Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web sitesine Nasıl Daha Fazla Ziyaretçi Çekebiliriz?

Web sitesine Nasıl Daha Fazla Ziyaretçi Çekebiliriz?
Web sitesine Nasıl Daha Fazla Ziyaretçi Çekebiliriz?
21/01/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1282

Eskiden, “Dükkanlarımıza nasıl daha fazla müşteri çekebiliriz?” diye düşünürdük. Bunun için daha büyük ve göze çarpan tabelalardan faydalanırdık. Ancak devir değişti. Teknoloji ve internet çağında bu soru da değişime uğradı. Artık, “Websitesine nasıl daha fazla ziyaretçi çekebiliriz?” diye soruyoruz. Çünkü her bir websitesi ekmek kapısı değeri aldı ve dijital pazarlama, aldı başını yürüdü. Peki gerçekten daha fazla trafik çekmek adına hangi yollara başvurulmalı? Gelin uzatmadan bu yollara bir göz atalım.

SEO: Arama Motorlarıyla Dost Olmak

İnternetin kullanımı yaygınlaştıkça SEO kavramını daha sık duyar olduk. Peki SEO nedir? Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan bu terim, arama motorlarının belirlediği kriterlere uygun websitesi inşa etmek anlamını taşımaktadır. Yani arama motorları ne diyorsa ona uygun internet sitesi geliştirmemiz gerekir. Bu sayede aratılan birçok kelimede ilk sıralarda yer alırız ve daha fazla ziyaretçi çekeriz. Peki arama motorları ne diyor? Yani bizden tam olarak ne istiyor? Bir bakalım.

SEO Kriterleri Nelerdir?

Arama motorlarının ilk istediği şey, kullanıcı dostu bir site olmaktır. Kullanıcı dostu bir site olmak için aşağıdaki önerilere kulak asmak gerekir.

  • Her şeyden önce internet siteniz güvenilir olmalıdır. Yani zararlı yazılım içermemeli ve geçerli bir SSL paketine sahip olmalıdır. Bu sayede internet daha güvenilir bir hal almaktadır.
  • Güvenilir bir site aynı zamanda hızlı da olmalıdır. Günümüzde 5 saniyeden daha geç açılan siteler, ziyaretçi potansiyelinin yarısından fazlasını kaybetmektedir. Diyelim ki sitenize 100 ziyaretçi gelecek. Ancak siteniz epey yavaş açılıyor. Bu durumda 50’den fazla ziyaretçi çoktan başka sitelere gitti bile!
  • Hızlı bir site, kullanıcı davranışlarına da değer vermelidir. Tıpkı marketlerde raf dizimi “rastgele” yapılmıyorsa, sitenin tasarımı da rastgele yapılmamalıdır. Kullanıcıların sitenizde en çok erişmek istediği bağlantıları, sitenizin en ulaşılabilir noktalarına yerleştirmelisiniz. Bunun için menü düzeninden navigasyona kadar her şey kullanıcı deneyimi referans alınarak düzenlenmelidir. Bu noktada Penta Yazılım’ın web tasarım hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
  • Kullanıcı davranışlarına değer veren bir site aynı zamanda responsive tasarıma sahip olmalıdır. Yani sadece masaüstü ziyaretçilerine değil, mobil ziyaretçilerine de uygun bir web tasarıma sahip olmalıdır. Zira günümüzde mobil trafik oranı, masaüstü trafik oranını aşmış durumdadır.
  • Responsive tasarıma sahip bir site, aynı zamanda iyi kod yapısına sahip olmalıdır. Bu sayede  ziyaretçilere daha dinamik bir site deneyimi sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak ziyaretçiler sitenizi sevecek ve bir daha gelmek isteyecektir. Bu nedenle yukarıdaki temel kriterler mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu konuda Penta Yazılım, müşterilerine responsive web tasarım hizmeti sunmaktadır. Aynı zamanda SEO uzmanları sayesinde sitenizi SEO uyumlu hale getirecek çözümler de üretmektedir. Kısaca Penta Yazılım ile birlikte daha fazla ziyaretçiye erişmeniz mümkündür.

Diğer Trafik Çekme Yolları

Websitenize gelecek olan ziyaretçilerin “tamamı” değil, “büyük bir bölümü” arama motorlarından gelir. Bu nedenle diğer yollara da odaklanmak gerekir. Bu sayede hem arama motorlarına bağlı kalmamış olur hem de daha fazla ziyaretçi kitlesine ulaşmış olursunuz. Bu yollar ise başlıca şöyle sıralanabilir:

Sosyal Medya Hesapları Oluşturmak

Blog sitesi ya da e-ticaret sitesi olsun fark etmez. Her bir websitesi sosyal medyanın gücünden faydalanmalıdır. Bu nedenle websitenizin sosyal medya hesaplarını oluşturmalı ve sitenize yönlendirmek adına yöntemler bulmalısınız. Sitedeki dikkat çekici yazıları burada paylaşabilir ya da takipçilerinize indirimlerden bahsedebilirsiniz.

Reklam Platformlarından Reklam Yayınlamak

Facebook Ads gibi reklamlardan faydalanarak ücretli trafik yöntemlerine de göz atabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde sitenizden ürün almak isteyen kullanıcıların kapısına kadar ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda kurumsal açıdan da güçlü bir profil çizmiş olursunuz.

Influencer Pazarlamanın Gücünden Yardım Almak

Influencer pazarlama, günümüzün yeni pazarlama trendleri arasında yer almaktadır. Sosyal medyada otoriter olan kişi ya da oluşumlardan, markanızı tanıtmaları adına anlaşma teklif edebilirsiniz. Birçok influencer, markanızın ürününü hediye karşılığında tanıtmaya sıcak bakacaktır. Böylece onların takipçilerine kendinizi tanıtma fırsatı bulabilirsiniz.

E-posta Kampanyaları Düzenlemek

E-posta kampanyaları sayesinde sitenizi ziyaret eden ziyaretçilere kendinizi hatırlatabilirsiniz. Yeni bir blog yazısı paylaştığınızda ya da indirime giden ürünler yayınladığınızda bunları abonelere duyurabilirsiniz. Bu sayede az ama öz bir kitle elde etmiş olacaksınız.

Kaliteli İçerik Yayınlamak

Kaliteli içerik konusunu ise sona sakladık. Zira tüm bu anlattıklarımızın verimli olmasını sağlayan husus, içeriklerin kalitesidir. Sitenizdeki içerikler ne kadar kaliteliyse websitenize o kadar trafik çekebilirsiniz. Bu nedenle mutlaka akıcı dilde ve özgün anlatıma sahip yazılar paylaşmaya özen gösterin. Yoksa internetteki ziyaretçi almayan milyonlarca sitenin arasında kaybolup gidebilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
5 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: