Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Tasarımda Domain Seçiminin Önemi Nedir?

Web Tasarımda Domain Seçiminin Önemi Nedir?
Web Tasarımda Domain Seçiminin Önemi Nedir?
05/06/2021
0 Yorum
Sevilay Ş.S.
924

Günümüzde herkes, özellikle belirli bir bilgi veya belirli bir ürün olsun, bir şey bulmaları gerektiğinde yardım için internete koşuyor. Projenizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, öncelikle iş planlarınıza, sektörünüze, uygun bir domain (alan adı) seçmeye ihtiyacınız olacaktır. Bu sebeple, bu yazıda web tasarımda domain seçimin önemi incelenecektir.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Bir işletme, marka ya da fikir internet ortamına taşındığında web sitesi, domain, URL, hosting gibi birçok kavram ile karşılaşılmaktadır. Bahsedilen kavramların her biri web sitesi sahibi olmakla ilgili olsa da hepsi aynı anlama gelmez. Bunlar arasında domain seçimi de temel konulardan biri olarak kendini gösterir.

Kullanıcıların web sitesini ziyaret etmek için tarayıcı URL çubuğuna yazdıkları adres, domain yani alan adına karşılık gelmektedir. Başka bir ifadeyle web sitesini bir eve benzetirsek, domain bu evin adresidir. Bu adresleri tanımlamak için her bilgisayara bir IP adresi atanır. Domain ise işte bu sayılardan oluşan IP adreslerinin kullanım sorununu ortadan kaldırmak için keşfedilmiştir. Bir web sitesini uzun bir sayı dizisi girmek yerine adres çubuğuna hatırlanması daha kolay olan alan adını girerek ziyaret edebilirsiniz. İnternette kimlik oluşturmanın ilk adımı domain satın almaktır. Domain satın almanın hızlı, pratik ve hesaplı bir işlem olmasına rağmen web tasarımda domain seçiminin önemi yadsınamayacak kadar büyüktür.

Web Tasarımda Domain Seçiminin Önemi Nedir?

Domain teknik bir kısa yoldan çok daha fazlasıdır. Domain seçimi çevrimiçi bir varlık oluşturmanın ilk adımıdır. İşletme için akılda kalıcı ve doğru bir domain, başarılı bir çevrimiçi varlık oluşturmak ile siber uzayda kaybolmak arasındaki farkı oluşturur. Bir başka deyişle, bir işletme, alan adına bağlı olarak web’de yaşayabilir ya da ölebilir. Dolayısıyla domain seçiminde göz önünde bulundurulması gereken bazı kriterler bulunmaktadır.

Domain, web tasarımının temelinde bulunan bir kavramdır ve en iyi domain, yaratıcılık ve özgünlük karışımı olarak ortaya çıkar. Böylece web sitesinin benzersiz ve akılda kalıcı olması sağlanabilir. Doğru domain genellikle kısa ve hatırlaması kolay olandır. Kullanıcıya ve arama motorlarına kolay ve sezgisel bir yol sunar. Bu bağlamda, hatırlanması zor ve kafa karışıklığı yaratabilecek karakterlerin kullanımından kaçınılması gerekir. Diğer yandan doğru domaine sahip olmak, kullanıcının yerleşik bir işletme olduğunu fark etmesini ve daha kolay güven oluşturmayı sağlar. Aynı zamanda marka görünürlüğü sağlar ve bir vitrin gibi müşteri ve kullanıcıları kendisine çekebilir.

Doğru alan adına sahip olmanın büyük avantajları vardır. Doğru alan adı markayı korur, profesyonel görünüm sağlar, aynı zamanda arama motoru sıralamalarını iyileştirir ve web sitesinde trafik oluşturur. Belirtildiği gibi web sitesi trafiği açısından da domain oldukça önemli bir yerde durmaktadır. Yazma trafiği temel olarak bir ürün veya hizmeti arayan kullanıcının, tarayıcısına anahtar kelimeyi yazarak araması anlamına gelir. Bu en fazla hedeflenen ve en iyi trafik türüdür. Doğru domain ile bu trafik sağlanabilir. Anahtar kelime açısından zengin bir domain, arama motorlarında üst sıralarda olma olasılığını da arttırır. Müşteri ve kullanıcılara hitap edecek, uzun dönemde şirketi, ürün ve hizmeti iyi temsil edebilecek bir alan adı seçilmelidir.

Güçlü bir domain, geliştirmenin herhangi bir aşamasında, her büyüklükteki işletme için önemlidir. Domain seçiminde, temsil edilmek istenen şey için mükemmel olduğundan emin olunması elzemdir. Yeni alan adlarının çok hızlı bir biçimde satın alındığını da unutmamak gerekir. Bu alanda rekabet oldukça şiddetlidir. Bu nedenle başarılı olmak için yaratıcı olmak gereklidir. Domain ne kadar çekici, akılda kalıcı olursa hızla popüler olma olasılığı o kadar yüksek olacaktır. Kısa, orijinal ve akılda kalıcı bir alan adı, işin gelecekteki başarısında büyük bir fark yaratabilir.

Öte yandan doğru uzantıyı (TLD) seçmek de dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir.  TLD, alan adı uzantısının teknik terimidir ve web adresinin sonuna gelen kısımdır. En yaygın uzantılar “.com, .org, .net”tir fakat yüzlerce başka uzantı vardır. Bu noktada uzantı seçerken de göz önünde bulundurmanız gereken şey potansiyel kullanıcının algısıdır.

Web tasarımda domain seçiminin önemi ve seçim yapılırken dikkatli olunması gereken aşamaları uzunca anlatılan bu yazının sonu gelindiğinde aklımızda bulunması gereken anahtar kelimeler şunlardır:  Özgün, yaratıcı, kısa, hatırlanması kolay. Bu özelliklere sahip bir domain fikriniz varsa rekabetin hızlı olduğunu unutmadan ve zaman kaybetmeden satın almak faydalı olacaktır.

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: