Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Viral Video Nedir? Viral Video Örnekleri ve Viral Nasıl Olunur?

Viral Video Nedir? Viral Video Örnekleri ve Viral Nasıl Olunur?
Viral Video Nedir? Viral Video Örnekleri ve Viral Nasıl Olunur?
13/09/2020
0 Yorum
Hilal D.
2498

Viral Video Nedir? diye sorduğunuzu gördük... Viral kelimesi çoğunlukla tıbbi bir kelime olarak karşımıza çıkmaktadır ve virüslerin yayılması, çoğalması anlamını taşır. Dilimizdeki birçok sözcük gibi viral kelimesi de kendi anlamının dışına çıkarak dijital dünyaya adım atmıştır. Peki viral video nedir?

Son zamanlarda adını video kelimesine sıfat yapıp karşımıza çıkan viral, ilk başlarda reklamcılık sektörü için kullanılıyordu. Viral reklam, bir videonun, resmin veya herhangi bir dosyanın internet ortamında kendiliğinden yayılmasıdır. Kelime anlamına bakıldığında olumsuz bir içerikle karşılaşacakmışız gibi gelse de viral video oluşturmak pek çok reklamcının isteğidir. Bu videolar, reklam başlığı altında olmadan internet kullanıcıları tarafından yayılır. Bir videonun viral olup olmaması için içerisinde marka logosunun bulunma veya bulunmama şartı aranmaz. Ancak o videoyu izleyen kişi ilk anda reklam olduğunu anlamamalıdır. Genellikle bu tip videolar tasarımı veya içeriği ile dikkat çeker. Herkese ulaşmasındaki en temel özelliği kullanıcılarda paylaşma isteği uyandırmasıdır.

Siz de bir videoyu Twitter aracılığıyla paylaşabilmek için Retweet Nedir? Yazımızı okuyabilirsiniz.

Viral Videolar Nasıl Olmalıdır?

Viral videoların en önemli özelliklerinden birisi doğal olmasıdır. Kurgu olduğu hissedilen videolar kullanıcılar tarafından benimsenmez. Bu nedenle de paylaşılma arzusu tetiklenmez. Aşırı sıradan veya aşırı kurgu olmayan videolar, viral video için idealdir.

Marka logosunu video içerisine yerleştirirken ustaca davranmalısınız. İlgili videonun bir marka tarafından piyasaya sunulduğu kullanıcılar tarafından ilk bakışta fark edildiğinde belirli taraflar meydana gelebilir. Örneğin, daha önce marka ile sorun yaşamış rakipler bu videolar için olumsuzluk yaratabilir. Markanın ilk bakışta belli olmamasının bir diğer olumlu sebebi de markanın herhangi bir ürünü ile ilgisi olmayan kişilerin de bu videoları paylaşmasını sağlamaktır. Bu kişiler videoları yaydıkça potansiyel müşterilere daha rahat ulaşılabilir.

Duygular viral videolar için çok önemlidir. Videoda acı, üzüntü, sevinç, gurur gibi duyguları ön plana çıkarmalısınız. İzleyen kişiler bu duyguları hissettiklerinde paylaşma arzuları daha çok artar. Örneğin, kadınların başarılarının gösterildiği ve haklarının ön plana çıktığı çarpıcı bir video kullanıcıların paylaşma oranını ciddi ölçüde arttıracaktır.

Viral videolarda aşırılıktan kaçınılmalıdır. Dikkat çekmek için abartılı materyallere yer verilmemelidir. Bunun yanında fazla sıradan bir video da ilgi çekmez. Viral video içerik ayarı iyi derecede yapılmalıdır.

Sosyal medyanın tanınır kişilerini hedeflemelisiniz. Influencers olarak adlandırılan bu kişilerin milyonlarca takipçisi bulunuyor. Ayrıca bu takipçilerinin bir kısmı da fanlarından oluşuyor ve bu kişilerin yaptıklarını kendilerine örnek olarak tutuyorlar. Bu nedenle influencer’ları hedeflemek videonuzun dakikalar içinde milyonlara ulaşmasını sağlayabilir.

Özetlemek gerekirse, markayı geri plana atarak doğal bir şekilde insanların duygularını okşamak viral videoların en önemli özelliğidir. Başarı yakalamasını istediğiniz viral videolarınızı içerik kalitesine dikkat edip kullanıcılara sunmalısınız. Bu sayede markanızın satışları da artacaktır.

İnternet üzerinden satış yapıyorsanız ve viral video dışında da satış tekniklerini incelemek istiyorsanız İnternet Üzerinden Satış Nasıl Yapılır? Ve İnternet Üzerinden Kıyafet ve Ayakkabı Satışı Nasıl Yapılır? Yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Viral Video Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir önceki başlıkta viral videoların içeriğinin nasıl olmasından bahsettik. Bu tip videolarda içerik kadar çok üst düzey bilgi gerektirmese de dikkat edilmesi gereken fiziki noktalar vardır.

  • İlk olarak, viral videoyu en fazla 1,5 dakika olacak şekilde çekmelisiniz. Süre uzadıkça ilgi çekiciliği azalır. Viral videonun amacı kısa zamanda çok ilgi çekmektir.
  • Kaliteli bir müzik, viral videonun bel kemiğidir. Dizilerden de gördüğümüz gibi en basit duygular bile bir müzik ile doruklarda yaşanabilir. Bu nedenle video içeriğine uygun kaliteli müzik seçmelisiniz.
  • Dans veya birtakım yetenekler de viral videoda sergilenebilir materyallerdendir. Kullanıcıların videoyu izlemek istemesi esastır. Tam olarak izlenmeye değer görülen videolar paylaşılmayı hak eder. Dans ve yetenekler de kullanıcıların ilgisini büyük ölçüde çekmektedir.
  • Kısa bir başlık belirleyin. Bu sayede gizem yaratmış olursunuz. Kullanıcılar, kısa başlık arkasında neler olduğunu görmek isteyecektir.

Viral Video Örnekleri

  1. Gitti Gidiyor- Fulya’nın İntikamı

Bu video tamamen amatör kamera ile çekilmiş ve oldukça doğal duruyor. Karakter Fulya, eski erkek arkadaşı Mert tarafından aldatılmış. Görüldüğü gibi birçok kişi tarafından tasvip edilmeyen bir davranış ön plana çıkartılmış ve bu videoyu izleyen herkes Fulya’nın tarafında davranacak. Eski erkek arkadaşıyla anıları olan eşyaları Gitti Gidiyor üzerinden satmak istiyor. Haberlere bile konu olan bu viral reklam, samimi ve doğal.

  1. P&G- Teşekkürler Anne

P&G firması, okullarda spora destek olduğunu belirtmek için bir viral reklam yayınlıyor. Burada çok yoğun duygulardan olan annelik ve anne sevgisi ön plana çıkarılıyor. Çocuklardan gelen sürprizi çok güzel bir şekilde yansıtan P&G, reklamını uygun bir müzikle destekliyor. Kullanıcılar tarafından da paylaşılmak için tam not alıyor.

  1. Türk Hava Yolları- Evlenme Teklifi

Bir genç, samimi bir şekilde kamera karşısına oturuyor. Kısa bir süreliğine geçirdiği 3 ayı anlatıyor. Türk Hava Yolları’nda çalışan bu genç, gittiği 14 ülkeden farklı insanlara kız arkadaşı için Türkçe cümleler söyletiyor. İzleyenlerin içini sevinç kaplatan bu reklam sosyal mecralarda hız kesmeden paylaşılıyor.

Yazıya Puan Ver
0 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: