Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Bilinmesi Gereken Bankacılık Terimleri

Bilinmesi Gereken Bankacılık Terimleri
Bilinmesi Gereken Bankacılık Terimleri
03/08/2022
0 Yorum
SAMET SAĞLAM
505

Sosyal yaşamda bankalar son derece önemlidir ve birçok insanın hayatındadır. Bu nedenle de bankacılık ile ilgili bazı terimlerin bilinmesinde önemli faydalar vardır.

 • Banka

Bireysel veya kurumsal müşterilerine faizle para akışı sağlamak, kredi işlemleri, ticari işlemler, küçük işletmelerin daha uzun sürelerde sektörde olmaları için kobi işlemleri sunan kuruluşlara banka denir. 

Bankacılık Terimleri 

 • Akit

 İki kişi arasında bir işin yapılması ve yapılmaması ilişkin ortaya konulan anlaşma veya sözleşmeye denir.

 • Bono

Üzerinde düzenleyen kişinin imzası, düzenleme tarihi alacaklı ismi bono yada emre yazılı senet sözcüklerini kapsayan bir borç senedidir.

 • Bütçe

Sonraki dönemlere ait gerçekleşmesi tahmin edilen gelir ve giderlerin karşılıklı listesini sunan cetvel veya kılavuzdur.

 • Çek

Para yerine kullanılan; herhangi bir bankada/kuruluşta hesabı olan kimsenin kıymetli evrak üzerinde belirtilen tarihte alacaklı kişiye ödeneceğini belirten yazılı emir veya talimattır.

 • EFT

Elektronik fon transferi adı verilen bu sistemde bir bankadan bir başka bankanın işlemi izin verdikleri saatler içerisinde para aktarımı yapılmasına imkân veren bir ödeme aktarma sistemidir.

 • Faiz

Banka ya da kredi kuruluşları belli bir miktar parayı işletmek suretiyle üzerinden kullanımına ilişkin aldıkları kâr, getiri demektir.

 • Haciz

Borçlunun alacaklı tarafından söz konusu borçlarına ilişkin taşınır ve taşınmaz mallarına mahkeme tarafından zorla tahsil işlemine denir.

 • Hisse Senedi

Anonim ortaklıklar tarafından sermaye paylarını temsil eden kıymetli evraklar şirket tarafından ortaya konan sermaye paylarını temsil eden ve halka arz edilerek borsada alım satımı yapılan değerli kâğıt. 

 • İflas

Vadesi gelen borçların borçlu tarafından ödenemeyecek duruma gelmesinin ardından mahkeme kararı verilerek ilanına ilişkin tacirin/tüccarın durumu.

 • Kredi

Bir kişiye ya da kuruluşa/işletmeye bir süre sonra geri almak kaydıyla büyüme ve gelişme imkânı sağlamak kişiye ise satın alma noktasında güç veya kaynak sağlamak.

 • Kefalet

Bir ürün/hizmet alınırken satıcı tarafından müşterinin yanında kefil isteyerek borcun ödenmemesi durumunda karşı karşıya kalacağı tehlikeyi göze alma veya müşterinin sözü tutmaması durumunda sorumluluk üstlenme.

 • Mükellef

Vergi kanununda yer alan bilgiler ışığında üzerine/şahsına vergi borcu yüklenilen gerçek veya tüzel kişiler mükellef olarak adlandırılırlar. 

 • Portöy

Yatırımcı tarafından yapılacak yatırma ilişkin risk eğilme veya varlıklarına ilişkin belgelerin/bilgilerin bir araya getirildiği dosyadır.

Yazıya Puan Ver
1 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: