Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Proxy Kullanımının SEO’ya Etkisi Nedir?

Proxy Kullanımının SEO’ya Etkisi Nedir?
Proxy Kullanımının SEO’ya Etkisi Nedir?
05/01/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1043

Proxy ve SEO kavramları, temelde birbirleriyle ilişkisiz kavramlar olarak görülebilir. Ancak işletmeniz adına proxy kullanımı, SEO’ya etki eden bir unsurdur. Peki proxy kullanımının SEO’ya etkisi nedir? İlk olarak SEO ve proxy kavramlarından bahsetmemiz gerekir. Bu kavramları öğrendikten sonra, proxy kullanımının SEO’ya etkisinden bahsetmemiz daha doğru olacaktır.

SEO ve Proxy

Search Engine Optimization ya da Arama Motoru Optimizasyonu, web sitelerinin arama motoru kriterlerine uyumlu hale getirilmesi işlemidir. Bu işlem sayesinde, arama motorlarının belirlediği kriterlere uyum sağlamak daha kolaydır. Günümüzde başarılı bir SEO kampanyası yöneten şirketler, daha fazla trafik ve doğal olarak daha fazla potansiyel müşteri çekmektedir.

Proxy ya da vekil sunucu, genel olarak engellenmiş web sitelerine girmek adına kullanılan bir yöntemdir. Vekil sunucu kullanarak, bir web sitesine doğrudan girmek zorunda kalmazsınız. Yani erişime engellenmiş bir web sitesini, proxy kullanarak görüntülemeniz mümkündür. Fakat bu noktada o web sitesine erişim sağlamazsınız. Yani aracı kullanarak o siteyi görüntülemiş olursunuz. Proxy kullanımı ile IP adresinizi de gizlemiş olursunuz.

Vekil sunucunun çalışma mantığı şöyledir: Bir web sitesini görüntülemek istersiniz. Ancak bu siteye erişiminiz engellenmiştir. Bu durumda vekil sunucu kullanarak o web sitesinin getirilmesini emredersiniz. Vekil sunucu, aracılık yaparak o web sayfasını sizler için ziyaret eder. Bu sayede o sayfayı sizlere dolaylı yoldan sunmaktadır.

Proxy ile SEO İlişkisi Nedir?

Birçok kullanıcı, SEO konusunda gelişmek kaydetmek için bir proxy kullanmaktadır. Zira SEO için vekil sunucu önemlidir. SEO'da başarılı olmak isteyenler için birçok uygulamanın başlatılması ve sürdürülmesi gerekir. Bunlardan biri, SEO için güvenilir bir proxy bulmaktır. Bu ihtiyacı karşılamaya yönelik özel proxy hizmetleri de birçok şirket tarafından sunulmaktadır. Çünkü özel bir bağlantı olmadan işinizi riske atarsınız.

Proxy'nin neden SEO ile ilgili olduğunu anlamak zor görünebilir ama aslında öyle değildir. Sizin veya şirketinizin bir IP'yi özel bir proxy ile gizlemeniz veya değiştirmeniz gerekebilir. Bu sayede farklı amaçlara yönelik uygulamalar yapabilirsiniz. Bir şirketin bunu yapmak istemesinin çok çeşitli nedenleri olabilir.

Sosyal Medya Hesaplarının Yönetilmesi

Farklı kişiler için sosyal medya hesaplarını yöneten pazarlama şirketleri bulunmaktadır. Bu işi yapanlar, birçok kişinin sosyal medya hesabına ulaşmak isterler. Ancak bu durumda sosyal medya platformları, bu girişimleri spam olarak algılayabilir. Bu durumda hesapların tehlikede olduğunu söylememiz mümkündür. Sonuç olarak bu durum hem sizin hem de müşterinizin şirketinin başarısını etkiler. SEO için özel proxy yardımı ile her hesaba farklı IP'den erişebilirsiniz. Böylece olası engellemelerden kurtulabilirsiniz.

Rakip Analizi Yapmak

Rakip sitelerin tekniklerini öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Ancak bu durumda kimliğinizin açığa çıkmasından da korkuyor olabilirsiniz. Artık korkmanıza gerek yok. Zira rakip sitelere “casusluk” yaparken vekil sunucu kullanarak kimliğinizi gizleyebilirsiniz. Bu sayede kimliğinizin açığa çıkmasını önlediğiniz gibi rakip analizini de başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.

Reklam Sınırlarını Genişletmek

Şirketiniz adına reklam yayınlamak istediğiniz zaman internet bu reklamları çeşitli nedenlerden dolayı kısıtlayabilir. Özel bir proxy kullanımı, bu kısıtlamaların ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu sayede reklam sınırlarınızı genişletebilirsiniz.

Daha Hızlı Yükleme

Proxy kullanımı sayesinde web sitenizin kullanıcıların tarayıcısında önbelleğe alınır. Bu önbellek sayesinde web siteleriniz çok daha hızlı açılacaktır. İlk trafikten sonra yüklenen bu önbellek sayesinde SEO’ya etki eden yavaşlık sorununu da büyük ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz.

Web Sitelerinden Veri Toplama (Veri Kazıma)

Rakip sitelerden veri kazımak istiyorsanız, proxy kullanarak olası sorunların önüne geçebilirsiniz. Zira proxy kullanmadan veri toplamaya kalkarsanız, bu aktiviteniz yasaklanacaktır. Bu durumda özel bir IP adresi gerekmektedir ve proxy bu işlemi sizin adınıza harika bir uyumla gerçekleştirmektedir. Proxy varsa gizlilik de var demektir.

Verileri İzleme

Proxy sunucusuna giren ve çıkan tüm veriler özel proxy'ler tarafından yönetilir. İstediğiniz sonuçları alana kadar arama motoru kampanyanızda değişiklikler yapabilmek için trafiğinizi, tıklamalarınızı ve SEO sonuçlarınızı takip edebilirsiniz.

Yukarıdaki etkileri göz önüne aldığımızda, SEO açısından proxy kullanımının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Proxy kullanarak hem gizliliğinize değer vermiş olursunuz hem de şirketiniz adına gerekli olan işlemleri özgürce gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede internet ortamında yer alan kısıtlamalardan sıyrılabilir ve daha etkili SEO kampanyaları gerçekleştirebilirsiniz. Proxy kullanımı bu noktada şirketinizi hem uçuracak hem de gizli bir pelerinle görünmez kılacaktır.

Yazıya Puan Ver
0 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: