Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Sitesi Nasıl Güncellenir?

Web Sitesi Nasıl Güncellenir?
Web Sitesi Nasıl Güncellenir?
07/01/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1330

Web siteleri, her gün değişen ve gelişen internet ortamında durağan olmamalıdır. Bu nedenle her bir web sitesi için daha ilerisi düşünülmeli ve bu doğrultuda siteler güncellenmelidir. Peki web sitesi nasıl güncellenir? Eğer bu noktada yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz, yaklaşık 5 dakika sonrasında yeteri kadar bilgi sahibi olacaksınız. Nasıl mı? Yazımıza devam ederek her iki sorunun cevabını elde edebilirsiniz.

Web Sitesi Güncelleme İşlemleri

Aşama aşama gidelim. İlk olarak web sitesi güncelleme işlemi kararını almanıza neden olan durumları irdeleyelim. Aşağıdaki durumlar, aklınızdaki nedenlerden birisi ya da tümü olabilir:

 • Sitenin yavaşlaması
 • Kırık linklerin tespiti
 • Yazılardaki bilgilerin güncelliğini yitirmesi
 • Gelişen teknolojiye ayak uydurma zorunluluğu
 • Temada meydana gelen yazılımsal sorunlar

Eğer sitenizin istatistiklerinde istikrarlı bir düşüş gördüyseniz, bu durumun da güncelleme gerektirdiğini söyleyebiliriz. Ancak başka nedenler de olabilir. O yüzden maddeler içerisine eklemedik. Şimdi bu nedenleri irdeleyim ve nasıl bir güncellemeyle çözüme kavuşabileceklerine göz atalım.

Yavaş Site Eşittir Mutsuz Ziyaretçi!

Bir ziyaretçinin en sevmediği şey, sitenin beklediği süreden çok daha uzun bir sürede açılmasıdır. Kimse -sınav sonucunu öğrenmek istemiyorsa- 1 dakika boyunca web sayfasının açılmasını beklemez. Bu nedenle sitenizin olabildiğince hızlı olması gerekmektedir. Bu noktada aşağıdaki adımları atabilirsiniz:

 • Cache eklentilerini kontrol edebilirsiniz.
 • Site hız testi araçlarını kullanarak sitenizi yavaşlatan unsurları tespit edebilirsiniz.
 • Sitenizde yer alan ve epeyce yer kaplayan medyaları sıkıştırabilirsiniz.
 • Hosting firmanızın sunduğu hizmeti sorgulayabilirsiniz.
 • Sitenizdeki kritik olmayan kodları ortadan kaldırarak minimalist bir tasarım oluşturabilirsiniz.
 • Web tasarım konusunda Penta Yazılım’dan destek alarak tüm sorunlara kalıcı çözümler bulabilirsiniz.

Penta Yazılım, yavaş çalışan siteleri hızlandırma konusunda uzman desteği veren bir firmadır. Penta Yazılım’dan alacağınız web tasarım hizmeti sayesinde sizler de sitenizin güncelleme işlemlerini uzmanlara bırakabilirsiniz.

İçerik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Eğer sitenizin hızından şikayetçi değilseniz, o halde içeriklere göz atma aşamasına geçebiliriz. Bu aşamada size şu tavsiyeleri verebiliriz:

 • Sitenizdeki kırık linkleri kontrol edin. Bunun için araç kullanabilirsiniz.
 • İçeriklerdeki bilgilerin güncelliğini kontrol edin. Eğer 2015 yılına özel bir içerik paylaştıysanız, bu içeriği silin! Google gibi arama motorları, bilgi kirliliğinin önüne geçmek adına bu gibi işlemleri desteklemektedir.
 • İçeriklerin SEO uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Bunun için WordPress üzerinde Yoast SEO eklentisini kullanabilirsiniz. Farklı bir hizmetten faydalanıyorsanız SEO danışmanlarından yardım alabilirsiniz.
 • SEO konusunda Penta Yazılım’dan yardım alabilirsiniz. Penta Yazılım, müşterilerine SEO hizmetleri konusunda profesyonel destek sunmaktadır. Bu sayede iç ve dış SEO konusunda sürekli olarak güncel kalabilirsiniz.

Penta Yazılım’ın sunduğu uzman desteği sayesinde SEO konusundaki tüm endişelerinizi tek bir hamlede ortadan kaldırabilirsiniz. Alacağınız yardım sayesinde sitenizdeki temel SEO hatalarını ortadan kaldırabilir ve sitenizin daha fazla trafik almasını sağlayabilirsiniz.

Ziyaretçilerin Davranışlarının Analiz Edilmesi

Google Analytics ya da Search Console gibi uygulamalar, web sitenizdeki istatistikleri doğrudan takip edebileceğiniz en iyi uygulamalar arasındadır. Bu uygulamalar aynı zamanda web siteniz hakkında ipuçları sunmaktadır. Sunulan bu ipuçlarını değerlendirerek web sitenizi bu doğrultuda güncellemeniz SEO açısından harika olacaktır.

Kapsam Sorunlarının Düzeltilmesi

Ziyaretçilerin istedikleri sayfayı bulamaması ya da bu sayfada hatalı sonuçlarla karşılaşması, Google tarafından benimsenen bir davranış değildir. Bu nedenle sitenizi güncellerken mutlaka kapsam sorunlarına göz atmalı ve bu sorunları ivedilikle ortadan kaldırmalısınız.

Ziyaretçiler Hangi Sayfada?

Ziyaretçilerin en çok ve en az ziyaret ettiği sayfaları gözden geçirme vakti gelmedi mi? Eğer ziyaretçileriniz bazı sayfaları çok sevmişse ve bazılarını da hiç sevmemişse, sevilmeyen sayfalarda düzenleme yapılabilir. Örneğin sayfanın metni değiştirilebilir ya da daha dikkat çekici bir öne çıkarılan görsel kullanılabilir. Ziyaretçiler; başlığa, meta açıklamasına ve görsele bakarak yazıya girmek ya da girmemek isterler. Clickbait kullanmadan sayfalarınızı daha dikkat çekici kılmaya çalışırsanız, ziyaretçilerin tıklamak istemediği sayfaları daha ilgi çekici kılabilirsiniz.

Ziyaretçilerin Geldiği Kaynaklar

Ziyaretçileriniz daha çok hangi kaynaklardan geliyor? Eğer bu sorunun cevabını biliyorsanız, sitenizi bu doğrultuda güncelleyebilirsiniz. Özellikle de sosyal medya üzerinden gelen ziyaretçileriniz adına içerikler ekleyebilir ve sitenizin daha ilgi çekici olmasını sağlayabilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
0 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: