Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Sitesinde Potansiyel Satış Oluşturmanın 8 Yolu

Web Sitesinde Potansiyel Satış Oluşturmanın 8 Yolu
Web Sitesinde Potansiyel Satış Oluşturmanın 8 Yolu
15/10/2021
0 Yorum
Banu Horoz
769

Web sitesinde potansiyel satış için potansiyel bir müşteri bulma, pazarlama sürecinin en kritik adımıdır. Daha da önemlisi işin büyümesi için temel faktördür.

Yapılan araştırmalara göre sağlam potansiyel müşteri bulma yöntemleri uygulayan şirketler, hali hazırda bir planı bulunmayan şirketlere oranla çok daha fazla kar elde ediyorlar. Bu nedenle de Web sitesi sahibi olan küçük ve büyük tüm işletmeler potansiyel satış oluşturmak için iyi bir müşteri ağına gerek duyulduğunun farkında. Bu durum şirketin kar/zarar oranını büyük ölçüde etkilerken, şirketlerin sahip olmada en çok zorluk çektikleri özelliklerden biri de.

Dijital hayat, sürekli bir değişim içerisinde. Eğer siz de bu dünyada var olmak istiyorsanız her adımızı bilinçli olarak atmalı ve web sitesinde potansiyel satış oluşturmanın yollarını bulmalısınız.

Gün geçtikçe insanlar hayatlarını internet üzerinden idame ettirmeye başlıyor. Özellikle web siteleri üzerinden alışveriş büyük bir ilgi odağı haline gelmiş durumda. Talepler artmaya devam etse de insanların etkileşimde bulunma şekilleri sürekli değişim içinde. Eğer web siteniz sizi tatmin edecek şekilde satış yapamıyorsa yazımızı incelemek size fayda sağlayacaktır. İşte sizler için web sitesinde potansiyel satış oluşturmanın 8 yolu:

1. Sitenizi Mobil Cihazlar İçin Optimize Etmelisiniz

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki son yıllarda internete giriş işlemlerinin neredeyse yarısı mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Geriye kalan kısımları ise tablet ve bilgisayar oluşturuyor. Eğer web siteniz yalnızca tablet ve bilgisayar için uygunsa bu potansiyel müşteri ağzınızın yarısını baştan kaybettiğiniz anlamına geliyor.

Hedef kitleniz bilgisayarı yoğunluklu olarak kullanan kişilerden oluşsa bile insanlar genellikle bilgisayarları artık iş yapmak için kullanıyorlar. Arama motorlarında alışveriş için yapılan girişlerin çoğu mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Eğer web siteniz için mobil cihazlar için optimize edilmişse, internette sizin Web sitenize hangi cihazdan giriş yapılırsa yapılsın, müşterinin ulaşabileceği konumda oluyorsunuz.

Mobil optimize, web sitenizdeki tema ve içeriklerin farklı ekran boyutlarına otomatik olarak ayarlanmasını sağlar. Bu, sitenizi ziyaret eden müşterilere sayfanızın veya içeriğinizin daha net görülmesini sağlarken, site içerisinde gezinirken veya satın alma işlemi gerçekleştirirken rahat ve zevkli bir kullanıcı deneyimi sunar.

Eğer hazır bir web teması satın alacaksanız da mobil uyumlu ve optimize edilmiş bir tema tercih edin.

2. Web Sitenize Değer Katan, İlgili Ve Müşteri İçin Dikkat Çekici İçeriklere Sahip Olmalısınız

Blog yazıları potansiyel müşteri oluşturmak için çok iyi bir fırsattır. Çünkü web sitenizi bilgi aktarmak, ve uzmanlık paylaşmak için müşteri sorunlarını çözmek için bir platform haline getirir. Web sitesinde potansiyel satış oluşturmak için bloğunuzu etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Tutarlı bir şekilde ve sistematik olarak göndereceğiniz gönderiler sayesinde hem siteniz, satış platformunuz, için de geniş bir bilgi ağı da oluşturmuş olursunuz. Ayrıca bloglarınızın etkili olması için de gönderi boyunca stratejik yerlere harekete geçirici mesaj, düğme ve bağlantıları kullanabilirsiniz. Bunun yanında internette gezinen müşterilerin her biri farklı ilgi alanlarına sahiptir. Her türlü içerik konusu işe yaramayacaktır. İçeriğinizi kendi adınıza kişiselleştirmeli ve olabilecek her türlü müşteri potansiyeli ile iletişime geçmeye çalışmalısınız. İçeriğinizi kişiselleştirmek sizin doğrudan müşterinizle konuşmanıza da yardımcı olacaktır.

3.Web Sitesinde Potansiyel Satış Oluşturmak İçin Müşterilere Makul Bir Deneme Süresi Verin

Web siteniz için arama trafiği oluşturmada en etkili yöntemlerden biri de yeni müşteri adayları çekmek içim onlara kampanyalar yapmak, ücretsiz deneme sunmak veya hediye kuponları vermektir. Bu yöntem eski olduğu kadar çok büyük bir etkiye de sahiptir. Web siteniz içerisinde yaptığınız kampanya veya hizmetini verdiğiniz ürünün deneme süresi yeterince uzun olduğu zaman ( bu genellikle 2 haftadan bir aya kadardır), potansiyel müşteriler, sizden elde ettikleri ürün hizmeti ile birlikte hayatlarının nasıl iyileşeceğini ilk elden deneyimlerdir. Sizin sitenize ziyaretlerini artırır, ürünlerinizin devamlı müşterisi haline gelirler.

Deneme süreleri ise ayrıca bir şirketin müşterilerine verdikleri hizmetleri ve satış sonrasındaki memnuniyeti ölçmenin harika bir yoludur. Müşterileriniz deneme süreci esnasında sizden yardım ve dönüt almalıdırlar. Eğer sizinle iletişimsizlik yaşarlarsa hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Öte yandan, satın alım ve deneme süreci, üründen memnuniyet sorunsuz ilerlerse insanların sizden satın alma olasılıkları artacaktır.

Hoş geldin kampanyası veya dönem dönem yapılacak indirim kampanyaları ile sizi tercih ettikleri için müşterilerinize teşekkür etmelisiniz. Bu hareket müşterilerinizi sizi tercih ettikleri için mutlu eder. Aynı zamanda, onları kampanyalardan haberdar ederken, en son gönderilerinize bakmaya da davet etmek de iyi bir yol olacaktır. Müşterileriniz bu sayede yeniliklerden, gelişmelerden sık sık haber almış olacak. Bunun yanında yapacağınız bir yeniden etkileşim kampanyası ile de arası açılan tüm olası satışlar için etkileşimi canlandırabilirsiniz.

4.Web Seminerleri Yaparak Web Sitesinde Potansiyel Satış Oluşturabilirsiniz

Web sitesinde potansiyel satış oluşturmanın bir diğer yolu da potansiyel müşteriniz olabilecek kişilere, ürününüzün satış alanı ile ilgili web seminerleri vermeniz olacaktır.

Pazarlamacıların yarısından fazlası olası satışlarını artırmada web seminerlerini kullanıyor. Satışını yaptığınız ürünün tanıtımı, geçmişi, faydası, etkileri veya ürün elektronik ise nasıl çalıştığı ile ilgili bir seminer verebilirsiniz. Seminerde katılımcı olan kişilerin çoğunluğu ileride yüksek kaliteli potansiyel müşterilere dönüşüyorlar. Ancak seminerlere katılımın az olma dezavantajı ile de karşılaşabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için de web seminerinin sonunda katılımcılara yüksek değeri olan bir bonus verebilirsiniz. Böylece kişiler seminere katılmaya teşvik edilmiş olurlar. Ayrıca ürünü satma düşüncenizden de seminerin sonunda bahsetmelisiniz. Başta bahsedilecek bir olası satış, katılımcı sayısını azaltabilir. Tüm bunların yanı sıra seminer tarihi yaklaştıkça katılımcılara türlü hatırlatmalarda bulunmalısınız. Seminere katılımın, karşıdaki kişiye sağlayacağı faydaları da kısaca hatırlatmaların içine yerleştirmelisiniz.

5.Web Siteniz Ürününüzü İyi Temsil Etmeli Ve Potansiyel Müşteriler İçin Dikkat Çekici Olmalıdır

Potansiyel müşteri çekmek için öncelik tabi ki dış görünüşteki anlamlılık ve dikkat çekiciliktir. Web tasarım şirketleri aracılığı ile sitenizi potansiyel müşteriler için uygun ve en çekici hale getirmeniz gereklidir. Bunun yanında web sitenizin içeriğindeki yazıların özgün ve SEO uyumuna sahip olması sitenizi Google aramada ön sıralara taşır. Bu avantaj da web sitesinde potansiyel satış açısından en etkili yollardan biridir. Arama motorunda ilk sıralarda yer almak bir web sitesinin müşterilerine daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır.

Sunduğunuz ürün veya hizmetlere ulaşmak isteyen kişilerin web sitenizi ilk kez ziyaret ettikleri an çok önemlidir. Sitenizin tasarımının oluşturduğu ilk izlenim, orayı ziyarette bulunan insanların sizden alışveriş yapıp yapmamalarını büyük ölçüde etkileyecektir. Bir kullanıcı sitenize ziyarette bulunduğu zaman, oluşturduğu ilk izlenimin yüzde doksandan fazlası sitenizin tasarımı ile ilgilidir. Tasarım sayesinde size güvenebilir ya da siteniz hakkında olumsuz duygulara sahip olabilir.

Web sitesinin görüntüsü ve içeriği müşterinin hoşuna gitmezse etkileşime girmeyi bırakması 1 saniyeden kısa sürüyor. Kısacası markanızla ilgilenen insanların dikkatini gerektiği gibi çekemez, onlarla nasıl iletişim kuracağınızı bilemezsiniz satış yapabileceğiniz hedef kitlenizi yakalamanız imkansız hale gelecektir. Potansiyel müşterilerinizi ve kendi web sitenizi nasıl tanımlayacağınızı bilemezseniz pazarlama stratejilerinizi istediğiniz gibi gerçekleştiremezsiniz.  Bu yüzden web sitesinde potansiyel satış için kullandığınız her yöntemin iyi işlediğinden emin olmanız gerekir.

6. Var Olan Müşterilerinizin Memnuniyet ve Güven Duygularını Artırarak Yeni Müşterilerin Önünü Açabilirsiniz

Web sitesinde potansiyel satış için müşteri arayışına girildiği sırada en çok yapılan hatalardan birisi var olan müşterinin ihmal edilip kaybedilmesi olabilir. Hâlbuki sizin kendi müşterileriniz de yeni müşteriler kazanmanızda oldukça etkin bir role sahip olabilirler.

Müşteri memnuniyeti, bu memnuniyetin paylaşılmasına olanak sağlayacak yöntemler kullanılabilir. Kendi müşterileriniz aracılığı ile yeni müşteri kazanmanızı sağlayacak yöntemler, kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Örneğin ürününüzün satışına yardımcı olan müşterilerinize indirim yapabilir, onlara hediye çekleri veya kupon verebilirsiniz. Bu sayede etkili bir müşteri, yardımcı satıcı ağı oluşturmuş olursunuz. Bu ağ siz farkına bile varmadan büyüyecek ve karınızı katlayacaktır.

7. Hedef Kitlenizi İyi Tanımalı, Onlar Hakkında Sağlam Bir Anlayış Geliştirmelisiniz

Potansiyel müşterileri sitenize çekmeden önce, ilk olarak kimin ilgisini çekmeye çalıştığınızı net bir şekilde anlamanız gerekir. Yani, sizin için doğru müşterinin kim olduğunu kavramanız ve onları satın almaya neyin motive ettiğini bilmeniz gerekli. Web sitesinde potansiyel satış için müşteriye doğru hitap etmek, müşteriye doğru hitap etmek için de onu tanımak öncelikli hale geliyor. Hedef kitlenizi tanımaya satış amacı için en erken aşamada başlamalı, sitenizi potansiyel müşterilerinize göre dizayn etmelisiniz.

Hedef kitleniz hakkında sağlam bir bilgiye sahip olmanız uygun potansiyel müşterileri kendinize çekmeniz için hangi yöntemleri kullanacağınız hakkında size yol gösterecektir. Potansiyel müşterileriniz hakkında bilmeniz gereken başlıca bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hedeflediğiniz müşterilerin ortalama gelir ve eğitim seviyeleri
 • Temel ilgi alan ve olası hobileri
 • Yaşama olasılıklarının yüksek olduğu problemler (iş ve sosyal yaşamlarında)
 • En çok kullandıkları sosyal medya araçları ve ne sıklıkla kullandıkları
 • Çalışma sahalarındaki konumları, görevleri
 • Çevreleri ile etkileşimleri ve nasıl iletişim kurdukları
 • Kendi adlarına karar verme güçleri
 • Çalıştıkları sektördeki yaşadıkları temel zorluklar

Bu bilgileri, pazar araştırması yaparak ve müşteri tabanını inceleyerek elde edebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizi inceleyerek, diğerlerine oranla daha nitelikli veya daha sıcak olan müşterileri ayırt edebilirsiniz. Bu sayede de peşinden gitmeye değmeyecek müşterilerle vakit kaybetmemiş olursunuz.

8. Web Sitesinde Potansiyel Satış Oluşturmanın En Önemli Parçası: Pazarlama Satış Hunisi (Potansiyel Müşteri Hunisi)

Pazarlama satış hunisi yaparak müşterilerin satın alma yolculuğunu görselleştirebilirsiniz. Bu sayede ne yaptığınızı, müşterilerinizin bu süreçte hangi konumda olduklarını ve nasıl dönütler aldığınızı görebilirsiniz.

Pazarlama satış hunisi potansiyel müşterilerin satın alma sürecinde hangi konumda olduklarını size gösterirken aynı zamanda sizin asıl müşterinize dönüşmeleri için hangi bilgilere ihtiyacı olduklarını da daha iyi anlamalarını sağlar. Web sitesinde potansiyel satış yapmanın ilk önceliği potansiyel müşteriye ulaşmaktır. Ancak en önemli öncelik bu müşterileri huninin aşağısına çekerek hizmeti satın almalarını gerçekleştirmektir. Potansiyel müşteri hunisini size kısaca açıklamak gerekirse aşağıdaki gibidir:

 • Huninin üst kısmı: Bu kısımdaki müşteriler satış sitenizin farkındadır ancak markanızla henüz iletişime geçmemişlerdir.
 • İlgi: Müşteriler sizin ürününüzle ilgilendiklerini gösteren bir harekette bulunur.
 • Huninin ortası: Bu aşama müşterilerin Ürün veya hizmetinizi daha ciddiye aldığını gösterir. Ürün ile ilgili bilgi toplar, bilgileri takip eder ancak henüz satın alma işlemine geçmemiştir.
 • Niyet: Bu aşamada potansiyel müşteri ürünü satın almak niyetini gösteren bir eylemde bulunurlar. Örneğin ürünü sepete ekleyebilirler.
 • Huninin alt kısmı: Müşteri ürünü almaya çok yakındır. Satın alma için karar aşamasında, ürünü benzerleri ile karşılaştırır.
 • Satın alma: Potansiyel müşteri ürününüzü satın alarak sizin müşterinize dönüşürler.

Siz de bu bilgilerden yararlanarak web sitesinde potansiyel satış yapmanın yollarını keşfedebilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
0 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: