Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Router Nedir? ve Modem Nedir?

Router Nedir?  ve Modem Nedir?
Router Nedir? ve Modem Nedir?
19/09/2020
0 Yorum
Hilal D.
2572

Router Nedir?

Router, farklı cihazları ve ağları birbirlerine bağlayan ve ağ trafiğini yönlendiren cihazlara verilen isimdir. Diğer bir deyişle, yerel cihazlardan bir ağ meydana getirir. Router, bağlantı kurduğu tüm cihaz ve ağlara farklı IP adresi atayarak bu elemanları kendi sisteminde tanımlar. Bu ağ sisteminde yer alan bilgisayarlar yönlerini bulur ve bir ağdaki IP paketleri diğer ağa taşınır. Router kullanıldığında uzak ya da yakın fark etmeden farklı IP gruplarındaki iki veya daha fazla elaman birbirlerine bağlanmaktadır. Sadece bir adet cihaz internete bağlanacaksa genellikle router’a ihtiyaç duyulmaz. Ancak günümüzde evlerde bile birden fazla cihaz aynı anda internete bağlanıyor.

Router’ların içerisinde dahili bir hub veya switch de bulunmaktadır. Bu hub veya switch’ler sayesinde internete kesintisiz olarak bağlanılabilir. Ancak her zaman bu elemanlara ihtiyaç yoktur ve ayrı bir cihaz olarak satılmaktadır. Genellikle çok fazla cihazın aynı anda internete bağlanması gereken büyük şirketler gibi ortamlarda kullanılır. Büyük ağ yapılarındaki ağ trafiğinin düzenli bir hal almasını sağlamaktadırlar.

Modem Nedir?

Router ve modem birbirlerinin yerine kullanılsalar da farklı kavramlardır. Modem, internet servis sağlayıcısından bilgisayara gönderilen sinyalleri verilere dönüştürür. Aynı işlemi tersi olarak da uygular. Genel olarak kullanım amacı ise bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlamak ve bir bilgisayarın uzak noktalarda bulunan bilgisayarlara erişimini sağlamaktır.

İnternete bağlanmakta sorun yaşıyorsanız Wi-Fi sorunları nelerdir? Yazımızı okuyabilirsiniz.

Router ve Modem Arasındaki Fark Nedir?

Birbirleri ile karıştırılan iki temel kavram olan router ve modem arasında belirgin farklar bulunmaktadır. Bu ikiliyi birbirinden ayıran en önemli özellik router’ın yerel ağları birbirine bağlaması ancak tek başına internet erişimi sağlayamamasıdır. Modem ise internet erişimini sağlayan cihazdır. Router tek başına internet erişimi sağlayamadığı için modeme ihtiyaç vardır.

Modem ve router’ın bir diğer önemli farkı, modemin tek bir IP adresi alırken router’ın cihazlara farklı IP adresleri atamasıdır. Cihazları ve ağları birbirlerine bağlayan eleman router’dır. Modem ise bu cihaz ve ağların internete ulaşabilmesi için açılan kapıdır.

Modem olmadan yalnızca router ile internete bağlanılamaz. Ancak router olmadan yalnızca modem ile internete bağlanılabilir. Günümüzde router ve modemin birlikte kullanıldığı cihazlar mevcuttur. Hatta birçok kişi evlerinde router ve modemin birlikte bulunduğu kutuları kullanmaktadır. Router bulunmayan bir modeme sahipseniz özelliklerini iyice araştırıp uyumlu bir router’ı ayrıca satın alabilirsiniz.

Router Kurulumu Nasıl Yapılır?

Router satın alan kişilerin aklında ilk oluşan soru nasıl kurulacağı oluyor. Her bir router markası için farklı kurulum düzeni mevcuttur. Satın alındığında sizlere nasıl kurulum yapılacağı hakkında bir kullanma kılavuzu verilmektedir. Ancak henüz satın almamışsanız ve kurulumunun nasıl yapılacağı konusunda önden bir bilgi edinmek istiyorsanız alacağınız marka ile ilgili videoları internet üzerinden bulabilirsiniz.

Yeni nesil router modemlerde herhangi bir kurulum yapmanıza gerek kalmıyor. Kurulum medyası kullanmadan yönlendirici bağlantılarını takip edip modem ara yüzüne giriş yapabilirsiniz.

Wi-Fi Genişletici Diğer Cihazlar Nelerdir?

Wi-Fi üzerine çok fazla cihaz bağlandığında, internete bağlanma konusunda birtakım sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu sorunların önüne geçebilmek için Wi-Fi menzil genişletici cihazlar kullanılır.

  • Acces Point

Acces Point, erişim noktası anlamını taşımaktadır. Telefon, bilgisayar, tablet gibi internet erişimine açık olan tüm cihazların internete aynı anda bağlanabilmesi için köprü görevi görmektedir. Kablolu bağlantıları kablosuz bağlantılara dönüştürmek amacıyla kullanılmaktadır.

Kablolu bağlantıyı kablosuza çevirmenin dışında repeater özelliği de mevcuttur. Acces Point cihazlarında Repeater özelliği, iç mekanlardaki uç noktalara internet erişimi sağlamak için üretilmektedir. Ayrıca Acces Point cihazlarının hem iç mekan hem de dış mekana uyumlu çeşitleri vardır. Dış mekanlarda kullanılmak üzere üretilen Acces Point’ler kötü hava şartlarına dayanıklı olduğu için sağlamdır.

  • Wi-Fi Range Extender

Orijinal adıyla Wi-Fi Range Extender olarak adlandırılan cihaz Türkçede Wi-Fi menzil genişletici diye kullanılmaktadır. Modem veya router’dan alınan sinyalleri alır, Wi-Fi kapsamı alanını ve sinyal kalitesini arttır.

Acces Point ve Router Arasındaki Farklar

Acces Point cihazları ağ trafiğini tek başlarına düzenleyemezler. Tek görevleri modem ve diğer cihazlar arasındaki bağlantıyı sağlamaktır. Cihazlara bir IP adresi veremeyeceği için internet bağlantılarını kullanıcılara yayma işlemini gerçekleştiremez. Router ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi modem tarafından sağlanan interneti kullanıcılara yaymaktadır. Router’ın amacı daha çok cihaza internet yaymakken Acces point’lerin amacı bağlantıyı daha fazla alana ulaştırmaktır.

 

Yazıya Puan Ver
4 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: