Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Responsive Tasarım Nedir? Önemi ve Avantajları

Responsive Tasarım Nedir? Önemi ve Avantajları
Responsive Tasarım Nedir? Önemi ve Avantajları
29/09/2020
0 Yorum
Hilal D.
1253

RESPONSIVE TASARIM NEDİR?

Responsive web tasarım, Türkçe karşılığıyla duyarlı ve uyumlu web tasarımı anlamına gelmektedir. Buradaki duyarlılık ve uyumluluk mobil cihazlar için kullanılır. Kısaca ifade etmek gerekirse, bir web sitesinin mobil cihaz ekranlarına tam oturması ve yüksek çözünürlük sağlanmasıdır.

Responsive Tasarım

24 saatlik zaman diliminin çoğunu telefon veya tabletlerde geçirdiğimizi düşününce, web sitelerinin mobil cihazlara uyumlu olması bir ihtiyaç niteliği kazanıyor. Bilgisayara nazaran daha fazla kullanılan telefonlara uyumluluk sitenizin trafiğini arttırmaya ve sadık kullanıcılar kazanmanıza yaramaktadır. Responsive tasarımda, web sitesi içerisinde bulunan yazı, resim, video veya ses kayıtları gibi dosyaların farklı ekran boyutlarına göre yeniden şekil alması çok önemlidir. Ekrana sığmayan, küçük gelen veya sağa sola kaydırma zahmetine girilmesi gereken web siteleri olması gereken kullanıcı beklentisini karşılayamadığı için ziyaretçi kaybeder. Bu nedenle bir web sitesi tasarlatırken Responsive özelliği olması sitenizin geleceğini belirlemede önemli bir rol oynar.

Neden Responsive Tasarım?

Responsive tasarım, kullanıcılara kolaylık sağlarken sayfa sahipleri için de oldukça önemli bir özelliktir. Tek bir domain ile sayfaların mobil uyumlu olması hem bütçe açısından hem de yönetim açısından rahattır. Her cihaz için aynı kalitenin uygulanabiliyor olması site harcamalarının düşmesine ve bakımının daha rahat yapılmasına olanak sağlar. Farklı boyutlardaki ekranlara ve farklı çözünürlüklere özel olarak ayrı ayrı yaptırılan web siteleri yöneticilere büyük iş ve masraflar çıkartmaktadır.

Arama motorları da Responsive tasarımlı web sitelerini daha çok destekler. Herhangi bir konu mobil cihazlardan aratıldığında sitenin Responsive olup olmadığına bakılmadan sonuçlar listelenir. Site ziyaretçilerinin kullanmakta güçlük çektiği sayfalar arama motoru sıralamalarında geriye düşer. Responsive tasarımlar da site trafiğini arttırdığından dolayı potansiyel müşteri veya kullanıcı kitlesini kendine daha çabuk çeker.

Responsive Tasarımın Avantajları

  • Kolay Kullanım

Responsive tasarımın en önemli avantajı, kullanımının kolay olmasıdır. Kullanıcılar burada sitenin yalın haliyle karşılaşırlar. Bilgisayar üzerindeki tarayıcıdan açılan web siteleri gibi her bir detaya ayrı ayrı yer verilmez. Önemli olan kısımlar belirlenir ve Responsive tasarım oluşturulur. Kullanıcıların gereksiz detaylarda boğulması ve kullanıcıyı yoran bir site web sitenizin trafiğini etkileyecektir.

  • Kolay Bakım

Responsive tasarım, kullanıcı kolaylığının yanında yönetici kolaylığı da sağlar. Tek bir alan adı altında tüm cihazlarda görünür olmak sitenizin bakımını kolaylaştıracaktır. Farklı alan adları üzerine kurulmuş birçok siteyle uğraşmak zorunda kalınmaz.

  • Düşük Maliyet

Her cihaz için farklı tasarımlar yaptırmak site pahalıya patlayacaktır. Farklı hosting ve domain maliyetleri de üzerine eklendiğinde büyük bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Responsive tasarımda ise ek maliyetleri ortadan kaldırıp daha az bütçe ile daha güzel işler ortaya çıkarabilirsiniz.

  • Arama Motoru Optimizasyonu

İster blog ister e-ticaret sitesi olsun, sayfa sahiplerinin tüm çalışmaları siteye daha çok kullanıcı çekmek üzerinedir. Bu da arama motorları ile dost olmaktan geçer. SEO’da değerli bir yere sahip olan Responsive tasarım ile web siteniz arama motorlarının seveceği bir yapıya kavuşur. Böylelikle e-ticaret sitenize daha çok müşteri çekebilir, blog sayfanızın trafiğini arttırabilirsiniz.

Penta Yazılım ile Responsive Tasarım

Penta Yazılım, web tasarım konusunda uzmanlaşmış kurumsal bir yazılım şirketidir. Yazılım ve tasarım konusunda kullanıcı isteklerini göz önüne alarak beklentileri karşılamak üzerine çalışılmaktadır. Hazırlanan web sitelerini “Referanslarımız” bölümünden yapılan işlemler ile birlikte inceleyebilirsiniz.

Penta Yazılım’da tasarlanan web siteleri, gereken kodlar eklenerek Responsive hale dönüştürülmektedir. Kullanıcı isteklerini tam anlamıyla karşılayan mobil uyumlu web siteleriniz ile trafiği arttırıp kazancınızı katlayacaksınız. Siz sitenizden beklediğiniz geri dönüşü alırken bizler de harika işler ortaya çıkarmanın gururunu yaşayacağız. Penta Yazılım ile iletişime geçerek Responsive tasarımlı web siteler hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Yazıya Puan Ver
1 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: