Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Sitesi Bakımı Nedir? Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Web Sitesi Bakımı Nedir? Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?
Web Sitesi Bakımı Nedir? Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?
06/01/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1423

Web siteleri, dijital dünyanın kaleleridir. Bu nedenle hangi alanda olursa olsun web sitelerinizin de bakıma ihtiyacı vardır. Tıpkı arabanızın ya da bilgisayarınızın bakıma ihtiyacı olduğu gibi... Peki web sitesi bakımı tam olarak nedir? Aynı zamanda bu bakım hangi aralıklarla ve nasıl yapılmalıdır? Eğer bu soruların cevaplarını arıyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Lafı uzatmadan konuya geçelim.

Web Sitesi Bakımı Nedir?

İnternet ortamında kendinize ait bir alan oluşturursunuz. Bu alana bir web sitesi kurarsınız. Kurduğunuz bu  web sitesi sayesinde ticaret yapabilir ya da bilgi verebilirsiniz. Ancak zamanla web sitenizin istediğiniz gibi çalışmadığını görebilirsiniz. Aynı zamanda bazı kısımlar da görsel açıdan bozulmuş olabilir. Kim bilir belki de siteniz teknolojiye ayak uydurma konusunda zorluk yaşamaya başlamıştır?

Web sitesi bakımı, yukarıda anlattığımız durumları çözüme kavuşturmak adına yapılan teknik müdahalelerdir. Web sitesi bakımı sayesinde sitenizde meydana gelen sorunları ortadan kaldırabilir ve sitenizi değişen koşullara uygun bir şekilde yeniden yayına alabilirsiniz. Bu nedenle web sitesi bakımı önemli bir konudur ve ertelenmesi ziyaretçi kaybına yol açabilir. Eğer bu noktada ideal bakım aralığını bilmiyorsanız hemen diğer soruya geçelim.

Web Sitesi Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bu soru, her siteye göre değişiklik gösterecektir. Nasıl ki arabaların 10 bin kilometrede bir bakımı yapılması önemliyse, sitelerin de belirli aralıklarla bakımı önemlidir. Fakat e-ticaret sitesinin ihtiyaç duyduğu bakım ile blog sitesinin ihtiyaç duyduğu bakım işlemleri farklı olacaktır. Genel olarak sitenizde aşağıdaki durumları gözlemliyorsanız, sitenizin bakım modu gelmiş demektir.

 • Sitenizdeki kodların doğru çalışmaması.
 • Sitenizdeki eklentilerin, temaların ya da diğer modüllerin doğru çalışmaması.
 • Sitenize saldırı yapılması ya da yönetici yetkilerinin izinsiz kullanılması.
 • Sitenizde herhangi bir içeriğin ya da kategorinin silinmesi.
 • Sitenizde güvenlik yönünden açık oluşması.
 • Muhtemel diğer saldırı olasılıklarının oluşması.

Yukarıdaki durumlar, web sitenizin tehlike altında olduğunu göstermektedir. Son madde ise sitenizin her zaman tehlike altında olabileceğini göstermektedir. Yani bakımları yukarıdaki sorunlar olmasa dahi yapmanız gerekir. Bu nedenle en geç 3 ayda bir defa rutin bakım yaptırmanız önemlidir. Bu sayede kırık linkleri tespit edebilir, sitedeki açıkları kapatabilir ve sitenizi yeni yaşanan gelişmelere uyumlu kılabilirsiniz.

Web Sitesi Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Bu soruyu, “Araba bakımı yapılmazsa ne olur?” ya da “Bilgisayar bakımı yapılmazsa ne olur?” şeklinde düşünün. Ortak cevap, “Fonksiyonlar düzgün çalışmaz.” olacaktır. Zira her donanımsal ya da yazılımsal parça, güncellemeye veya rutin bakıma muhtaçtır. Eğer web sitesi bakımı yaptırmazsanız aşağıdaki durumlar gerçekleşebilir.

 • Siteniz saldırılara karşı daha savunmasız olabilir.
 • Sitenizdeki bazı modüller düzgün çalışmayabilir.
 • Kullanıcı verilerinin sızdırılması söz konusu olabilir.
 • Sitenize virüs bulaşma ihtimali katlanarak artabilir.
 • Siteniz, arama motorlarındaki konumunu kaybedebilirken siz de ziyaretçileri kaybedebilirsiniz.

Penta Yazılım, sitenizin sizler için değerini bilir. Bu nedenle web tasarım hizmetinin yanı sıra web tasarımı bakım hizmetleri de sunulmaktadır. Eğer sitenizin ne zaman bakımdan geçmesi gerektiğini bilmiyorsanız, Penta Yazılım’ın teknik destek servisinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede olası riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Web sitenizi bekleyen iki olasılık söz konusudur. Bunlardan birincisi, sitenizin güvende kalması ve saldırılara karşı güçlü olmasıdır. Diğeri ise sitenizin açıklarla dolu bir şekilde güvenceden uzak bir özelliğe sahip olmasıdır. Bu iki olasılığı belirleyen temel unsur ise web sitesi bakımıdır. Eğer web sitesi bakımı nasıl yapılır? Sorusunun cevabını bilmiyorsanız, mutlaka bir uzmandan destek almanız gerekir. Zira yapacağınız yanlış bir hamle, sitenizdeki verilerin kalıcı olarak silinmesine neden olabilir ya da sitenizin çökmesi söz konusu olabilir.

Web Sitesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Penta Yazılım, web sitenizin bakımı konusunda profesyonel çözümler sunar. Bu çözümler, web sitenizin güvende kalması adına yeterli çözümlerdir. Bu çözümlerden faydalanarak sitenizi her daim risklere karşı güvence altına alabilirsiniz. Bu sayede manuel bakım yapmak yerine sitenizi otomatik bakıma tabi tutabilirsiniz. Yapılan otomatik bakım sayesinde eklentiler ve temalar düzenli aralıklarla kontrol edilmektedir. Aynı zamanda siteniz düzenli aralıklarla sızma testlerine tabi tutulur ve bu sayede olası riskler de ortadan kaldırılır.

Güvenli bir site için düzenli bakım ve onarım hizmetleri şarttır. Bu hizmet ise ancak uzman eliyle sunulursa sonuca ulaşabilir. Penta Yazılım’ın gücünden faydalanarak sitenizi her zaman güvende tutabilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: