Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Siteniz İçin Mobil Uygulama Gerekli mi?

Web Siteniz İçin Mobil Uygulama Gerekli mi?
Web Siteniz İçin Mobil Uygulama Gerekli mi?
11/02/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1261

İnternet söz konusu olduğunda yeniliklerin ardı arkası kesilmez. Özellikle de son 15 yılda kullanıcı deneyimi açısından uçurum boyutlarında farklar oluştuğu görülmektedir. Bu farklardan belki de en büyüğü, kullanıcıların interneti kullandıkları “cihaz türü”dür. Masaüstü bilgisayarlardan mobil cihazlara kayan arama alışkanlıkları, doğal olarak web sitelerinin tasarımlarına da etki ediyor. Peki web sitenizin mobil uygulamaya ihtiyacı olup olmadığını biliyor musunuz? Gelin bu soruyu detaylı olarak inceleyelim.

Web Siteleri İçin Mobil Uygulama Nedir?

Mobil uygulama, mobil işletim sistemlerine sahip cihazlarda çalıştırılabilen özel yazılımlardır. Bu uygulamalar, mobil işletim sistemlerine ait marketlerde ücretli ya da ücretsiz olarak satılmaktadır. Android işletim sistemlerine sahip telefonlar, Google Play marketi üzerinden mobil uygulama indirebilir ve kullanabilirler. Aynı şekilde Apple marka telefon ve tabletlere sahip kullanıcılar da App Store üzerinden uygulama indirebilirler. Çeşitli marketler bulunsa da, en rağbet gören mobil uygulama marketleri bu ikisidir.

Mobil uygulamalar, farklı ihtiyaçlara özel olarak tasarlanabilir. Ancak her mobil uygulama, temelde bir web sitesinin mobil cihazlara özgü kodlanmış arayüzüdür. Örneğin WhatsApp uygulaması, WhatsApp web sitesinin mobil uygulamasıdır. Aynı şekilde Facebook ya da Twitter gibi mobil uygulamalar da, bu web sitelerinin mobil cihazlara özel olarak kodlanmış tasarımlarıdır.

Her Web Sitesi İçin Mobil Uygulama Gerekli midir?

Bir web sitesi düşünün. Bu web sitesi, yalnızca masaüstü görünümünü desteklesin. Yani responsive tasarıma sahip olmasın. Bir de kullanıcı düşünün. Bu kullanıcı da o web sitesini mobil telefonuyla ziyaret etsin. Bu durumda ne olur biliyor muyuz? Doğal olarak görsel uyumsuzluk yaşanır. Zira masaüstü bilgisayarlar yatay ekranlara mobil telefonlar ise dikey ekranlara sahiptir. Yani mobil kullanıcı, mobil görünüm olmadığı için web sitesini düzgün görüntüleyemez.

Günümüzde yapılan aramaların yarısından fazlası telefon ve tablet gibi mobil cihazlarla yapılmaktadır. Yani günümüzde mobil uygulamaya ve mobil tasarıma sahip olmak bu durumda çok önemlidir.

Mobil Uygulama İhtiyacı Nasıl Anlaşılır?

Eğer sitenizin mobil uygulaması yoksa, bunun ihtiyaç olup olmadığını anlamak belirli yollarla mümkündür. Örneğin sitenize gelen kullanıcıların hangi cihaz türlerini kullandıklarını analiz edebilirsiniz. Bunun için istatistik kaynaklarına göz atmak yeterlidir. Türü gereği birçok site, sadece masaüstü cihazlarla ziyaret edilmektedir. Bazı siteler ise büyük oranda mobil kullanıcı kitlesine sahiptir. Eğer siteniz ikinci gruptaysa, bir mobil uygulamanın gerekliliğinden bahsedilebilir.

Bir diğer yöntem ise sitenizin hizmet alanı üzerinden ihtiyaç kontrolü yapmaktır. Yani siteniz hangi tür bir hizmet sunuyor bunu irdelemek gerekir. Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz, kuşkusuz bir mobil uygulamaya sahip olmanız avantajlıdır. Bu sayede kullanıcıların telefonlarında daha fazla yer alabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Ek olarak ücretsiz WordPress e-ticaret temalarına göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Mobil Uygulama Fiyatları Ne Kadar?

Biraz da işin maddi boyutuna değinelim. Eğer siteniz için bir mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız, öncelikle bu uygulamada yer almasını istediğiniz özellikleri belirlemeniz gerekir. Mesela üyelik sisteminin olup olmayacağını belirleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra sitenizin mobil uygulamasına ne gibi ek özellikler sunmak istediğinizi de belirleyebilirsiniz. Gece modu, açılır kapanır pencereler ve diğer arayüz özellikleri gibi... Bu sayede kullanıcıları mobil uygulamaya çekmek adına bir avantaj yakalayabilirsiniz. Aksi halde kullanıcılar tarayıcı üzerinden sitenizi ziyaret etmeyi daha cazip bulacaktır.

Yukarıdaki “özellikleri belirleme” kısmı, mobil uygulama için ayırmanız gereken bütçeyi belirleyen temel unsurlardır. Yani mobil uygulama yaptırmak istiyorsanız önce uygulamanızın dikkat çekici özelliklerini belirlemeniz gerekmektedir. Sonrasında fiyat listesinin çıkarılması çok daha kolay olacaktır.

Mobil Uygulamalar Konusunda Tavsiyeler

Bir mobil uygulama, kullanıcının telefonunda belirli bir alan kaplar. Bu alan kullanıcı için çok önemlidir. Zira telefonların en büyük sorunlarından birisi depolamadır. Eğer büyük bir şey vaat edemezseniz, depolama alanı dolan kullanıcılar ilk olarak sizin uygulamanızı silecektir. Bu nedenle web sitenizin mobil uygulamasını geliştirme kararı alırken geleceği iyi hesaplamanız gerekmektedir. Eğer uygulamayı aktif bir şekilde yönetmezseniz, bir süre sonra uygulamanın aktif kullanıcısı azalmaya başlayacaktır. Bu durumda tasarım maliyetleri ve diğer barındırma maliyetleri de sizin için pahalıya patlayabilir. Bu nedenle mobil uygulama yaptırmadan önce iyi araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Son olarak, AMP ve faydalarını anlattığımız yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz. Böylece mobil uyumlu sayfaların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha okuyabilirsin

Yazıya Puan Ver
0 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: