Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Tasarımda Etkili Olan Tasarım Ögeleri

Web Tasarımda Etkili Olan Tasarım Ögeleri
Web Tasarımda Etkili Olan Tasarım Ögeleri
15/10/2021
0 Yorum
Banu Horoz
1006

Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri, iyi bir şekilde öğrenilmeli ve kullanılmalıdır. Web tasarlamaya başlamadan ve tasarım sırasında, sitenin başarısını artıracak bazı kriterler vardır. Bu kriterlere uyulmadığı takdirde olumsuz geri dönüşler, firma veya şahsın imaj kaybı, sitenin ziyaretçi sayısının azalması gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bunun için web sitesine olumlu yönde etki edecek tasarım ögelerini kullanmak gerekir. Çünkü sitenin geleceği açısından bu durum önem arz etmektedir.

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, sitelerin internette bulunmasını sağlayan bir çalışmadır. Grafik ve metinlerin bir araya gelmesi ile oluşur. Web siteleri şahısların veya firmaların internetteki vitrinleridir.

 • Web tasarımları, yazılım programlarından HTML programlama dilinde yapılmaktadır. Web tasarımını yapacak kişinin alanında profesyonel olması önemlidir.
 • İnternet tarayıcıları tasarlanan web sitelerini görüntüleyebilmelidir.
 • Bir web sitesi tasarlanırken hangi amaca hizmet edeceği ve müşteri potansiyeli belirlenmelidir.
 • Başarılı bir web tasarımı belirlenen müşteri potansiyeline hitap etmelidir. Ayrıca ziyaretçilerine kullanım kolaylığı sağlamalıdır.
 • Web tasarımlarında görsel olarak dikkat çekici faktörlere yer vermek gerekmektedir.
 • Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri arasında olan özgünlük, güvenlik ve içerik gibi özellikler, web tasarımında bulunmalıdır. Bu ögeler tasarımın kalitesini yükseltecektir.
 • Web tasarımı aşamaları projelendirme, HTML programlama diliyle kodlama, grafik tasarımı, testler, CMS entegrasyonu olarak sıralanmalıdır.
 • Web siteleri için yapılan grafikler ve içerikler göz yormayacak tarzda hazırlanmalıdır. Düzenli bir formatta yapılan tasarım ile siteyi ziyaret eden kişiler aradıklarını kolayca bulabilmelidirler. Böylece ziyaretçiler web sitesinde daha fazla kalırlar.

Görsel Tasarım Nedir?

İnsanların dikkatini siyah veya beyaz objelerden daha çok renkli objeler çeker. Görsel tasarımın mantığı da bu özellik üzerine kurulmuştur. Görsel tasarım nedir? sorusu insanların dikkatini bir konuya, kolaylıkla çekecek bir alan olduğu için önemlidir. Çünkü insanlar görselliği kelimelerden daha çok kolay anlayıp hatırlıyorlar. Görsel tasarımda kullanılan illüstrasyon, renkler, fotoğraf, tipografi, düzen gibi öğelerin yaratıcı kullanımı bunu sağlamaktadır.

Görsellik tasarımdaki fikirleri, kişilere anlayacakları ve beğenecekleri şekilde ulaştırmaktadır. Tasarım, görsel estetiğin görsel mesajlaşma ve iletişim becerileri ile sunularak, kişilerin dikkatini ürüne ve markaya yönlendirmesidir. Görsel tasarım, çalışmayı, çalışmanın arkasındaki fikri ve konsepti açıklayan aracıdır.

Görsel Tasarım Ögeleri Nelerdir?

Görsel tasarımın, bir markayı veya bir ürünü tanıtırken çok önemli bir aracı olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Peki, görsel tasarım ögeleri nelerdir?

Şekiller, çizgiler ve noktalar:

 Görsel tasarımın temelini şekiller, çizgiler ve noktalar oluşturur. Bu öge çok yönlüdür. Bu ögeleri kullanarak en karmaşık grafiklerden en kolaylarına kadar her şey oluşturulabilir. Mükemmel görsel bir estetik yaratmak için şekil, çizgi ve noktaların uygun şekilde konumlandırılması ve hizalanması gerekir.

Tipografi:

Tipografi ziyaretçiler için görseli daha ilgi çekici hale getirmek için harflerin teknik düzenlemesinin yapılmasıdır. Sitenin içeriği, firma veya şahsın hizmetlerini, fikirlerini belirttiği için önemlidir. Fakat tipografi bundan daha önemli rol oynar. Çünkü ziyaretçilerin içeriği okuması için çeker.

