Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Tasarım Nedir Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Nedir Nasıl Yapılır?
Web Tasarım Nedir Nasıl Yapılır?
15/10/2021
0 Yorum
Banu Horoz
840

Firmaların, internet ağı üzerinde kimliklerinin ve hizmetlerinin alıcılara ulaştırılmak ve tanıtılmak üzere, görsel ve yazınsal içeriklerle, profesyonel olarak tasarlanmış web sitelerinin sahip olduğu özellikler web tasarım aracılığıyla üretilmektedir.

Beslenme, tüketme, barınma gibi insanların yaşama alışkanlıklarının ve yaşayış biçimlerinin değiştiği 21. yüzyılda hemen hemen herkesin hayatına dijital dünya adı verilen yeni bir olgu girmiştir. Günümüzde dijital dünya; neredeyse hava, su, toprak kadar önemli hale geldi. İnsanlar zamanla tüm ihtiyaçlarını dijital dünyadan karşılar durumda. Tüm dünya üzerinde yalnızca 1 saatlik internet kesintisi yaşanması, geri dönüşü olmayan zararlara yol açacaktır. Hal böyleyken, tüketicilerin radarına girebilmek için firmalar ve markalar da dijital dünyada aktif olarak rol almaya başladılar.

Firmalar dijital dünyada çoğunlukla web siteleriyle var olmaktadır. Potansiyel kitlesine ulaşmak isteyen firmaların web sitelerinin internet ağında kaybolmaması ve tüketiciler tarafından kolayca bulunabilir olması için profesyonel bir web tasarım çalışmasıyla yaratılmış olması gerekmektedir. Web tasarım çalışması birçok farklı aşamadan oluşan bir süreçtir.  Bir web sitesinde var olan tüm görsel ve yazılı içerikler, web sitesinin işlevselliğini geliştiren menüler, grafikler, saat, takvim, chat butonu gibi tüm eklentiler site tasarımları ile tasarlanarak yapılmaktadır.

Web Tasarım Kimler İçin Gereklidir?

İnternetin ticari kısmı, sayısız ürün ve hizmetin kullanıcılara sunulduğu global çaplı sanal bir pazar olarak değerlendirilebilir. Bu pazarda sayısız firma arasından sıyrılarak görünür olmak birtakım çalışmaları gerektirmektedir. Web siteleri aracılığıyla kendini ve ürünlerini tanıtan firmaların,  aynı alanda hizmet veren yüzlerce firma arasında kaybolması çok doğaldır. Bundan kaçınmak ve fark yaratmak isteyen firmaların başarılı web tasarım uzmanlarından yardım alması şarttır.

 Firmalar için internet, etkili bir araçtır. Tüketiciler almak istedikleri ürün ya da hizmetleri internet üzerinden satın almaktadır. Bu nedenle sahada yer almak isteyen firmaların profesyonel bir web sitesine sahip olması gerekir.

 İnternette çeşitli alanlarda hizmet veren firmalar, web tasarıma ihtiyaç duyabilir.  Kurumsal olarak tanıtım yapmak isteyen web siteleri; avukatlar, hastaneler, doktorlar, oteller ve markasını tanıtmak isteyen çeşitli firmalar örnek olarak sayılabilir.

Haber siteleri, haberlerini daha çok kullanıcıya ulaştırmak ve sayısız haber sitesi arasında öne çıkarak daha çok okura ulaşmak için web tasarıma ihtiyaç duymaktadır. Bloglar yayınlamak amacıyla kurulmuş web siteleri, e ticaret siteleri ve akla gelebilecek her sektörde ve alanda web sitesine sahip firmalar tarafından tercih edilmektedir.

“Web tasarım kimler için gereklidir?” sorusunun cevabı sektör ya da firmayla ilgili değil, firmanın dijital dünyada başarılı olma isteğiyle ilgilidir.  İnternet üzerinde web sitesi ile başarı elde etmek isteyen her kurumun ve bireyin profesyonel web tasarım hizmetine ihtiyacı vardır.

Web Tasarım Neden Uzmanlar Tarafından Yapılmalıdır?

