Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Kullanıcı Deneyimini Hafife Almayın, Sadece 6 Saniyede Web Tasarımla Kullanıcıları Etkileme Sanatı

Kullanıcı Deneyimini Hafife Almayın, Sadece 6 Saniyede Web Tasarımla Kullanıcıları Etkileme Sanatı
Kullanıcı Deneyimini Hafife Almayın, Sadece 6 Saniyede Web Tasarımla Kullanıcıları Etkileme Sanatı
15/10/2021
0 Yorum
Banu Horoz
675

Milyonlarca web sitesi içerisinde fark edilir olmak oldukça zordur.  Web tasarımla kullanıcıları etkileme ve kullanıcıların web sitesinden ekstra verim almasını sağlamak mümkün.

Web sitelerinin kullanıcıları etkilemesini sağlamak gerekir. Bunun için yapılması gereken şeyler son derece basit. Tasarımda yapılan değişiklikler sayesinde web tasarımla kullanıcıları etkileme şansına sahipsiniz.

Bir web sitesi kullanıcıların aradıkları bilgiye en kolay nasıl ulaşılacaksa o şekilde tasarlanmalıdır. Kullanıcı deneyimi, web tasarım maliyetlerinden önce düşülmesi gereken konudur. Web sitesi kullanıcılara kullanım kolaylığı sunduğu takdirde kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görür. Kullanıcı psikolojisi kavranmalıdır.

Kullanıcıların deneyimi sayesinde etkileyici web tasarımları oluşturulabilir. Web tasarımla kullanıcıları etkileme, kullanıcı deneyimleri sayesinde mümkün olur.  Kullanıcıların hareketlerine ve alışkanlıklarına odaklanmak büyük önem taşır. Web sitesini kullanan kişileri yani hedef kitleyi tanımak ve gezinme alışkanlıklarını bilmek gerekir. Bu sayede kullanıcı alışkanlıklarını baz alarak tasarım oluşturulabilir.

Kullanıcı deneyimi, bir kişinin bir hizmeti veya ürünü alırken yaşadığı deneyimdir. Kişide olumlu bir izlenim yaratılması açısından bu sürecin doğru kullanılması ve değerlendirilmesi gerekir. Kullanıcıların deneyimi sayesinde web tasarımla kullanıcıları etkileme olanağı vardır. Kullanıcıların yaşadığı deneyimler, anket gibi bir kaç kısa taktikle öğrenilebilir. Bu deneyimler sonrasında web sitesinin daha iyileşmesi için önemli adımlar atılır.Eğer siz de web sitenizi arama motoronda yükseltmek istiyorsanız kullanıcı deneyimlerini ve alışkanlıklarını hafife almamalısınız.

Sitenin kullanıcı deneyimin iyileştirilmesi neden bu kadar önemlidir?  Her iyileştirme sonrasında kullanıcıların dikkatini çekmek ve kullanıcıları etkilemek mümkündür. Milyonlarca web sitesi içerisinde büyük rekabet var. Bu rekabet içerisinde kullanıcı deneyimi iyi bir bilgi sunar. Daha iyi bir site tasarımı oluşturmak konusunda yardımcı olur.

Şuan sunulan deneyim iyi değilse kullanıcı deneyimleri ile bunu anlamak ve iyileştirmek olanağı var. Kullanıcıların çoğu kötü deneyim yaşadığı için başka siteleri tercih ediyor. Üstelik bu durumu yakın çevrelerine anlatarak web sitesine karşı bir ön yargı oluşmasını sağlıyorlar. Bu açıdan çoğu kişi kullanıcı deneyimine büyük önem verir ve bu alana yatırım yapar. Kritik nokta ise kullanıcı deneyimleri ile web sitesinin iyileştirilmesinin sağlanmasıdır.

1. Web Sitesi Tasarımında Sadelik

Web sitelerinin ne kadar sade olduğu ve kişide uyandırdığı his önemlidir. Web sitesinin gösterişli olması kullanıcı tarafından ilgi çekmemektedir. Kullanıcılar basit tasarlanmış web sitelerini daha çok sevmektedir. Bu yüzden oldukça sade ve kullanıcılara istediğini sunan web sitesi tasarımları gereklidir.

  • Gereksiz tasarım öğelerinin bulunmaması gerekir.
  • Herhangi bir amaca hizmet etmeyen öğeler sadece karmaşıklık yaratır.

Sade bir web sitesi tasarımı için dikkat edilmesi gereken birkaç detay ise şu şekildedir.

  • Kullanılan renklerin çok fazla olmaması gerekir.
  • En fazla 5 renk kullanılmalıdır.
  • Seçilen yazı stili de okunabilir olmalıdır.
  • Fazla yazı tipi kullanılmamaya özen gösterilmelidir ve yazılar çok renkli olmamalıdır.
  • En fazla 3 farklı yazı stili kullanılması gerekir.

2. Web Sitesi Navigasyon Menüsü

Web tasarımla kullanıcıları etkileme sanatı için dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise navigasyon menüsüdür. Kullanıcılar istediğini kolaylıkla bulabilmelidir. Siteye giren kişi bir sonraki adımda nereye bakacağını düşünmek zorunda kalmamalıdır. Sitede ki ana menü mümkün olabildiği kadar basit olmalı ve sayfanın üzerinde durması gerekir. Sitenin alt bilgisi içinde bir menü oluşturulması çok faydalı olacaktır. Arama kutusu mutlaka olmalıdır. Kullanıcılar için sunulan en büyük kolaylık arama kutusudur.

