Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Sitesi Barındırma Nedir? Ortalama Ücreti Ne Kadardır?

Web Sitesi Barındırma Nedir? Ortalama Ücreti Ne Kadardır?
Web Sitesi Barındırma Nedir? Ortalama Ücreti Ne Kadardır?
02/02/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1427

Web siteleri, internet dünyasının evleri gibidir. Nasıl ki evler bir arsa üzerinde yer alıyorsa, web sitelerinin tüm bilgileri de sunucular üzerinde yer almaktadır. Bu duruma, web sitelerini barındıran bir hizmet alanı (hosting) ortaya çıkmıştır. Peki genel özellikleriyle web sitesi barındırma hakkında neler biliyoruz? Önce bu konuya değinelim, akabinde hosting fiyatları ile konumuna devam edelim.

Web Sitesi Barındırma (Hosting) Nedir?

Hosting, web sitelerinde yer alan sunucu dosyalarını, veritabanını ve diğer bilgileri (log, istatistik vs.) kayıt altında tutan bir hizmettir. Web sitelerinin tüm bilgileri, sunucu üzerinde yer almaktadır. Bu sunucular ise normal bilgisayarlar gibi RAM, ekran kartı ve işlemci gibi bileşenlerden oluşmaktadır. Ancak normal bilgisayarlara kıyasla sürekli aktif olma gibi bir zorunluluk taşımaktadır. Zira sunuculara bir şey olursa, web siteleri kullanılamaz hale gelecektir.

Yukarıdaki tanım size karmaşık geldiyse işi biraz daha basitleştirelim. En basit tabiriyle hosting, başkasının bilgisayarında kendi web sitenize ait dosyalarınızı güvenle barındırmaktır. Bu bilgisayara “server” yahut da sunucu denir. Sunucular, normal bilgisayarlara göre sürekli olarak çalışır ve çok yüksek veri transfer hızlarına sahiptir. Ek olarak birçok duruma karşı da dayanıklıdır. Böylece 7/24 siteleriniz aktif olur.

Hosting Ne İşe Yarar? Yenir mi?

İnternet dünyasına aşina olmayanlar, hosting kelimesini duydukları zaman “O da ne?” diyerek şaşırırlar. Bu gayet doğaldır çünkü bir web siteniz yoksa ya da webmaster değilseniz, hosting kelimesini duymamış olabilirsiniz.

Hosting hizmeti, yukarıdaki tanımdan da anlaşılacağı üzere dosyalarınızı saklama ve istemciye sunma işlevi görür. Bir kullanıcı, web sitenize girmek istediği zaman sizin sunucunuza yönlendirilir. Bu sayede web sitenize ulaşmış olur. Hosting hizmeti olmadan web siteniz çalışmaz ve bu nedenle alan adı ile eşdeğer öneme sahiptir.

Hosting Ücretleri Ortalama Hosting Ücreti Ne Kadar?

Bu kadar tanım yeterliyse şimdi para konuşalım. Hosting fiyatları, hosting hizmeti veren firmalar tarafından değişkenlik göstermektedir. Bu fiyatları belirleyen unsurlar ise genel olarak sunucu maliyetleridir. E tabi o kadar sunucu kesintisiz olarak çalışıyor. Aynı zamanda yüksek korumaya da sahip. Üzerine bir de Cpanel, LiteSpeed gibi yazılım lisansları da alınıyor. Bu durumda fiyatlar da kabarabiliyor.

Hosting fiyatları, hosting firmalarına bağlı değiştiği gibi hosting paketlerine bağlı olarak da değişir. Sonuçta her arsanın fiyatı aynı değil, değil mi? Bu nedenden dolayı, bazı özelliklere göre hosting fiyatlarında değişiklikler olur. Bu özellikler:

  • Bandwith (trafik) değeri,
  • Disk alanı (sunucu dosyalarını saklayabileceğiniz alan)
  • Site barındırma (bir hosting paketinden faydalanabilecek site sayısı)
  • E-posta sayısı (çok önemli olmamakla web sitenizin uzantısıyla açabileceğiniz e-posta limiti)
  • Veritabanı limiti (bir hosting paketine ekleyebileceğiniz veritabanı sınır değeri)
  • Domain park etme (bir hosting paketine park edebileceğiniz alan adı limiti)

gibi özelliklerdir. Özellikler sadece bunlarla sınırlı değildir ancak fiyatları en çok bu özellikler belirlemektedir.

Ücretsiz Hosting Veren Siteler konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

Hosting Firma Seçimi Önemli midir?

Bu soru da sıklıkla gelen sorular arasındadır. Şöyle söyleyerek açıklığa kavuşturabiliriz: Balat’taki arsa ile Silivri’deki arsanın değeri bir midir? Yani her hosting firmasının kalitesi bir değildir. Bazı firmalar size yardım etme konusunda cimri olabilirken bazı firmalar size anında dönüş sağlayabilir. Hatta sitenizi ücretsiz taşıyabilir, ücretsiz yazılım kurabilir ve ücretsiz olarak (pakete dahilse) yedek alabilir. Bu nedenle firma seçimi çok önemlidir.

Her anlamda iyi bir hosting firmasıyla anlaşmak, size aşağıdaki avantajları sunacaktır:

  • Siteniz daha hızlı olacaktır.
  • Sitede yaşanan hosting kaynaklı sorunlar minimum olacaktır.
  • Sitenizde sorun meydana geldiği zaman hızlı çözüm imkanı sağlanacaktır.
  • Sitenizin taşınması, yazılım kurulması ve benzeri işlerde size ek masraflar çıkmayacaktır.

Yukarıdaki örnekler çoğaltılabilir. Ancak dediğimiz gibi her hosting firması bir değildir ve bu nedenle de her hosting paketi aynı kalitede değildir. Firma içindeki paketler birbirinden farksız olsa da farklı firmaların aynı özelliklere sahip paketleri arasında her zaman büyük veya küçük farklar bulunmaktadır.

Şimdi diyeceksiniz ki “Neden net bir rakam yok?”. Hosting fiyatları, genel olarak dolar kuruyla hesaplanır. Sonuçta firmanın hizmet vermek için aldığı lisanslar, sunucular ve diğer şeyler dolar üzerinden alınmaktadır. Nadir de olsa bazı firmalar Türk lirası üzerinden de değerlendirebilir. Ancak ülkemizde oynak bir kur değeri olduğundan dolayı net bir fiyat vermek mümkün değildir. Yine de tek bir web sitesini barındırmak adına alacağını en düşük pakete yıllık ödeyeceğiniz hosting bedeli de 100 liranın altında bir değer olacaktır.

 

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: