Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?
SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?
31/12/2019
0 Yorum
Ö.Faruk
2327

SEO, Günümüz içerik üreticilerinin atladığı konuların başında gelmektedir. Seo uyumlu makaleler yani kaliteli ve özgün içerikler ziyaretçilerinize önemli olduğu kadar Google başta olmak üzere diğer arama motorları içinde  çok önemlidir.

Türkiye’de arama motoru hatta internet denilince akla GOOGLE gelmektedir. Dolayısıyla bu makalemizde Google Arama Motorunu baza alarak “Seo Uyumlu Makale”  konusuna  açıklık getireceğiz.

PENTA YAZILIM olarak, Uzmanların elinden SEO UYUMLU MAKALE YAZMA konusundaki tüm ezberleri bozacağız. 

Makalemizi baştan sona okuduğunuz zaman hafızanızdaki SEO UYUMLU MAKALE YAZMAYA  dair tüm gereksiz bilgilerin yok olduğunu, ÖZGÜN MAKALE YAZMAK konusunda daha emin ilerleyeceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

SEO NEDİR?

Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO’nun amacı arama motorlarının ( Google, Bing, Yahoo, Yandex vb.)  sonuçlarında  mümkün olan en üst sıralamayı elde etmektir.  

Her gün milyonlarca insan arama motorlarını kullanarak, ürün ve hizmetlerden faydalanmaktadır. Araştırmalara göre insanların arama motorlarında  ilk iki sayfaya baktığı, bu sayfalardan da ilk iki sonuca genelde tıkladığı kaydedilmiştir.

ARAMA MOTORLARI NASIL ÇALIŞIR?

Arama motorları algoritma denilen karmaşık formüller ve işlemler kullanırlar, bunların vasıtasıyla internetteki milyonlarca siteyi analiz eder ve sıralar, arama motorları için bazı teknikler sinyal görevi görmektedir. Bu teknikleri uygulayarak sitenizin bu algoritmalarla daha uygun olmasını sağlayabilirsiniz.

Arama motorları bilhassa Google, kullandığınız sinyal tekniklerini değerlendirir.  Sitenizin diğer sitelere göre hangi sıralamada duracağını belirler.

Bu sinyal arasında ;  

Anahtar kelimeler

Meta etiketler

Diğer sitelerden sitenize yönlendirilen bağlantılar, bulunmaktadır.

NOT : Arama motorları niceliğe değil niteliğe bakmaktadır.  SEO UYUMLU MAKALE yazarken arama motorlarını kandırmaya, sahte içerik üretmeye çalışmayınız. Şiddetle tavsiyem tamamen insanlara faydalı, özgün ve yukarıda saydığım, “Anahtar kelime, meta etiket ve dış bağlantıların” mevcut olduğu içerikler üretmenizdir.

SEO UYUMLU MAKALE İÇİN ANAHTAR KELİME SEÇİMİ NASIL OLMALI?

SEO Uyumlu Makale yazmanın ilk adımı hedef kitlenizi değerlendirmektir.  Hedef kitleniz kim? Sitenizi ziyaret ettiklerinde neyi görmek ve ne ile karşılaşmak istiyorlar? En çok hangi kelimeleri kullanarak arama motorlarında sitenizi arıyorlar? Bu bilgileri kullanarak hedef kitlenizi tespit edebilir ve bu hedef kitlenizi harekete geçirecek güçlü  içerikler hazırlayabilirsiniz.

NOT : Sitenizde okunurluğu zorlaştıracak, içeriğin çekiciliğini azaltacak anahtar kelimelerin kullanılması sitenizi arama motorlarında yükseltmez tam tersi sıralamanızı düşürür ve tüm emeğinizin çöpe bir anda gitmesine neden olabilir.

SEO UYUMLU MAKALE İÇİN ALTERNATİF YOLLAR NELERDİR?

Anahtar kelime, meta etkiket, dış bağlantılar harici çok önemli başka bir konu SOSYAL MEDYA’dır. Sitenize Pinterest, Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya sitelerini ekleyerek, makalelerinizin kolayca paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.  Geri bağlantı kullanımı sitenizin sıralamasını yükseltir.

NOT: Biranda bir sürü siteden geri bağlantı almak SEO açısından fayda değil zarar sağlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken konu kaliteli özgün içerikleri olan sitelerden abartılmayacak kadar geri bağlantı almanızdır.  

SEO UYUMLU MAKALE NEDİR?

SEO Uyumlu Makale, arama motorlarının istediği tekniklerle hazırlanmış makalelerdir. Bu sinyal tekniklerini yukarıda özetle saymıştık.  Bunların şimdi nasıl kullanacağını aşağıdaki yazımızda kısaca anlatıyoruz.

SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR?

Başlık Anahtar Kelime İçermelidir.

Başlık En Az 3 Kelime’den En Fazla 66 Kelimeden Oluşmalıdır.

URL Anahtar Kelimeyi İçermelidir (Örnek; Anahtar kelimesi Erik Ağacı, URL : site.com/erik_Agaci_meyvesi)

Meta Anahtar Kelime İçermelidir En Fazla 160 Kelime Olmalıdır.

Anahtar Kelime Başlığı H1-H2-H3 Etiketi İle Kullanılmalıdır. En İyisi Hangisi İse Onu H1 Yapmanızı Öneririm.

Tüm bunların hepsi sinyallerin rahatça arama motorları tarafından anlaşılmasını sağlamaktır. Bunlar tabii ki tek başına yeterli değildir. Belki arama motorları için dört dörtlük bir yazı kaleme almış olabilirsiniz. Fakat ziyaretçileriniz için içerik berbattır. Sitenize giren 3-5 sn sonra çıkıyorsa arama motorları bunların hepsini hesaba katacak, üst sıralamalardaki yerinizi altlara doğru indirecektir. Bu yüzden ziyaretçilerinizi sıkmayacak ve hemen çıkmasını engelleyecek içeriklerin üretilmesini sağlamak ve bu ürettiğiniz içeriklerde de özellikle Anahtar kelime, meta etiket ile zenginleştirilerek yazılması önem arz etmektedir.

Unutmadan söylemeliyiz ki; makaleleriniz en az 300 kelimeden oluşmalıdır.  Anahtar kelimeriniz ilk 100 kelime arasında bulunmalıdır. İçerik birkaç görsel ile zenginleştirilmesinde de fayda vardır.

 

 

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: