Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Stoksuz ve Ürün Olmadan e-Ticaret Nasıl Yapılabilir?

Stoksuz ve Ürün Olmadan e-Ticaret Nasıl Yapılabilir?
Stoksuz ve Ürün Olmadan e-Ticaret Nasıl Yapılabilir?
20/08/2020
0 Yorum
Ö.Faruk
6340

Stoksuz satış yapmak sanıldığı kadar zor değil. Ürün olmadan, stok olmadan e-ticaret nasıl yapılır  sorusuna cevap veriyoruz; Herhangi bir fiziki mağazada stoksuz satış yapabilmek neredeyse imkansızdır. Ancak durum dijital mecralara döküldüğünde imkansız kelimesi hiçbir zaman sözlükteki karşılığını almaz. Stoksuz e-ticaret, bilinen diğer bir adıyla “dropshipping”tir. Son yıllarda birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Peki dropshipping nedir?

Stoksuz e-ticaret yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye ettiğimiz evden e-ticaret ile para kazanma yolları konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Dropshipping Nedir?

2006 yılında Ali Expressin Çin’de yaptığı e-ticaret lansmanı ile ABD’de popüler bir kavram haline gelmiştir. İlk zamanlarda daha önce denenmemiş bir işe adım atmak birçok kişi için tereddütlere zemin hazırladı. Bu nedenle çoğu popüler mağaza kapılarını dropshipping girişimcisine açmıştır. Hem aracısına hem de stok sahibine kazanç elde etmesiyle büyük bir patlama yaşadı. Son dönemlerde neredeyse sıfır maliyetle başlanılabilen oldukça kazançlı e-ticaret modellerinden biridir.

Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Stoksuz e-ticaret için maliyetinin düşük olduğunu söyleyebiliriz ancak zahmetsiz bir iş olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Profesyonel bir e-ticaret sitesine sahip olmalısınız. Daha sonra tedarikçi firmaların xml olarak adlandırılan ürün stok dosyalarını satış yapacağınız e-ticaret sitesine tanımlayarak ürün girişi yapmalısınız. Diğer bir deyişle tedarikçilerin elinde bulunan ürünleri kendi sitenize entegre etmelisiniz.

Dropshipping Nasıl Çalışır?

Xml ile tedarikçiden alınan bilgiler sitenize yerleştirildikten sonra sipariş yönetimi yapılmalıdır. Bu sistem aşağıdaki şekilde işlemektedir.

 • Sipariş gelen ürün ve müşteri bilgileri tedarikçi firmaya iletilir.

 • Aracı, tedarikçi firmaya ödeme yapar.

 • Aracı ürünün faturasını hazırlar ve tedarikçi firmaya gönderir.

 • Tedarikçi firma ürünü ve faturasını müşteriye gönderir.

 • Müşteri ürünü teslim alır ve süreç tamamlanmış olur.

Stoksuz E-Ticaretin Avantajları

 • Herhangi bir depo yönetimi olmadığından dolayı bu alanda personel ihtiyacı bulunmaz.

 • Stoklar tedarikçi firmadadır. Bu sayede stoklar için ekstra bir depo maliyeti oluşmaz.

 • Ürün paketlenmesi ve müşteriye gönderilmek üzere kargo firması ile anlaşma yapılması tedarikçi firma tarafından karşılanır. Böylelikle e-ticaret firmaları kargo şirketleri ile anlaşma yapmaz.

 • E-ticaret firması bulundurduğu stoklar karşılığında stok bedeli ödemektedir. Satılmayan ürünler olduğunda bu ürünler listeden kaldırılır ve stok bedeli ödenmemiş olur.

 • Ürünler satın alınmadan site üzerinden satışa başlanılabilir.

 • Büyük bir sermaye ihtiyacı olmadan satış yapılabilir. Yeni girişimciler için oldukça idealdir.

 • Stok maliyetine yer verilmedi için birçok farklı kategoride çeşitli ürünler satışa çıkarabilirsiniz.

Stoksuz E-Ticaretin Dezavantajları

 • Tedarikçi tarafından müşteriye hasarlı veya yanlış ürün gönderilmesi gibi durumlar yaşanabilir. Müşteriler bu durumda tedarikçi ile değil satıcı ile iletişime geçmektedir. İlerleyen dönemlerde tedarikçi firma ile herhangi bir anlaşmazlığa düşmemek için anlaşmanın başında belirli sözleşmeler imzalanmalıdır.

 • Dropshipping adı verilen stoksuz e-ticaret yapmak son dönemlerde çok fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenle bu sektörde rekabet oldukça üst düzeydedir. Bir tedarikçi birden fazla satıcı ile anlaşabilir. Bu da kar marjlarının çok düşük seviyelerde olmasına zemin hazırlamaktadır.

 • Müşteriler her türlü sorunda satıcıyı muhatap almaktadır. Bu nedenle tedarikçi firmanın ürünlerini zamanında teslim olacak şekilde planlaması gerekir. Ürünler müşteriye sunulan tarihte teslim edilmeli ve gecikmemelidir. Tedarikçinin teslim süresini uzatması müşteri ile satıcının arasını bozmaktadır.

 • Dropshipping, tedarikçi ile satıcı arasındaki güvene bağlıdır. Bu nedenle tedarikçi depo ve stok yönetimini doğru yapmalıdır. Bir ürünün stoku bittiğinde satıcının sayfasında ürünün stokunun bitmiş olduğu gözükmelidir. Aksi halde müşteri ile sorunlar yaşanabilir. Müşterilerin satıcı siteye duyduğu güven azalmaktadır.

 • Satıcı, sattığı ürünler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Aracılık yapmanın kuralları arasında ne sattığını bilmek başta gelir. Müşteriler tarafından sorulan herhangi olumsuz bir soruya her seferinde tedarikçi beklenmeden kısa sürede cevap verilmelidir.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler tedarikçi olarak dropshipping stoksuz e-ticaret sistemine oldukça sıcak bakmaktadır. Ürünler dijital platformdan birçok kişiye yayılır. Örneğin Bursa’da bulunan fiziki bir mağaza, yalnızca Bursa’da yaşayan insanlara veya yalnızca bulunduğu semtteki kişilere hizmet vermektedir. Ancak, tedarikçi olarak bir satıcı ile anlaştığında Türkiye’nin belki de dünyanın birçok yerinden sipariş alabilir. Bu sayede kazan kazan ilişkisi içerisinde tedarikçi firma satışlarını katlarken satıcı da belirli oranda kazanç sağlayabilir. Satıcı için ne kadar çok tedarikçi ve ürün çeşitliliği o kadar çok gelir demektir. Tedarikçi için ise ne kadar çok satıcı o kadar çok satış anlamına gelir. Buradan da anlaşılacağı gibi tedarikçi yalnızca bir satıcı ile sınırlı kalmamalıdır. Satıcı da tedarikçi ağını her zaman geniş tutmalıdır.

Yazıya Puan Ver
7 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: e-ticareti-sitesi