Web sitelerinin uzmanlar tarafından geliştirilmesini isteyen firmalar web tasarım kapsamında geniş bir hizmet almaktadır. Web tasarım çalışmalarının genel olarak ortak bazı hedefleri vardır. Firmanın alıcı müşteri kitlesine ulaşması, ziyaretlerinin satışa dönüştürülerek satış sayısının arttırılması, firmanın doğru bir şekilde tanıtılması ve müşterilerin deneyim kalitesinin arttırılarak sürekli bir müşteri kitlesinin yaratılması gibi hedefler örnek olarak verilebilir.  Web tasarım nasıl yapılır sorusunun cevabı ise bu amaçlarda saklıdır.

Web siteleri profesyonel ve özgün görünmelidir. Ziyaretçilerin müşteriye dönüşme oranını arttırmak için güvenilir ve farklı olmak bir zorunluluktur. Birbirinin kopyası gibi gözüken, amatörce oluşturulmuş ve hatalarla dolu web siteleri hiçbir alıcı tarafından tercih edilmemektedir. Hatta bu web siteleri müşteri kitlesi nezdinde güvenilir olarak değerlendirilmediği için siteyi ziyaret eden kullanıcılar ikinci kez siteye girmeyi tercih bile etmemektedir. Güvenilir olmak için profesyonel bir web sitesi görünümüne sahip olmak gereklidir.

Web tasarım çalışması, firmanın talepleri ve hizmetlerinin web tasarım uzmanlarının bilgileriyle ortak bir noktada birleştirilmesi ile meydana gelir. Web tasarım yalnızca tasarım bilgisi değil, aynı zamanda derin bir yazılım bilgisi, araştırma becerisi ve bir yönden pazarlama becerilerinin de var olmasını gerektiren bir çalışmadır. Uzman kişiler tarafından yapılmadığında başarı elde edilmesi mümkün değildir.

Web Tasarım Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Başarılı bir web sitesinin oluşması için web sitesinin profesyonel bir web tasarıma sahip olması gerekir. Web tasarımlar üzerinde çalışma yapılırken teknik kısımlara geçmeden önce bir ön araştırma yapılır. Firmanın kurumsal kimliği, ticari faaliyeti, ürünleri yada hizmetleri, potansiyel müşteri kitlesinin tüketim alışkanlıklarının araştırılması gibi ön bilgiler yapılacak olan çalışmanın sınırlarını belirlemektedir.  Bu araştırmalar web tasarımın en önemli aşamalarından biridir. Sitelerin özgün ve firmaların faaliyetlerine uygun olarak tasarlanması için bu çalışmaların kapsamlı yapılması gerekmektedir. Bunun yanında firmanın talepleri de yapılacak web tasarım çalışması için önemlidir.

 Ön araştırmalar yapıldıktan sonra teknik anlamda çalışmalara başlanmaktadır. Tüm bu çalışmalar belirli bir plan ve düzen dâhilinde yapılmalıdır.

Yapılan bazı araştırmalar, kullanıcıların web sitelerini ziyaret ederken hangi cihazları kullanmayı daha çok tercih ettiğini gösteren bir takım istatistikleri içermektedir. Bu araştırmalar sonucunda Türkiye’de kullanıcıların çoğunlukla mobil cihazlar aracılığıyla internet sitelerini ziyaret ettiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Penta Yazılım şirketi, kullanıcı deneyim kalitesini arttırmak amacıyla web tasarımları gerçekleştirirken mobil kullanıcıların web sitesine kolay ulaşabilmesi ve kolay kullanabiliyor olmasına öncelik vermektedir.

Ziyaretçilerin çoğunluğu mobil cihazlardan siteleri ziyaret ediyorsa o halde mobil cihazlarda sitenin iyi bir kullanıcı deneyimi sağlaması oldukça önemlidir. Bu nedenle Penta Yazılım, öncelik mobil cihazlardır diyerek web tasarımlarını mobil cihazlardan ulaşılabilir olarak tasarlamaya özen göstermektedir.

Kullanıcı Deneyiminin İyileştirilmesi

Kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi ziyaret oranlarının satışa dönüşmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle ürün veya hizmetlerin hitap ettiği kullanıcı kitlesinin alışveriş alışkanlıklarını, beklentilerini ve neler aradıklarını bilmek bu potansiyel kitlenin müşteriye dönüştürülmesini sağlar. Profesyonel web tasarım uzmanları odak müşteri kitlesinin hareketlerini iyi analiz edebiliyor olmalı ve tasarım çalışmalarında bu etkenleri göz önünde bulundurmalıdır. Ziyaretçi kitlesinin kullandığı cihazdan web sitesini kolay bir şekilde kullanamadığı durumlarda web tasarımın ne kadar titizlikle yapıldığının bir önemi kalmamaktadır.

 Oluşturulan web sitelerinin kullanıcılar tarafından kolaylıkla bulunabilmesi için arama motorunda üst sıralarda yer almak gerekir. Arama motorları içerisinde ülkemizde en çok tercih edilen arama motoru Google’dır. Hatta öyle ki internet kelimesi söylendiğine çok sayıda kişinin gözünde Google görüntüsü canlanmaktadır. Bu nedenle arama motorunda üst sıralarda yer alma konusunda çalışmalar yapılırken Google baz alınmaktadır.

Üst sıralarda yer almak için kodlamalardan, web sitesinin içeriğine kadar birçok çalışmanın Google’ın sıralama algoritmasının çalışma sistemine göre yapılması gerekir. Sıradan bir kişinin web sitesini üst sıralara çıkartması gerçekten çok zordur. Ancak Google arama motorunun çalışma algoritmasını bilen ve hedef müşteri kitlesinin benzer ürün ya da hizmetlere ulaşırken nasıl bir arama ile hizmetleri bulduğunu analiz edebilecek yetkinliğe sahip uzmanlar için Google aramalarında web sitenin üst sıralarda yer alması kolay ulaşılabilir bir hedeftir.

Web tasarım uzmanları sitelerin tasarımında ve kodlamalarında bu verilere uygun olarak kodlama çalışmaları yapmaktadır. Web sitesinin Google aramalarında öncelikli olarak görünmesi hem ziyaretçi sayısını arttıracak hem de ilk sıralarda yer alması sayesinde, ziyaretçilere güvenli ve sık tercih edilen bir site imajı yaratacağı için ziyaretlerin satışa dönme oranı artacaktır.

Neden Penta Yazılım?

Penta Yazılım, web tasarım hizmeti verdiği firmaların web sitelerini tasarlarken web sitenin firmaya özgü olmasına önem veren bir şirkettir. Web siteleri, firmaların bir yansıması olarak değerlendirilebilir ve bu noktada web siteleri oluşturulurken uzmanlar tarafından hazır kodlamalar kullanılmadan firmaya ve ihtiyaçlarına yönelik kodlamalar yapılması çok önemlidir.  Web sitelerinin özgün olması, firmanın kurumsal kimliğine özgü nüanslara sahip olması, profesyonel bir çalışmanın eseridir.

Web sitelerinin iyi yönetilebiliyor olması, potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarına cevap verilebilmesi için gereklidir. Profesyonel bir yazılım bilgisiyle kullanışlı bir yönetim paneli oluşturulabilir. Yönetim panelinin de ziyaretçilere gösterilen arayüz kadar özenli bir şekilde tasarlanması gerekir. Web tasarımın profesyonel olması detaylara verilen önemle doğru orantılıdır. Detaylar, kaliteli bir tasarımın en temel besin kaynağıdır.

Başarılı Bir Site Tasarımı

Web siteleri, bazı web tasarım unsurları baz alınarak tasarlanmaktadır.  Web sitesi, ziyaretçilerin aradıkları bilgiye site içerisinde kolay ulaşabilir olması için ziyaretçilerde kafa karışıklığına sebep olmayacak şekilde düzenli ve bir bütünlük içerisinde uyuma sahip olmalıdır. 

Site içerisinde yer alan her türlü görsel, yazılı içerikler düzen içerisinde olmalıdır. Düzeni oluşturulan web sitesinin renklerinin seçilmesi çok önemlidir. Renkler pazarlama stratejisi ve kullanıcı deneyimi açısından büyük önem taşımaktadır.

Web tasarım çalışmalarında renk seçimleri, firmanın kurumsal kimliğini yansıtabilir ya da pazarlama stratejilerine bağlı kalınarak renk seçimleri yapılabilir. Bu renklerin boğucu olmaması ve ziyaretçilerde göz yorarak siteden uzaklaşma isteği uyandırmaması çok önemlidir.

Site tasarımı yaparken kullanılan grafikler bir diğer önemli unsurdur.  Grafiklerin kalitesi sitenin profesyonel görünümüne de katkı sağlar. Tasarım çalışmalarında grafiklerin boyutlarına dikkat edilmelidir. Yanlış grafik seçimleri hem sitenin amatör görünmesine hem de sitenin açılış hızının yavaşlamasına neden olabilir. 

Web sitelerinde yazıların sıklıkla kullanıldığı durumlarda font seçimi ekstra olarak özen gösterilmesi gereken unsurlardan biridir. Bu unsurların tamamını, ziyaretçilerin kullanım kolaylığı göz önünde bulundurarak gerçekleştirilmelidir.

Ziyaretçiler göz yoran ve okunması güç fontlarla yazılan yazıları ya da bilgileri okumak içinekstra çaba sarf etmek istemeyecektir. Ziyaretçilerin sitede bulunma süresi ne kadar uzarsa, ürün veya hizmetlerinde satışa dönüşme oranı doğrudan artmaktadır. Bu nedenle web sitesinin tüm unsurlarının kullanıcı dostu olması önemlidir.

Web sitesinde yayınlanan içeriklerin alıcı kitlenin ilgisini çekebilmeli, kitlenin satın alma alışkanlıklarına uygun olması ve Google aramalarında üst sıralara taşınması için SEO kurallarına uygun olması gerekmektedir. Başarılı web tasarım, bütün bu unsurların alanında profesyonel kişiler tarafından sıkı bir çalışmayla bir araya getirmesi sayesinde elde edilmektedir.

 Web Tasarımı Başarılı Kılan Unsurlar

 Web siteleri tasarlanırken, göz önünde bulundurulması gereken bir sürü unsur vardır. Web tasarım çalışmasının başarılı olabilmesi için tüm bu aksamların birbiriyle uyum içerisinde çalışması gerekmektedir. Başarılı web tasarım, web sitesinin içine her şeyi yerleştirmek anlamına gelmez.  Örneğin site üzerinden online olarak saat satışı gerçekleştiren bir firmanın web sitesinde hava durumunu gösteren bir ayrıntıya ihtiyacı yoktur.

Web sitesi tasarlanırken firmanın faaliyet alanı ve ihtiyaçları iyi belirlenmelidir. Firmanın hizmet verdiği alanları ilgilendiren yaratıcı eklemeler sitenin daha profesyonel gözükmesine yardımcı olacaktır ancak alakasız ve işe yaramayan ayrıntılar kullanıcı deneyim kalitesini de olumsuz etkileyeceğinden başarılı bir web tasarım çalışmasına gölge düşürecektir.

Web sitelerinin başarılı olmasını etkileyen en önemli özelliklerden biri farklı cihazlardan erişime uygun olmasıdır. Tablet, telefon ve bilgisayardan yapılan ziyaretlerde web sitesinin tüm bu cihazlara uyumlu olması gerekmektedir. Web tasarımın profesyonel gözükmesi için muhakkak bir web tasarım uzmanından yardım alınarak yapılmalıdır. Web tasarım kolay ya da sıradan bir iş değildir. Bu nedenle web tasarım alanında eğitim almış uzman kişiler tarafından yapılması gerekir.  Web tasarım alanında hizmet veren bir firmanın profesyonelliğini ölçmenin en kolay yolu referanslarını incelemektir.

Dijital Dünyanın Dinamikleri

 Teknoloji sürekli gelişmekte ve ilerlemektedir. Web sitelerinin güncel olması teknolojik özellikler barındırması belli aralıklarla güncellenerek sürekli dinamik bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Durağan bir yapıya sahip olan, teknolojinin getirdiği yeniliklerle güncellenmeyen web siteleri geride kalır ve zaman içerisinde etkisini kaybeder. Teknolojiyle uyumluluk ve yenilikler, profesyonelliği gösteren unsurlardandır.

