Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Sitesi SEO Uyumlu Hale Nasıl Gelir?

Web Sitesi SEO Uyumlu Hale Nasıl Gelir?
Web Sitesi SEO Uyumlu Hale Nasıl Gelir?
08/02/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1417

SEO (arama motoru optimizasyonu), web sitelerinin arama motorları kriterlerine uygun hale getirilmesi işlemidir. Bu sayede web siteleriniz arama motorlarında daha görünür bir hal alır ve daha fazla kullanıcı çekebilirsiniz. Eğer etkili bir SEO çalışması yapamazsanız, web siteleriniz hem kullanıcı açısından hem de Google gibi arama motorları açısından değersiz görülebilir. Bu yazımızda, web sitesi nasıl SEO uyumlu hale getirilir? Sorusuna odaklanacağız. Ek olarak web sitesi sahiplerinin SEO konusunda sık yaptığı hatalara ve çözüm yollarına değineceğiz.

SEO Uyumlu Web Sitesi Nedir?

SEO uyumlu web sitesi, arama motorlarının istediği özelliklere sahip web sitesidir. Hızlı, güvenilir, güncel ve çözüm odaklıdır. Ek olarak kullanıcıyı içerisinde gezmeye teşvik eder. Bunu da bilgilendirici içerikleri sayesinde yapar. Arama motorları tarafından belirlenen tüm kriterler, web sitelerinin kullanıcılara daha işlevsel özellikler sunması için düzenlenir. Yani SEO’nun asıl amacı, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik siteleri ön planda tutmaktır. Fakat birçok site sahibi, SEO’yu “arama motorlarının gözüne girmek” olarak algılar. Bu durumda kullanıcı deneyimi hiçe sayılabilir ve kriterlere uymak adına işlevsel olmayan bir site ortaya çıkabilir.  Örnek olarak birçok haber sitesini ve sadece para kazanma odaklı blog sitesini gösterebiliriz.

SEO Uyumlu Web Sitesinin Özellikleri Nelerdir?

Maddeler halinde SEO uyumlu web sitesinin özelliklerinden bahsedelim:

 • Günceldir. Eski modüller ve tasarımlar yerine trendleri takip eder ve uygular.
 • Hızlıdır. Kullanıcıların istedikleri bilgiye ulaşmalarını en kısa yoldan sağlar.
 • Basittir. Karmaşık kod dizininden ziyade daha sade bir kod yapısına sahiptir.
 • Çözüm odaklıdır. Hikayesini net biçimde anlatabilir ve kullanıcıların dertlerine derman olur.
 • Güvenilirdir. İçerisinde güvenlik zafiyeti bulunmaz ve kullanıcıların bilgilerini güvende tutar. SSL sertifikası mutlaka yer alır.
 • Kapsamlı ve doğru bilgiler içerir. Kullanıcıların aradığı bilgiyi derinlemesine sunar ve içeriğin gücüne önem verir.
 • Nüfuz sahibidir. Güçlü ve SEO açısından başarılı sitelerden backlink alır.
 • Teşkilatı güçlüdür. Sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanır.

Yukarıdaki temel özelliklere sahip web sitesi, SEO uyumlu web sitesi olarak tanımlanabilir.

Siteyi SEO Uyumlu Hale Getirmek

SEO, dış ve iç SEO olarak ikiye ayrılır. Öncelikle dış SEO’nun özelliklerinden bahsedelim:

 • Dış SEO, sitenin internet dünyasındaki profilidir.
 • Diğer sitelerden alınan backlinkler, referanslar ve olumlu yorumlar, dış SEO’yu ilgilendirir.
 • Siteyi dış SEO uyumlu hale getirmek için öncelikle iç SEO’nun tamamlanması gerekir.

Özelliklerden de anlaşıldığı üzere dış SEO, sitenizin diğer sitelerdeki varlığı olarak algılanabilir. Eğer kaliteli sitelerden doğal baklink alırsanız, dış SEO açısından güçlü bir yapıya sahip olabilirsiniz. Eğer backlink nasıl alınır diye soruyorsanız, buraya tıklayarak backlin alma yollarına da göz atabilirsiniz.

Şimdi de iç SEO özelliklerinden bahsedelim:

 • İç SEO, sitenin bütünüyle arama motorlarına uyumlu hale getirilmesidir.
 • Site tasarımı ve yapısı gibi tüm site içi özellikler, iç SEO’yu ilgilendirir.

SEO Konusunda Tavsiyeler

Son olarak tavsiyelere değinelim. Böylece sitenizi aşama aşama SEO uyumlu hale getirebilirsiniz.

İlk olarak site tasarımını ele alalım. Kod/içerik oranı, günümüzde en önemli SEO kriterleri arasındadır. Eğer sitenizin kod boyutu küçükse ve içerik boyutu yüksekse, SEO yolunda iyi bir adım attınız demektir. Bunun için web tasarım hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Hemen şimdi hızlı fiyat teklifi almak için, sitenin üst kısmında yer alan “Hızlı Teklif Al” butonuna tıklayabilirsiniz. Böylece sade kod dizimine sahip bir tasarıma sahip olabilirsiniz.

İkinci aşama, site içerisindeki bilgilerdir. SEO uyumlu makale konusu bu noktada devreye girmektedir. Eğer sitenizde SEO kriterlerine uygun makaleler yer alıyorsa, daha fazla kullanıcıya erişebilirsiniz. Bu nedenle anahtar kelime araştırması ve rakip analizi gibi işlemleri etkin bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Rakiplerinizden bir adım önde olmak için onların SEO stratejilerini öğrenmek çok akıllıca bir harekettir.

Üçüncü aşama, sitenizin dış dünyaya açılmasıdır. Bu nedenle sitenizin sosyal medya hesaplarını etkin bir şekilde kullanmanız gerekir. Eğer hala sosyal medya hesabınız yoksa hemen açmalısınız. Zira sosyal medya hesaplarından link almak, siteniz için büyük bir artıdır. Aynı zamanda arama motorları dışında farklı bir kaynağınız daha olmuş olur.

Eğer iyi bir bütçeye sahipseniz; işinin ehli bir web tasarım ajansı ve makale yazarıyla çalışarak tamamen SEO uyumlu bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Eğer SEO uyumlu makale nasıl yazılır bilmiyorsanız, buraya tıklayarak konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
1 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: