Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

NOSQL Nedir?

NOSQL Nedir?
NOSQL Nedir?
20/04/2020
0 Yorum
Ö.Faruk
2525

NOSQL Nedir?

NOSQL, MSSQL ve MYSQL gibi ilişkisel kullanılan veri tabanı sistemlerine (RDBMS) alternatif olarak yaratılmış  bir veri tabanı sistemidir.  İsimlendirme konusunda biraz kafanız karışabilir. Fakat İsminden de anlaşılacağı üzere SQL dili kullanılmadığından NOSQL olarak isimlendirilmiştir.

Aslında özetle; Popüler arama motoru Google eskiden beri indexlediği sitelerin bilgilerini RDBMS yerine Big Table üzerinde tutuyor. Çünkü açık kaynaklı ucuz ve performanslı sistemleri tercih ediyor.

NOSQL Sistemleri Avantajları

  1. İlişkisel veritabanlarına göre yüksek erişilebilirlik imkanı sağlar.
  2. Okuma ve yazma performansı ilişkisel veritabanlarına göre daha iyidir.
  3. Yatay olarak genişletilebilirler.
  4. Binlerce sunucu küme olarak çalışabilir, büyük veriler üzerinde kolaylıkla işlem yapabilir.
  5. Maliyet konusunda avantajlıdır.

NoSQL Sistemleri

  • Document (Doküman) Tabanlı : JSON yapısında kayıt yapar. Sınırsız alan oluşturabilirsiniz. MongoDB, Amazon, Simple DB, HBase…
  • Key/Value (Anahtar/Değer) Tabanlı : Kolon yapısı yoktur. Bu sistemde anahtarlara karşılık gelen tek bir bilgi bulunur.
  • Grafik (Graph) Tabanlı : Farkı, verilerin ilişkisi saklanır, Graph Theory modelindeki sistemlerdir.

NOSQL'in Farkı Nedir?

En büyük farkı, RDBMS gibi işlem tabanlı çalışmaz. Peki ne yapar? Yatay büyüme yaparak, performans kazanır. Verileri böler, kopyalarını dağınık sistemin farklı parçalarına birleştirir, böylece yükü azaltır. Bir çok uzmanın fark konusunda hem fikir olduğu konu; veri tabanı tasarımıdır. Yani, RDBMS'de veriyi nasıl depolarım diye düşünürken, NoSQL'de ise nasıl kullanırım diye düşünürsünüz, Bu olay projenizi yazarken sadece projenizie odaklanmanızı sağlamaktadır. NoSQL'de esnek bir yapı vardır, RDBMS ise önceden tasarlanması gerekir sütunlar belirlenir ve  satır satır eklenir.

NoSQL Geçiş Yapılmalımı?

Her proje NoSQL uygun olmayabilir, tecrübeli bir uzmandan faydalanmak, değerlendirilmesini yaptırmak önemlidir. Şunu bilmekte fayda vardır. Sürekli dinamik ve büyüyen veri toplayan sitelerde belli bir limit var bu aşıldığında performans düşüklüğü oluşur, Böyle büyük projeler için NoSQL tercih edilmelidir. Fakat dediğimiz gibi değerlendirilmesi iyi yapılmalıdır.

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: