Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

UX ve UI Tasarım Nedir? Farkları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

UX ve UI Tasarım Nedir? Farkları Nelerdir? Nasıl Yapılır?
UX ve UI Tasarım Nedir? Farkları Nelerdir? Nasıl Yapılır?
17/11/2020
0 Yorum
Kader P.
2012

UX ve UI Tasarım, sık sık karıştırılan ya da yanı sanılan ancak birbirinden fazlası ile farklı olan tasarımlardır.  UX, yani User Experience tasarım, temel itibari ile mevcut bir tasarımın işleyişini hedef alan tasarım türüdür. Bu türde, bir tasarımın işleyiş özelliklerinin, teknolojik yeterliliğinin, hızının ve müşteri deneyim merkezinin ele alındığını söylemek mümkündür. UI tasarımda da ise kapsam işleyiş ve teknik özelliklerden çok ara yüze ve görselliğe kaymış durumdadır. UI design için ara yüz tasarımı denmesinin temel nedeni de budur.

UX Tasarı Nedir? Neleri Kapsar?

Bir sitenin iki unsurdan meydana geldiğini söylemek mümkündür. Bunlardan ilki, sitenin görünen kısmı ile, diğeri ise görünmeyen kısmı ile ilgilidir. UX ve UI tasarım için bu türden bir sınıflandırmaya girilse, UX tasarımın görünmeyen kısmı kapsayacağı muhtemeldir. Yani UX tasarım, kullanıcı deneyimi tasarımıdır. Bu bağlamda bir web sitesinin kullanıcıyı ilgilendiren ve doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen yönlerinin tamamının tasarlanması, UX design adı altında yapılmaktadır. UX tasarımın amacının, yapılmak isteneni, mümkün olan ne kolay ve zahmetsiz şekilde yapılmasını sağlamak olarak özetlenmesi mümkündür.

UX, UI tasarıma kıyasla daha kapsamlıdır. Bu sebeple daha çok bilgi gerektirdiğini söylemek mümkündür. Çünkü tasarım dendiği zaman akla yalnızca grafik tasarım gelse de durum bununla sınırlı değildir. Bir UX tasarımcı için gerekli olan bilgilerin aşağıda verildiği gibi listelenmesi mümkündür.

  • Bilgi mimarisi,
  • Kullanıcı testleri,
  • Etkileşim tasarımı,
  • İçerik stratejisi,
  • Kullanılabilirlik.

Verilmiş olunan alanlara ek, sosyoloji, psikoloji ve antropoloji gibi alakasız görülen alanlarda bilgi sahibi olmak dahil ,UX tasarımda önemlidir. Örneğin bir web sitesini ziyaret eden kişilerin yüklenme hızının maksimum hangi seviyeye çıktığında rahatsız olacağı test ve denemelere ek, sosyoloji ve psikoloji bilgisi gerektiren bir durumdur. Yani, bir UX tasarımcı için “içgüdüleri ile hareket eder” demek mümkün değildir.

UI Tasarım Nedir? UI Tasarım Nasıl Yapılır?

Bir televizyon kumandasını baz alarak anlatmak gerekirse, kumanda üzerinde yer alan tuşların dizilimi, boyutları, renkleri gibi detayların tamamı ara yüz tasarımının içerisinde giren detaylardır. Bunların web sitelerine uyarlandığı zaman bulduğu karşılıklar ise grid yapısı, mizanpaj, renk ve boşluk gibi unsurlardır.

UI tasarım ile gene itibari ile arayüz tasarımı yapıldığını, kullanıcıların web sitesini daha kolay kullanıp daha fazla etkilenmelerini sağlamanın hedeflendiğini söylemek mümkündür. Çünkü siteye gelen bir ziyaretçinin siteyi terk etmek ile sitede kalmak arasında verdikleri karar, saniyeliktir. Kullanışlı ve görsel açıdan iyileştirilmiş olmayan bir arayüz ile bu saniyelik olaydan beklenen hareketin sağlanmasını mümkün kılmak ise söz konusu değildir.

UX ve UI Tasarım Farkları Nelerdir?

  • UX tasarım, temel itibari ile firma ve kullanıcı arasındaki etkileşimin olumlu sonuçlanmasını ve kullanıcının mevcut deneyiminden memnun kalmasını mümkün kılan tasarımdır. Arayüz tasarımı, yani UI tasarım ise daha çok firmanın bütün görsel platformlarda profesyonel bir şekilde temsil edilmesini mümkün kılan tasarımdır. Yani biri işleyiş ile biri ise görünüş ile ilgilenmektedir.
  • UX kapsamına giren konular, kaliteli sonuçların elde edilmesini hedefleyen testler, araştırmalar, geliştirmeler ve içerik konuları gibi konulardır.
  • Arayüz tasarımı kapsamına giren konular ise, bütün platformları kapsayan ve interaktif bir yönlendirmeye sahip olmasını sağlayan konulardır. Buna ek, web sitesinde kullanılan renklerin yoğunluğu ve uyumu, grid yapısının nasıl olacağı gibi konuların da arayüz tasarımı konuları arasında yer aldığını söylemek mümkündür. Bu da Ux ve UI tasarım arasındaki farkların bir diğer yaygın olanıdır.

 

Yazıya Puan Ver
5 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: tasarım