Denge ve kontrast:

 Görsel tasarımla bir ritim yakalamak gerekir. Tasarım yapım aşamasındayken grafik ve renk dengesini oluşturmak çok önemli bir noktadır. Mükemmel bir tasarım yakalanmak isteniyorsa, renkler arasında kontrast uyumu sağlanmalıdır. Ayrıca ögeler arasında denge sağlanmalıdır. Tasarım hazır olduğunda önemli olan kısımlar daha çok vurgulanmış olunur. Geri kalan kısım ise hafif kontrast ile çekici hale getirilir.

Renk:

Görsel tasarımın olmazsa olmazı renklerdir. Görsel tasarım renkleri, firmanın veya kişilerin verdikleri hizmete uygun seçilmelidir. Doğru renkler seçmek görsel tasarımda işin yarısını bitirmek demektir. Renkler, web sitesini ziyaret edecek müşteri potansiyeline uygun seçilmelidir. Örneğin; hedef kitle çocuklar ise çoklu ve canlı renkler kullanılabilir.

Tasarım Ögeleri Nelerdir?

Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri hakkında bilgi verelim.

İçerik:

Web tasarım yapmaya başlamadan önce hedef kitle ve web sitesinin ihtiyaçları belirlenmelidir. Daha sonra metinler ve görsellerden oluşan içerikler ziyaretçilerde merak uyandıracak şekilde hazırlanmalıdır.

 • Web sitesinin temel ögesi içeriklerdir. Bir web sitesindeki metinler ve metinlerle ilgili resimler içeriği oluşturmaktadır.
 • Ayrıca metinler SEO uyumlu yazılmalıdır. Metinlerde anahtar kelime kullanmak bu açıdan önemli bir noktadır.
 • Web tasarımı yaparken içerik üretmeye başlamak mantıklı olacaktır.
 • Sitede sadece görselliğe önem vermek ve içeriği geri plana atmak iyi bir yöntem olmayacaktır.
 • Bir web sitesi görsel olarak iyi tasarlanmamış olsa bile kaliteli içerikleri nedeniyle ziyaretçi çekebilir.
 • İçerikler yazılırken uzun cümle kurulmamalıdır. Ayrıca içeriklerde sade ve anlaşılır bir dil kullanılması önemlidir.

Tasarım:

Web sitesi tasarımı yapılmadan önce sitede kullanılacak renk, logo, menü tuşları gibi faktörler önceden belirlenmelidir. Bu bileşenleri belirlemek yapılacak sitenin kodlarının daha kolay yazılmasına da etki eder. Ayrıca web sitesi tasarımı bittikten sonra ekleme ve çıkarma yapma gereği duyulmaz. En kısa sürede istenilen web tasarlanmış olunur.

Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri arasında, içerikten sonraki en önemli öge tasarımdır. Tasarım ise;

 • Sitenin logosu,
 • İçerik alanları,
 • Görsellerin sayfa içindeki yerleri,
 • Sitenin renkleri,
 • Sitenin düzeni gibi unsurların hangi ölçüde yapılacağıdır.

Web sitesine giren ziyaretçiler ilk önce sitenin tasarımını algılarlar. Yani ilk siteye girildiğinde logo, renkler ve diğer görseller beyin tarafından algılanır. Bu o kadar kısa sürede gerçekleşir ki insanlar, sitenin uyumlu olup olmadığını hemen anlarlar. Daha sonra içeriklere odaklanırlar. Bunun gibi sebeplerden dolayı tasarım çok önem arz eden bir ögedir.

İşlevsellik ve kullanılabilirlik:

İşlevsellik ve kullanılabilirlik, web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri arasında, 3.sırada gelen ve önemli olan bir faktördür. İşlevsellik web sitesine erişim kolaylığını ifade eder. Kullanılabilirlik ise siteyi ziyaret edenlerin dostu olarak tanımlanabilir. İşlevsellikle ilgili kriterler:

 • Web sitesini ziyaret eden kişi sayfa bağlantıları ile aradığı içeriği bulabilir. İçerik aranırken web sitesinin menü tuşu kullanılır. Eğer ziyaretçiler aradıkları içeriklere uzun süre bekleyerek ulaşıyorlarsa bu web sitesinin işlevselliğinin sorunlu olduğunu gösterir.
 • İnternetin temel standartlarından biri de işlevselliktir. Bir kişi bir web sitesini ziyaret ettiğinde bir sayfadan başka sayfaya geçerken, üç ya da daha fazla tıklama yapıp istediği sayfaya ulaşıyor olabilir. Böyle bir durum yaşanıyorsa, ziyaret edilen sitenin işlevselliği zayıftır.

Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri arasında, kullanılabilirlik ise ziyaretçinin bir web sitesinde harcadığı zaman ile ilgilidir. Web sitesinin renklerinin yormaması, metinlerin yazı stilinin okunaklı ve düzenli olması, sitenin menüsünün rahat kullanılması kullanılabilirliğin iyi seviye olduğunu gösterir. Kullanılabilirlikle ilgili kriterler:

 • Bir web sitesi 7 ile 13 saniye aralığında açılmalıdır. Bu saniye aralığında açılmayan web sitelerini kullanıcılar ziyaret etmekten vazgeçiyorlar. Bu yüzden web sitesinin açılış sayfasının boyutunu düşük tutmak iyi olacaktır.
 • Web sitesi içinde fazla metin varsa, bir arama motoru site içinde olmalıdır.
 • Web sitesindeki renkler ziyaretçilerin gözünü yormamalıdır.
 • İçeriklerin yazıları uygun fontlarda ve okunaklı olmalıdır.
 • Web sitesinin ne kadar sayfası varsa, her sayfada ana sayfaya erişim için linkler olmalıdır.
 • Web sitesi menüsü kullanım açısından rahat olmalıdır.

Biçim:

Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri arasında biçim, içerik ve tasarım bir araya gelince ortaya çıkmaktadır. Biçim ögesinin 3 temeli vardır:

 1. İçerik ve tasarım bağlantısı,
 2. Renk düzeni,
 3. Okunabilirlik şeklindedir.

İçerik ve Tasarım Bağlantısı:

Web sitesinde uzun metinler veya yazılarda görseller kullanmak gerekir. Ayrıca kullanılacak görsellerin içeriklerle alakalı olması önemlidir. İçerik ve tasarım arasındaki doğru ilişki web sitesinin uyumlu yapıldığının göstergelerindendir. Metinler için ayrılan alanlarda, yazıların alanın içinde orantılı yerleştirilmesi gerekir. Yazılar kendileri için ayrılan alanların sınırına yakın olmamalıdır. Satır yüksekliği ile tercih edilen fontun büyüklüğü uyumlu olmalıdır.

Renk düzeni:

Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri arasında, temel bir etken olan renk düzeni, içerikle uyumlu olmalıdır. Sitenin arka planı koyu renk ise metinlerin alanları açık renkli olmalıdır. Göz yoran sarı, kırmızı, turuncu gibi sıcak renkler çok az kullanılmalıdır. Gözlere iyi gelen yeşil, mavi, turkuaz, mor gibi soğuk renkler tercih edilmelidir. Web sitesi tasarımı yapılırken her sayfanın arka plan renginin aynı olmasına dikkat etmek gerekir. Böylece kullanıcıların gözleri yorulmaz.

Okunabilirlik:

Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri temel bir etkenlerinden olan, okunabilirlik, yazı tipi ile satır yapısından etkilenmektedir. Web sitesinde kullanılacak yazı tipi, punto boyutu, satırların uzunluğu, satırlar arası boşluk metin ile uyumlu olmalıdır.

 • Font tercih edilirken hatları keskin fontlar tercih edilmemelidir.
 • Ayrıca tercih edilecek fontun, web sitesinin eski olduğunu düşündürecek bir font olmaması gerekir.
 • Metinlerde çağdaş ve yumuşak hatlı fontlar kullanılmalıdır.
 • Metinlerde kullanılan font büyüklüğü önemli noktalardan biridir. Ne çok küçük ne de çok büyük font kullanılmalıdır. Metinlerde 12px-14px font büyüklüğü iyi bir tercih olacaktır.
 • Web sitesindeki metinlerin hizalamalarına dikkat etmek gerekir. Doğru bir hizalama, görsel web sitesinin etkili ve güzel görünmesini sağlar. Metin hizalama da her iki yana yaslama veya sola yaslama tercih edilmesi iyi olur. Web sitesinde yazılacak metin çok uzunsa ortalı hizalama kullanılmamalıdır.

Uygunluk ve Güvenilirlik:

Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri arasında olan uygunluk ve güvenilirlik, ziyaretçilerin güven duygusuyla orantılıdır. Sitenin alan adı belirlenirken ziyaretçilerin akıllarında kalacak bir ad olmalıdır. Alan adı ideal uzunlukta olmalıdır. Web sitesindeki içerikler özgün olmalıdır. İçeriklerde yazım kurallarına uyulmalıdır. Böylece web sitesini ziyaret eden kişilerde güven duygusu oluşmalıdır.

Uyumluluk:

Tasarımı yapılacak web sitesinin bütün platformlarla uyumlu çalışması gerekir. Site tasarımı yapılırken tarayıcı uyumlulukları adım adım kontrol edilmelidir. Web sitesi çağdaş platformlarda çalıştırılacaksa, modern tarayıcılarda test edilmelidir. Ayrıca web sitesinin akıllı telefonlarla uyumlu çalışabilmesi için Apple ve Samsung gibi akıllı telefonlarda kontrolü yapılmalıdır.

Güncellik:

 Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri arasında olan güncellik, önemli bir ögedir. Bir web sitesinin yürürlükte olan platformlarda sorunsuz çalışabilmesi için çağdaş teknolojiler tercih edilmelidir. Ayrıca web sitesinin footer kısmında web sitesi güncelliğini gösteren bildirim düzenli periyotlarla her yıl güncellenmelidir.

Web Tasarım Programları Nelerdir?

Web tasarımda genellikle birçok program kullanılmaktadır. Bazı programlar web sitesinin görsel kısmıyla alakalıyken, bazıları ise daha çok kod yazmakla alakalı olmaktadır. Genel olarak kullanılan web sitesi programları hakkında bilgi verelim.

 1. Adobe Dreamweaver: Bu program hem tasarım hem de kodlama işlemlerini birlikte sunmaktadır. Bu yüzden tüm dünyada popüler bir programdır. Adobe dreamweaver ile HTML, JavaScript, ASP, PHP gibi programlama dilleriyle çeşitli tasarımlar yapmak mümkündür.
 2. Adobe Fireworks: Web tasarım programları arasında olan Fireworks, daha çok web sitesi tasarımına uygun işlemlerle donatılmıştır. JPG dosyasını CSS veya HTML kodu haline getirebilmektedir. Fireworks PDF dönüştürücüsüne sahiptir. Bu programlama dili Adobe Photoshop programına da benzemektedir.
 3. Adobe Photoshop: Dünyada en çok kullanılan görsel işleme programıdır. Fotoğrafçılıktan grafik tasarıma kadar pek çok yerde kullanılmaktadır. Web tasarım yapılırken en çok tercih edilen programlama dillerinden biridir. Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri, Adobe Photoshop program dilinde etkili kullanılmaktadır.
 4. Microsoft Frontpage: Bu program HTML sayfalarını Microsoft programlarıyla uyumlu hale getiriyor. Önceden hazırlanmış bir powerpoint dosyasını web sitesine yerleştirmek mümkün olmaktadır.
 5. Adobe Flash: Bu program web sitelerine animasyon yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Görsel dosyalardan ya da çizimden animasyonlar oluşturabilmektedir. Adobe Flash web sitelerini yavaşlatabilmektedir. Bu yüzden arama motorları için uygun görülmemektedir.
 6. Corel Draw: Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri Corel Draw programıyla etkili kullanılmaktadır. Bu programı web tasarım yapmakta uzman olanlar kullanmaktadır. Corel Draw vektör tabanlı bir programdır. Bu yüzden avantajlıdır. Bu programla flash animasyonlar yapılabilir. Ayrıca Corel Draw nesneyi butona dönüştürebilen bir programdır.
 7. Freehand: Bu program logo ve reklam tasarımlarında daha çok kullanılmaktadır. Vektörel bir programdır. Freehand programının en büyük avantajı çözünürlük artıp azaldığında, görüntünün bozulmamasıdır. Ayrıca görüntü piksel kaybına uğramamaktadır.
 8. Adobe Illustrator: Adobe Illustrator, vektörel çizim programıdır. Basılı yayınlarda ve kurumsal çalışmalarda kullanılan bir programlama dilidir. Kara kalem çalışmalarını bu programla renklendirmek mümkündür. Çalışmaların kalitesini artırmaktadır.
 9. Swish: Son zamanlarda popülerliği artan bir programdır. Gelişmiş animasyon yapılabilen bir programlama dilidir. Swish hareketli animasyonlar oluştururken, yazı hazırlamada kullanılabiliyor. Swish programı HTML ve SWF olarak kayıt yapabilmektedir.
 10. Sketch: Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri, Sketch programlama dilinde etkin ve az maliyetli şekilde kullanılmaktadır. Bu program diğer web tasarım programlarına göre daha az maliyete sahiptir. Sketch arayüz tasarımı ve dijital tasarım için kullanılmaktadır. Ayrıca dünyaca ünlü teknoloji markalarının kullandığı programlardan biridir.

Site İçi SEO

İnternette arama motorları web sitelerine kalite puanları vermektedir. Bir sitenin kalite puanını etkileyen özellikleri; metinler ve görsel içerikler, temiz kod yapısı, kullanıcı dostu arayüz ve arama motoru etiketleridir. Site içi SEO’nun temel hedefi, ziyaretçilere yararlı ve kaliteli bir web sitesi olunduğunu arama motorlarına ispatlamaktır.

Metin ve görsel içerik optimizasyonu nedir?

Web tasarımında etkili olan tasarım ögeleri arasında olan içerik, ziyaretçilerde merak uyandırmalıdır. Ayrıca site içindeki içerikler özgün olmalıdır. Eğer web sitesindeki içerikler bu özelliği barındırıyorsa insanlar sitede daha fazla vakit geçireceklerdir. Web sitesinde kullanılan görsellerinde içerikler kadar önemi bulunmaktadır. Web sitesindeki görsellerin ziyaretçiler açısından iyi bir izlenim bırakması gerekir.

Temiz kod nedir?

Web sitesi yavaş açılması durumunda, ziyaretçiler siteyi beklemeden kapatırlar. Ziyaretçiler tarafından kapatılan web sitelerinin kalite puanı düşmeye başlar. Arama motoru botları web sitesi taraması yaparken karmaşık değil, rahat taranacak kod yapısını destekler.

Kullanıcı dostu arayüz nedir?

Web sitesinin uzun URL yapısı ve kalitesiz tasarımı varsa, Google botları bunu fark eder. Böylece sitenin kalite puanı düşmüş olur. Kullanıcı dostu web sitelerinde erişilebilirlik ve düzenlilik bulunur. Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri arasında olan kullanabilirlik özelliği, arayüzün kaliteli olmasından etkilenmektedir.

Arama motoru etiketleri nedir?

Web sitesinin, arama motoru botları tarafından kaliteli algılanmasını sağlayan etkenlerden biri meta etiketleridir. Meta etiketleri arama motoru sonuçlarını doğru endekslemektedir. Doğru bir etiketleme ile Google web sayfalarını algılayabilir. Meta etiketleme web sitelerinin sıralamasını etkilemektedir.

Backlink Nedir?

Backlink bir sitenin başka bir siteye referans olmasıdır. Bu referans olmak işlemi, link verilerek yapılmaktadır. Google arama motorunun güvenli ve popüler olarak değerlendirdiği bir web sitesi, başka bir siteyi ziyaretçilerine önerebilir. Popüler bir sitenin önerdiği bu web sitesini, Google arama motoru da güvenilir algılar. Web tasarımda etkili olan tasarım ögeleri arasında olan uygunluk ve güvenilirlik öğelerini, backlink özelliği olumlu etkilemektedir.   Böylece önerilen web sitesinin ziyaretçi sayısı artabilir. Son zamanlarda ödeme ile alınan backlinklerden dolayı Google bu konuda daha denetimli davranmaktadır.

Doğal Backlink Nedir?

Bir web sitesi iyi içerikler üretiyorsa, siteyi ziyaret edenler başkalarına bunu anlatacaktır. Böylece doğal bir backlink kazanılmış olunacaktır. Backlink sadece link almak değildir. İçeriği özgün hazırlanmayan bir web sitesine, ücretli linkler almak hatalı bir davranış olacaktır. Gelen ziyaretçiler kaliteli bir web sitesi bulamayınca bir daha siteye uğramayacaklardır. Web tasarımda etkili olan tasarım ögelerinin doğru uygulamaları, ücretle alınmış linklerden daha iyi bir çıkış yakalamayı sağlayacaktır.

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: