Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Kişisel Web Tasarım Nedir? Kişisel Site Nasıl Oluşturulur?

Kişisel Web Tasarım Nedir? Kişisel Site Nasıl Oluşturulur?
Kişisel Web Tasarım Nedir? Kişisel Site Nasıl Oluşturulur?
06/06/2021
0 Yorum
Sevilay Ş.S.
1118

Günümüzde herkes profesyonel web sitelerine ve e-ticaret portallarına aşinadır. Fakat her web sitesi profesyonel olmak mecburiyetinde değildir. İşte burada kişisel web siteleri devreye girmektedir. İlgi alanlarınızı keşfedebileceğiniz, duygularınızı paylaşabileceğiniz veya özgeçmiş olarak kullanabileceğiniz kişisel bir web sitesi oluşturmanın ayrıntılarından bahsedilecek bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz!

Kişisel web sitesi, blog ya da çevrimiçi günlük terimleri birbiriyle alakalı terimlerdir. Bu terimleri birbirinden ayıran özellik platformunuzun içeriği ve bir kitleye ulaşmasını isteyip istemediğinizdir. Kişisel web siteleri hobiler, iş hayatı, akademik yaşam ya da diğer ilgi alanları dahil herhangi bir konu hakkında olabilir. Misyonunuz, sosyal medya profillerinize yaptığınız bağlantılar ve iletişim bilgileriniz ile kişisel web sitesi tasarımı, kişisel bir marka ve iyi bir ilk izlenim oluşturmanıza olanak tanır.

Kişisel bir web sitesi statik değildir ve sürekli değişebilir özelliktedir. Klasik bir özgeçmiş gibi sürekli bir şekilde kopyalarını oluşturup, her değişiklikte yenisini hazırlamanız gerekmez. Eğer kişisel bir web siteniz varsa yalnızca güncellemeniz yeterli olacaktır. Böylece insanlar tekrar geri dönüp yaptıklarınızı güncel olarak görebilir. Bir başka ifadeyle kişisel web sitesi anında oluşturabileceğiniz bir portföy işlevi görür. Bir web sitesine sahip olmanın sizi daha bulunabilir kılacağı da bir gerçektir. Peki kişisel web sitesi nasıl oluşturulur?

Kişisel Web sitesi Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kişisel web sitenize içerik eklemeden önce düşünmeniz gereken şey, temel amacınız olmalıdır. İdeal bir kişisel web sitesi kişiliğinizi ve becerilerinizi ortaya çıkarırken aynı zamanda profesyonel bir havaya da sahip olmalıdır.

  • Biyografi

Kişisel bir web siteniz olduğunda, sitenize giren kişilerin bilmek istediği ilk şey kim olduğunuz ve ne yaptığınız olacaktır. Genellikle bunun için “Hakkında” sayfası kullanılır. Bu kısımda eğitiminiz, becerileriniz, uzmanlıklarınız, ilgi alanlarınız, yaptığınız işler ve üzerinde çalıştığınız projeler yer alabilir.

  • Örnek Çalışmalar

Eğer tasarım, yazım, fotoğrafçılık, medya, teknoloji ile ilgili alanlardaysanız uygulamalı yaratıcı becerilerinizi ve bilgi ve deneyiminizi nasıl uygulamaya döktüğünüzü göstermek için kişisel web sitesinden daha uygun bir yer bulamazsınız. Bu sebeple daha önce yaptığınız ve yapmaya devam ettiğiniz çalışmalarınızı kişisel web sitenize taşımanız oldukça önemlidir. Yazarlar için kendi yazılarını yayımlamak da uygun olacaktır. Esasen sektör fark etmeksizin yapılmış işlerin, çalışma ve projelerin örneklerinin kişisel web sitesinde yer alması içeriğin değerini arttıracaktır. Ancak unutmamak gerekir ki, profesyonel bir görünüm için karmaşıklıktan uzak durmak gerekir. Bu yüzden portföyünüzdeki tüm parçalar yerine, en iyi çalışmaların eklenmesi yerinde olacaktır.

  • İletişim Bilgileri

İletişim bilgileri insanlarla sizin aranızdaki bağlantının en önemli ayağıdır. Kişisel bir web sitesinde iletişim bilgilerinizi olması önemlidir. En basit haliyle e-posta adresinizi ekleyebileceğiniz iletişim bilgisi kısmında, bir iletişim formu kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Ancak sizinle iletişim kurulmasının birkaç yolunu eklemeniz de iyi bir seçenektir.

  • Blog

Bilgi ve deneyimleriniz başkalarıyla en iyi yolu ise blog yazmaktır. Kişisel web sitenizde yer alacak güncel tutulan bir blog, belirli bir sektöre ilişkin anlayışınız ve düşünce süreciniz hakkında okuyuculara bilgi vermenize olanak tanıyacaktır. Blog kullanımı aynı zamanda web sitesine trafik çekmeye yardımcı olarak görünürlüğü arttırır.

  • Referanslar

Kişisel web sitenize daha önce berber çalıştığınız kişilerden gelen referansların da katkısı büyük olacaktır. Özellikle alanınızdaki profesyonellerden aldığınız görüşleri web sitenizde yayınlamanız etkileyici bir görünüm sağlayacaktır.

  • Görsel

Kişisel web sitenizin ilgi çekici olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu sebeple yalnızca metinlerden oluşan bir web sitesi söz konusu çekiciliği sağlamayacaktır. Bunun yerine kendinizi ve başarılarınızı görselleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun en temel yolu sizi ve yaptıklarınızı temsil eden bir logo oluşturmaktır. Öte yandan kişisel web sitenizle uyum içinde bir fotoğrafınız da doğru bir seçenek olabilir. Genel itibariyle kişisel web sitenizdeki görselleri arttırma yoluna gitmeniz faydalı olacak ve sizi daha akılda kalıcı hale getirecektir.

Özetle çok kısa sürede kişisel web site oluşturmak mümkün olsa da web’de sizi en iyi temsil edebilecek siteyi oluşturmak için yukarıdaki adımları izlemek en iyi seçeneklerden biri olacaktır.  Ayrıca örnek olarak inceleyebileceğiniz kişisel web siteleri bularak, ne isteyip istemediğinizi daha net belirleyebilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
1 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: