıkartabilirsiniz.

Peki Notere başvurunuzda yanınızda hangi evraklar bulunacak bunları aşağıda listeledik. Mutlaka aşağıda belirtilen evraklar ile birlikte Notere başvurun ve imza sirküsünü çıkartın!

İmza Sirküsü Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler

  • Şirketinizin kayıtlı olduğu yer ticaret sicil gazetesi
  • Şirketinize ait Vergi Levhası
  • İmza Sirküsü çıkartacağınız kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

Evraklar eksiksiz şekilde tamam ise yapılacak işlemler şöyledir, Bu evraklarla birlike Notere gittiğinizde imza sirküsü çıkartılacak kişinin 2 adet belgeye en az 3 imza atması istenir.  İmza sirküsü için istenilen para  notere ödendiğinde, hazırlanan belgelerden bir adedi Noter’de kalır bir adedi ise belge sahibinde kalır. Böylelikle İmza sirküsü işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Üzerinizden büyük bir yük kalkmış olur.

İmza Sirküsü Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyeti yasalarında şuan için imza sirküleri ile ilgili "geçerlilik süresine" ilişkin herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. İmza sirküsü, düzenlenirken, geçerlilik süresinin ne kadar olacağı belirtilir bu süre unutulmuş veya belirtilmemiş ise de imza sirküsünün geçerlilik süresi en fazla 3 yıl olabilmektedir.

İmza Sirküsünü Çıkartmak Kaç Paradır?

İmza sirküsü ne kadar paraya çıkartılır veya imza sirküsünün ücreti ne kadardır diye insanlarca merak edilmektedir. Resmi bi evrak olan imza sirkülerinin ilk nüshasının ücreti 2020 yılı için ; 98.00 TL'dir. İkinci veya daha fazla nüsha istenildiğinde ücretler farklı hesaplanmaktadır. İmza sirküsünü yenileme ücreti ise yine 2020 yılı için 147.00 TL’dir.

İmza Sirküsü Kaybolduğunda Neler Yapılabilir?

İmza sirküsünü kayıp ettiğinizde panik yapmanıza gerek yok yetkili kişinin notere başvurarak yeniden imza sirküsü çıkartması gerekir.  Kaybolan imza sirküsü tek başına bir anlam ifade etmiyor çünkü işlem yapabilmesi için yetkili şahsın nüfus cüzdanı ve imzasıda gerekir. Bunlar olmadan tek başına işlem yapılamaz.

Yazıya Puan Ver
5 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: on-muhasebe