3. Kullanıcı Merkezli Web Sitesi

Web sitesi en nihayetinde kullanıcılar için yapılmaktadır. Bu yüzden kullanıcılara odaklanmak gerekir. Kullanıcıların tercihleri doğrultusunda bir web sitesi tasarımı olmalıdır. Kullanıcıların geri bildirimleri sayesinde web sitesinin tasarımı iyileştirilebilir. Duygusal etkileşim sağlanmalıdır. Yazıdan daha çok görsele yer verilmelidir.

4. Açık ve Basitlik

Kullanıcılar web sitelerinden açık ve anlaşılır olmasını bekler. Web tasarımla kullanıcıları etkileme konusunda açık ve basit bir anlatım olması çok önemlidir. Bazı noktalar göz önünde ve açık olması gerekirken, bazı noktaların gizli ve keşfedilir olması gerekir. Her şeyi aynı anda sunmamak önemli bir kriterdir. Kullanıcıların web sitesinin tasarımına olabildiğince hakim olabilmesi, kullanma süreci de o kadar kolay olur.

5.    Tasarımın İşlevselliği

Web sitesi tasarımı, kullanıcıya fayda sağlamalıdır. Aradığını sizin sitenizde bulan kişiler, başka sitelerde aradığını bulamayınca tekrar siteye dönecektir. Bu açıdan bakıldığında sitenin işlevsel olması oldukça gereklidir. Kullanıcılara yarar ve fayda sağlayan web siteleri kullanıcıların onayını alır.

6. Tasarım Geniş Kitleye Hitap Etmelidir

Tasarımın en ince detayı ise her yaştan insanın anlayabileceği bir tasarım oluşturmaktır. 7’den 70’e her insana hitap etmesi web tasarımla kullanıcıları etkileme açısından geniş kitleye hitap edilmesi oldukça önemlidir. Basit ve sade olmasının yanı sıra bir o kadar etkileyici ve dikkat çeken görseller ve başlıklar kullanılmalıdır. Büyük boyutta kullanılan görseller kullanıcıların dikkatini çeker. Vermek istenen mesaj etkin görseller yardımı ile anlatılabilir.

7. Mobil Cihaz Uyumluluğu

Sadece masaüstü cihazlarda uyumlu olacak tasarımlar değil mobil cihaz uyumlu tasarımlarda kullanılmalıdır. Mobil cihazlarda da işlevsel olması gerekir. Kusursuz olarak çalışan mobil uyumlu tasarımlar sayesinde kullanıcılara harika bir deneyim yaşatmak mümkündür.

8. Özgün İçerikler

Özgün içerikler web sitesi tasarımı için çok önemlidir. İçeriğin özgün olması kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Orijinal ve özgün yazı ve görseller kullanmak her zaman bir adım önde olmayı sağlar. Kopyalama ve kopya içeriklerin olmadığı bir deneyim sunmak büyük önem taşır.

Özgün içeriklerin kullanılması diğer sitelerin kullanıcıya sunmadığı hizmeti sunmanızı sağlar. Kullanıcılar içeriğin tümünü okumaz; ilk aşamada göz gezdirir. Göz gezdirdiğinde kayda değer bilgi olduğunu görürse sitede kalmaya devam eder. Bu açıdan içeriğin gözle taranabilir olması büyük önem taşır. Hedef kitleyi etkilemek için taranabilir bir içerik olmalıdır. Web tasarımla kullanıcıları etkileme sağlanması için taranabilir içerik olması büyük fayda sağlar.

9. Dikkat Dağıtan Tasarımlardan Uzak Durmak

Tasarımın kaliteli olması açısından önemli olan bir nokta dikkat dağıtan öğelerden uzak durmaktır. Tasarımın kaliteli olması sadece görsel ve metinlerden ibaret değildir. Gereksiz bilgiler ve görseller siteye gelen ziyaretçilerin dikkatini dağıtır. Kullanıcıların dikkatini hemen, siteye girdiği anda çekmek gerekir. Bu yüzden dikkat dağıtacak öğelerden uzak durulmalıdır. Renklerde dikkat dağıtacak öğeler arasındadır. Sade ve daha pastel renkler kullanıcıların dikkati üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

10. İçeriğe Odaklanmak

Kullanıcılar, sayfalar arasında dolaşarak kaliteli bilgiler aramaktadır. Onlara istediği bilgiyi sunmak gerekir. İçerik gerçek olmalıdır. Ve kullanıcıların dikkatini çekmelidir. Herkesin sunduğu bilgiden farklı ve doğru bilgiler kişilerin ilgisini çekmektedir.

11. Tasarımlarda Minimal Olmak

Tasarımları olabildiğince minimal seviyede tasarlamak gerekir. Web tasarımla kullanıcı etkileme sanatında minimal olabilmek gerekir. Sayfayı tasarlarken aynı sayfada birden çok bilgi vermekten kaçınılmalıdır. Gereksiz bilgiler ve süslemeler kullanmamak gerekir. Kullanıcı bilgi edinmek vb. durumlar için web sitelerinden faydalanır. Bu yüzden kullanıcılara tam olarak istediği hizmeti sunmakta büyük fayda vardır.

12. Görsel Hiyerarşi

Tasarımda bazı elemanların dikkat çekici olması gereklidir. Arada kullanılan bazı öğeler kullanıcıların dikkatini çektiği takdirde oldukça iyi bir etki yaratacaktır. Web tasarımla kullanıcı etkileme için kullanıcılara görsel hiyerarşi sunulmalıdır.

 

Yazıya Puan Ver
1 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: