Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Google GO nedir? Ne İşe Yarar ?

Google GO nedir? Ne İşe Yarar ?
Google GO nedir? Ne İşe Yarar ?
26/06/2020
0 Yorum
Hilal D.
3901

Google Go, dünya üzerinde en çok tercih edilen arama motoru tarafından geliştirilmiş bir uygulamadır. Google’ın mühendisleri, 2007 senesinde başlayıp bugüne kadar süren ve halen devam eden çalışmalarla açık kaynak programlama dili olan Google Go uygulamasını ortaya koymuştur. 2015 yılında geliştirme çalışmalarının hızı artmıştır. 2017 yılında birkaç ülke ile başlayan serüven, 2019 yılında tüm dünyanın kullanımına açılmış ve beş ayda 100 milyon kullanıcıya ulaşmıştır.

Google Go ismini Google’ın programlama dili olmasından dolayı almıştır. Ancak şunu bilmek gerekir ki bu programlama dilinin esas adı Go programlama dilidir. Yani Google’ın Go programlama dili de denilebilir. C ve C++ dillerine benzemektedir. Ancak aralarında önemli bir fark bulunmaktadır. C ve C++ dilleri insanların okuyabileceği kodlar değildir. Go programlama dili ise insanlara direk okuma olanağı tanımaktadır. Bu da Go dili ile daha kolay çalışılabileceğini göstermektedir.

GOOGLE GO AVANTAJLARI

Google hali hazırda en fazla kullanılan arama motorudur ve mobil sürümü 1 milyardan fazla kullanıcıya sahiptir. Buna rağmen Google Go’ya neden ihtiyaç duyuldu? Google’a göre avantajları nelerdir? 

Daha Hızlı Arama Deneyimi

Google Go’nun en önemli avantajlarından birisi daha hızlı bir arama deneyimi sunmasıdır. Günümüzde bilgiye ulaşmak oldukça kolaydır. Ancak kolaylaştıkça insanların sabırları da azalıyor. Örneğin 5 saniye içerisinde ulaşılan bilgi artık bize yavaş gelmekte. Bu nedenle Google zaten hızlı olan arama motoru performansını Google Go ile bir üst noktaya taşımıştır. Arama motorunun bilgileri önümüze sermesi ortalama 3 saniyedir. Google Go ile bu süre 3 saniyenin altına düşmüştür.

Veri Tasarrufu

Arama motorlarından çeşitli aramalar yaptıkça depolama ve hafıza problemleri ortaya çıkmaktadır. Kaydedilen şifreler, geçmiş aramalar gibi birçok şeyi arama motoru kaydetmektedir. Google Go ise %40 varan depolama ve hafıza tasarrufu sağlamaktadır. Arama motorlarının yarattığı hafıza problemi Google Go sayesinde ortadan kalkmaktadır.

Hafif Arama Motoru

Google arama motorunun mobil sürümünü indirmek istediğinizde telefonunuzda 215,8 MB yer açmanız gerekmektedir. Küçük boyutlu birçok uygulama yalnıza bir arama motoru yüzünden silinmek zorunda kalabilir. Google’ın mühendisleri bunu bir sorun olarak görmüşler. Bu nedenle sadece 7 MB büyüklüğünde olan Google Go sorunu çözmede mükemmel bir çözüm ortağı olmuştur.

Dosya Aktarım Avantajı

Dosya ve veri aktarımı uzun dakikalar süren bir işlemdir. Google Go ise bu problemi aşmak için Flies Go özelliğini de birlikte geliştirmiştir. 2G hızındaki internette bile kolaylıkla veri aktarımı gerçekleştirilebiliyor. Yakınlardaki bir telefona hızlı bir şekilde veri transferi yapmaya olanak sağlıyor.

Kolay Kullanım

Eski nesillerin yeni nesiller gibi bilişim çağıyla büyüme fırsatları olmadı. Onlar internetle ve diğer uygulamalar ile sonradan tanıştı. Bu nedenle yeni nesil kadar uygulamalara hâkim değiller. Ancak Google Go öyle bir uygulama ki hiç bilmeyen birisi bile rahatlıkla kullanabilir. Basitleştirilmiş kullanımı, kullanıcılar tarafından tercih edilmesinin sebeplerinden biridir.

Diğer Özellikler

Google Go, arama motorundan beklenen performansı en üst düzeyde karşılamaktadır. Aratılmak istenen konu sadece yazılarak değil sesli ifade ile aratılabilmektedir. Sizin Google Go ile konuştuğunuz gibi kendisi de sizinle konuşuyor. Web sayfalarını sizin için okuyor ve aradığınız konuları Google’dan dinleme fırsatını yakalıyorsunuz.

İstenilen web sitesinde diller arası geçiş yapılabiliyor. İkinci bir dil seçeneği ile arama alanınızı genişletebiliyorsunuz. Lens özelliği sayesinde de görüntüleri Google Go’ya okutarak görüntü hakkında bilgi alabiliyorsunuz. 

Google Go ile Yapılabilecekler

Google’ın teknoloji devi olduğu tartışmasız bir gerçektir. Liderliğini, kendisini sürekli yenilemesine borçlu olduğunu söyleyebiliriz. Her yeni geliştirdiği uygulamada önceki açıklarını kapatarak ilerlemektedir. Kullanıcı ve internet deneyimlerini Google Go ile bir üst seviyeye taşımış bulunmakta. Ancak tabi ki Go programlama dilinin faydaları bu kadar değil.

  • Sunucu ve alt sistemler yazmak
  • Hızlı ve maksimum performanslı web projeleri
  • Android uygulamalara çeşitlik katmak

Yukarıda bahsedilenler Go programlama dilinin getirdiği kullanım alanlarındandır. Go’nun avantajlarını fark eden büyük şirketler kendi sistemlerini iyileştirmek için Go programalama diline yönelmişlerdir. Amazon, Dropbox, Facebook, Apple, Twitter gibi günlük hayatımızda aşina olduğumuz programlar altyapılarını Go ile güçlendirmeyi tercih etmişlerdir. Google Go ile çalışan şirketlerin sayısı günden güne artmaktadır.

Yazıya Puan Ver
5 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: