Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Backlink Nedir? Nasıl Alınır? Faydaları Nelerdir?

Backlink Nedir? Nasıl Alınır? Faydaları Nelerdir?
Backlink Nedir? Nasıl Alınır? Faydaları Nelerdir?
02/11/2020
0 Yorum
Kader P.
1335

Backlink, ya da dilimizdeki karşılığı ile “geri bağlantı”, site dışı SEO’nun en temel unsuru olan ve bir sitenin başka bir siteye link vermesi olarak tanımlanan bir işlemdir. Bu işlemin x sitesi bulunan bir kişinin, y sitesinde link verilerek tanıtımının yapılması ve ziyaretçilerin bu siteye yönlendirilmesi olarak örneklendirilmesi mümkündür. Backlink nasıl alınır? Sorusu ve Backlink alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar ile ilgili detaylar ise aşağıda verildiği gibidir.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink nasıl alınır sorusunu cevaplandırmadan önce, backlink alma yolları hakkında bilgi vermek gereklidir. Backlink alma yolları ise aşağıda verildiği gibidir.

  • Başka bir siteden, mevcut web sitesi için tanıtım yazısı alarak link almak,
  • Önemsiz, ufak ve paravan internet siteleri oluşturarak link almak,
  • Bilindik ve önemli blog yazarlarının ve blog içeriklerin altına yorum yazarak link almak,
  • Bilindik ve profesyonel metin yazarlarından mevcut internet sayfasının tanıtımını yazmasını isteyerek link almak

Yukarıda verilen unsurlar, kolay gibi görülen ancak sanıldığı gibi kolay olmayan link alma yollarıdır. Bu işlemlerin kolay olmamasının nedeni ise, beraberinde getirdikleri risklerdir. Çünkü, profesyonel bir şekilde yapılmayan ve dikkat edilmesi gereken durumlara dikkat edilmeyen link çalışmaları, web site trafiğinin görünürde artmasına neden olurken, sıpam olarak algılanmaları durumunu da beraberinde getirebilecektir. Bu da web site sıralamasının gerilemesinin ve site organik trafiğinin azalması anlamına gelen bir durumdur. Bu sebeple profesyonel bir çalışma yürütmek ve dikkat edilmesi gereken unsurlara dikkat edildiğinden emin olmak, sanıldığından daha önemlidir.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Link almak, artıları fazlası ile yüksek olan ancak buna karşılık dikkat edilmesi gereken unsurları da sanıldığından fazla olan bir durumdur. Bu sebeple yapılan her işlemin ve atılan her adımın özellikle takip edilmesinde fayda vardır. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken unsurlar ve bu unsurlara dair detaylar ise aşağıda verildiği gibidir.

  • Link alırken dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli unsur, alınan web sitesinin güvenilirliğidir. Google arama motorlarının bu unsura özellikle dikkat ettiklerini söylemekte fayda vardır. Çünkü hile ile alınan ya da güvenilir olmayan sayfalardan alındığı anlaşılan linkler, internet sitesine zarar verebilecek özelliktedir. Buna ek, güvenilir olmayan bir web sitesinden backlink almak, link alan sayfanın da güvenilir olmadığı algısını beraberinde getirecektir. Bu açıdan bakıldığında dikkat etmek, sanıldığından daha önemlidir.
  • Backlink analizi yapmak ve bu analiz sonucunda çalışmalar yürütmek, fazlasıyla önemlidir. Özellikle her link için aynı bağlantı metninin kullanılmaması gerektiği göz ardı edilmemelidir. Aynı metnin kullanılması, Google tarafından bunun yapay bir link çalışması olduğu algısını meydana getirecek bu da spamlanmaya kadar ilerleyecektir.
  • Yalnızca ana sayfaya backlink vermek, sanılanın aksine olumlu bir durum değildir. Siteyi ziyaret edenlerin doğrudan bu link ile karşılaşması olumlu bir durum olarak görülse de, görülmenin bunun ile sınırlı kalması olumlu bir izlenim yaratmayacaktır. Bu sebeple sitenin belirli sayfalarına bahsi geçen backlinki yine farklı bağlantı metni ile yerleştirmek, daha profesyonel ve sağlıklı bir görüntü oluşturacaktır.
  • Çapa metin kullanımında aşırıya kaçmak, sanıldığı gibi olumlu bir durum değildir. Yani google sıralama algoritması üzerinde bir etkisi mevcut değildir. Bu sebeple “dahası, devamı, detaylı hali, daha fazla bilgi için, buraya tıklayın” gibi ifadelerin kullanımında aşırıya kaçmak yanlıştır.
  • Kaliteli ve profesyonel olan siteden alınan tek linkin etkisinin, özensiz olan sitelerden alınan 10 linke kıyasla daha yüksek olacağı göz ardı edilmemelidir.

 

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: seo-uyumlu