Algı yönetimi yıllardır pazarlama sektöründe var olan bir stratejidir. Dijital dünyanın büyümesi e- ticaretin yaygın kullanımıyla birlikte çeşitli pazarlama teknikleri sosyal medya platformlarında ve e ticaret sitelerinde kullanılmaya başlanmıştır.

 Profesyonel bir web sitesinin algı yönetimine sahip olması gerekir. Bir fikir, ürün ya da hizmet pazarlıyor olabilirsiniz tüm bunlar için algı yönetimi önemli bir husustur. Başarılı bir web tasarım ile oluşturulmuş web sitesi algı yönetim unsurları içermelidir.

 Web sitesinin hazırlanması ve yayınlanması bir süreci kapsamaktadır. Web sitesi hazırlanıp yayınlandığında web tasarımla ilgili süreçler sona ermez. Profesyonel olarak web tasarım hizmeti veren firmalar web sitesini yayınlamadan önce test modunda yayınlamalıdır. Böylelikle bir hata varsa ya da değiştirilmesi- eklenmesi gereken unsurlar varsa kullanıcılara sunulmadan önce fark edilebilir ve gerekli düzenlemeler yapılabilir. Gelişigüzel bir şekilde hazırlanan ve yapılan web tasarım çalışmaları profesyonellikten oldukça uzaktır.

Özgün Site Tasarımları

Web siteleri özgün olarak tasarlanmalıdır.  Penta Yazılım, web tasarım hizmeti verdiği firmalara özgün bir web sitesi tasarlayabilmek adına çalışmalarını yapmadan önce firmanın hizmet alanı, sektörde bulunduğu konum, firmanın kurumsal kimliği, hedefleri, misyon ve vizyonu hedef kitlesine sunduğu ürün ya da hizmetin içeriğine kadar detaylı bir araştırma yapmaktadır. Firmayı tanımadan, firmaya özgün bir web tasarım çalışması sunmak imkânsızdır.  Tasarlanan web sitesi firmanın bir imzasını taşımalıdır. Kullanıcılar herhangi bir sitede olmadığını hissedebiliyor olmalıdır.

Web sitesini ziyaret eden kullanıcılar firmanın sunduğu ürün ya da hizmetlere kolay ulaşabiliyor olmalıdır. Web sitesinin sunduğu hizmet- ürün ya da web sitesinin amacı kullanıcılar tarafından rahatlıkla anlaşılmıyorsa ziyaretçiler bu gizemi çözmek için zaman kaybetmez ve daha anlaşılır web sitelerine yönelmeyi tercih eder.

Profesyonel olarak tasarlanmış bir web tasarım içerisinde muhakkak firmayı simgeleyen, kurumsal kimliğini yansıtan bir logo bulunmalıdır. Logolar akılda kalıcılığı ve tanınırlığı arttıran unsurlardır. Firmaların logolarının sitelerinde yer alması kurumsal imajlarının güçlenmesi açısından önemlidir. Güçlü bir kurumsal imaja sahip sitelerin ziyaretçilerinin satışa dönüşme oranı daha yüksektir. Zira kurumsal imaj güvenilirliğin de bir sembolüdür.

Web Tasarım Hizmeti Nereden Alınır?

Sektörde yıllarca sayısız projeye imzasını atmış ve büyük başarılar elde etmiş olan Penta Yazılım web tasarım alanında geniş kapsamlı bir hizmet vermektedir.

Dijital dünyada başarı elde etmek isteyen firmalara profesyonel web tasarım hizmeti vererek firmaların hayallerini gerçekleştirmektedir. Web tasarım ancak detaylı, kapsamlı ve planlı çalışan uzmanlar tarafından yapılırsa başarılı bir sonuç elde edilebilir.

“Web tasarım nedir” sorusunun en net cevabını profesyoneller tarafından hazırlanmış bir web sitesini inceleyerek elde edebilirsiniz. Penta Yazılım’ın referans projelerini incelemek profesyonel web tasarım hizmeti hakkında fikir edinmenize yardımcı olabilir. Başarıların en büyük kanıtı ve teminatı referanslardır. Web tasarım alanında hizmet almak isteyen firmalar,  Penta Yazılım’dan hizmetleri hakkında detaylı bilgi alabilir.

Yazıya Puan Ver
4 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: