Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

PHP Yazılım Dili Nedir? Avantajları Nelerdir?

PHP Yazılım Dili Nedir? Avantajları Nelerdir?
PHP Yazılım Dili Nedir? Avantajları Nelerdir?
05/11/2020
0 Yorum
Kader P.
1919

PHP yazılım dili, eski açılımı Personal Home Page olan, günümüzde ise Hypertext Preprocessor olarak karşılık bulan bir kavramdır. Bu kavramın, web tabanlı olduğunu ve açık bir kaynak yapısına sahip bulunan bir programa dili olduğunu söylemek mümkündür.

PHP Yazılım Dili Nedir?

PHP yazılım dili, temel itibari ile 1995 yılında kullanılmaya başlayan ve Danimarkalı bir yazılımcı olan Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilen bir programlama dilidir. İlk zamanlardaki kullanılış amacı, web sitelerini ziyaret eden kişilerin sayılarını tutmaktır. Ancak ilerleyen zamanlarda bugünkü avantajlarının farkında varılmış ve geliştirilmesi için gerekli çalışmalar yapılmıştır. PHP yazılım dili ve sunduğu avantajları ise aşağıda verildiği gibidir.

PHP Yazılım Dili Avantajları Nelerdir?

 • Bu yazılım dilinin sağladığı en büyük avantaj, ücretsiz olmasıdır. Yani bu programlama dilinin kullanılması için herhangi bir lisans ücreti ödenmesine ihtiyaç yoktur.
 • Açık kodlu bir yapıya sahiptir. Bu da sürekli gelişimi açısından avantajlı bir durumdur. Gelişimin bu denli hızlı ve yoğun olduğu, genel gelişime kıyasla sanal gelişimin çok daha hızlı gerçekleştiği bir dönemde, gelişime açık olması, sağladığı en büyük avantajdır.
 • Kod veya kaynak sıkıntısı yaşanması mümkün değildir. Temel itibari ile bakıldığında, internet üzerinden dahi ücretsiz PHP yazılım dili dersi alınması mümkündür. Üstelik bu konuda elde edilmesi muhtemel olan kaynakların sayısı da sanılandan fazladır. Bu bağlamda geniş bir kütüphanenin mevcut olduğunu söylemek mümkündür.
 • PHP, bütün işletim sistemleri içerisinde çalıştırılması mümkün olan bir programlama dilidir.
 • Yaygın olarak bilinen MySQL, MSSQL ve Orcle gibi veri tabanlarının yanı sıra, birçok diğer veri tabanı ile de çalıştırılması mümkündür.
 • Öğrenimi fazlası ile kolaydır. Bu bağlamda ihtiyaç duyulan kaynaklara ulaşılabilirliğin sanılandan kolay olmasına ek, bahsi geçen yazılım dilinin karmaşık bir yapıya sahip olmamasının da faydası vardır. Yani PHP yazılım dili, karmaşık bir yapıya sahip olmaması sebebi ile kolay kullanılabilir bir özelliktedir.
 • PHP yazılım kodu yazmak için üst derece özellikleri bulunan kelime işlem programlarının kullanılması zorunlu değildir. Basit bir kelime işlem programı olan notepad bile PHP yazılım kodu yazmak için yeterlidir.
 • Çok fazla trafiği bulunan web sitelerinde durum biraz da zordur ancak, PHP yazılım dilinin bu web sitelerinde dahil sorunsuz bir şekilde çalıştığını söylemek mümkündür.
 • İçerisinde çekirdek fonksiyonların genişletilmesini sağlayacak sayısı uzantı barındırır. Bu da kullanıcının kaynağın kodunu kontrol edebilmesini mümkün kılar. Bu mümkün olunabilirlik ise XML manipülasyonu ile sağlanır. Bahsi geçen durumlar ise her türlü uzantı ayarı ile entegre edilebilme özelliğini beraberine getirir.
 • Bazı durumlarda sitelere saldırılar yapılır. PHP yazılım dili ise, bahsi geçen site saldırılarının, virüslerinin ve tehditlerinin ortadan kaldırılmasını, sitenin korunmasını sağlar.
 • İçerisinde çok fazla sistem kaynağı gerektirmez. Bu durum da diğer yazılım dillerine kıyasla çok daha hızlı olmasını beraberinde getirir. Öyle ki, farklı yazılımlar ile çalışması dahil bu durumu değiştirmez, yani hızını düşürmez.
 • Yukarıda da belirtilmiş olunduğu üzere, tamamen ücretsizdir. Bu da bir web sitesi için gerekli olan araç ve çözümlerin tamamının ücretsiz bir şekilde sunulması anlamına gelmektedir. Çünkü PHP yazılım dili, içerisinde bütün araç ve çözümleri barındıran bir dildir.
 • Kullanış açısından kolaylık sağlaması, kendisine dair bilgilerin ulaşılabilir olması gibi avantajlı durumlara ek, ileri seviye özellikler sunar. İleri seviye özellikleri mümkün olan en düşük seviyede zahmet ile sunması da beraberinde büyük bir avantaj getirir.

 

Yazıya Puan Ver
3 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: