Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web site Etkileşimi Nasıl Artırılır?

Web site Etkileşimi Nasıl Artırılır?
Web site Etkileşimi Nasıl Artırılır?
18/01/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1857

Dijital dünyada internet sayfaları bir işletme görevi görmeye başlamıştır. Bu durumda markalar ya işletmeler, dijital dönüşüm kapsamında websitelerine yatırım yapmalıdır. Bu yatırımlar, orta ve uzun vadede etkilerini daha fazla müşteri keşfetme potansiyeliyle sonuçlanarak gösterir. Bu nedenle ilk olarak değinmemiz gereken konu, website etkileşimi artırma konusudur. Gelin ayrıntılı olarak website etkileşimi nasıl artırılır? Sorusunun cevaplarını örnekler üzerinden inceleyelim. Bu sayede sayfanızın tıklama oranında artış gözlemleyebilir ve dış kaynaklardan gelen ziyaretçi sayısını artırabilirsiniz.

Web site Etkileşimi Nedir?

Website etkileşimi, ziyaretçinin sitedeki aktivitesini tanımlayan bir terimdir. Bir ziyaretçi, sitedeki bağlantıya hangi yollarla ulaşıyor ve bağlantıda ne kadar süre kalıyor gibi sorular, website etkileşiminin ele aldığı sorulardır. Bu noktada ilk göze çarpan kavram, tıklama oranı kavramıdır. Basit tabirle tıklama oranı, sayfanızın arama motorlarında görünme sayısı ile tıklama sayısının oranıdır. 100 defa görüntülenen bir bağlantıya bir ziyaretçi tıklamış ise tıklama oranı %1 seviyesindedir. SEO çalışmalarındaki temel hedeflerden birisi, tıklama oranının artırılmasıdır. Eğer sitedeki tıklama oranı yükselirse, website etkileşimi konusunda doğru yolda gidiliyor demektir.

Bir diğer nokta ise kullanıcıların sitede ne kadar vakit geçirdiği ve ziyaret süresi boyunca kaç bağlantıya tıkladığıdır. Eğer ziyaretçi üç saniye gibi kısa bir sürede siteden çıkarsa, sitenin sıçrama oranı yani bounce rate değeri yükselecektir. Bu değerdeki yükselme, hiçbir websitesi için kabul edilebilir değildir.

Peki website etkileşimi artırma konusunda ne gibi yollara başvurulabilir? Maddeler ve örnekler halinde göz atalım.

Önce Güvenlik!

Hangi sektörde ve ne türde olursa olsun, internet siteleri güvenilir olmalıdır. Yani temel prensip, ziyaretçiye güven vermek olacaktır. Güvenirliğin başında ise geçerli bir SSL paketi ve açıkların kapatılması yer almaktadır. Özellikle de e-ticaret sitelerinde SSL paketi, kişisel verilerin üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmesinin önlenmesini sağlamaktadır. İşin açık kapatma kısmında ise sağlam bir kod düzeni göze çarpmaktadır. Günümüzde WordPress gibi CMS çeşitleri her ne kadar pratik çözüm olsalar da açıklara karşı yeterince savunmaya sahip değildir. Bu durumda internet siteleri, özgün bir kod yapısına sahip olmalı ve olabildiğince farklı yazılım dillerinden destek almalıdır. Bu noktada Penta Yazılım’ın web tasarım hizmetlerinden faydalanarak özel bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Bir örnekle durumu daha net izah edelim. Bir ürün satın aldığınızı farz edin. Bu ürünü almak için arama yaptınız ve karşınıza çıkan ilk sonuca tıkladınız. Ancak o da ne? Sitenin url kısmında “Güvenli değil” ibaresi yer alıyor. Bu durumda o siteye kimlik bilgilerinizi girmek ister misiniz? Cevap doğal olarak “kesinlikle hayır” olacaktır. Bilinçli hiçbir kullanıcı, güvenilir olmadığını bildiği bir siteyle etkileşime girmek istemez. Penta Yazılım hizmetleri bu noktada web sitelerinin güvenilirliğini esas alan çözümler üretmektedir. Yazılım paketlerinde yer alan güvenlik modülleri sayesinde web site kurmak istiyorsanız, Penta Yazılım’a güvenebilirsiniz.

Website Etkileşimi Artırma Yolları

Güvenilir bir site, ziyaretçi açısından ziyaret edilmeye müsait bir sitedir. Ancak her şey güvenlikle çözülmez. Bu noktada aşağıdaki yollara azami surette önem göstermeniz gerekmektedir:

  • Arama butonu kullanın. Web sitenizde mutlaka göze çarpan bir noktada arama butonu yer almalıdır. Bu sayede ziyaretçiler sitenizde daha fazla bağlantıya göz atabilir.
  • CTA yani “Call to Action” mesajlarını ideal ölçüde kullanın. Siteden ayrılmak isteyen ziyaretçiye indirimlerden ya da diğer fırsatlardan bahseden bir pop-up sunabilirsiniz. Ya da diğer sekmede işlem yapan kullanıcıya başlık üzerinden “Buradayız!” tarzı bir hatırlatmada bulunabilirsiniz. Aynı zamanda “Beğen”, “Abone Ol” veya “Fırsatlardan Haberdar Olmak İçin E-postanızı Bültene Ekleyin!” gibi harekete geçirici ifadelerden de faydalanabilirsiniz.
  • Faydalı ve akıcı metinler üretin. Eğer sitenizdeki içerikler kullanıcıyı sıkmayacak uzunlukta ise ve akıcı bir dille yazılmışsa, ziyaretçi sitede daha uzun süre geçirmek isteyecektir. Bunun için yazılarınızda olabildiğince görsel kullanmaya çalışın ve seviyeli bir dille mizahi ögeler barındırın. Ek olarak yazıların SEO kriterlerine uyum sağladığından da emin olun.
  • İç link inşasına önem verin. Her bir site, iç linkler sayesinde ziyaretçilerinin etkileşim süresini artırır. Bu nedenle yazı içerisinde ya da sonunda, faydalı olabilecek diğer başlıklardan ziyaretçiyi haberdar edin.
  • Kullanıcı davranışlarını analiz edin. Google Analytics gibi uygulamalar kullanarak sitenizdeki bağlantıların ziyaret sürelerini ve okunma sayılarını takip edin. Ziyaret süresi kısa olan ya da düşük okunma sayısına sahip olan yazılarınızı mutlaka revize edin ve yeniden paylaşın.
  • Temel SEO hatalarından kaçının. Eğer SEO konusunda yeteri kadar bilginiz yoksa, bir SEO danışmanından destek alabilir ve sitenizdeki ziyaretçi etkileşimine zarar veren unsurları ortadan kaldırabilirsiniz.

Penta Yazılım SEO Hizmetleri

Penta Yazılım, müşterilerine web yazılım ve web tasarım konusunda hizmet verdiği gibi SEO konusunda da hizmet vermektedir. Eğer SEO uzmanı arıyorsanız, Penta Yazılım’ın SEO hizmetleri sayfasına iletişim bilgilerinizi girebilir ve destek talebinde bulunabilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
0 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: